רשת אורט לא תפטר את המורה אדם ורטה שהוזמן לשימוע בשל הבעת עמדות שמאל

ורטה הואשם על ידי תלמידה ש"יצא נגד המדינה". היום נערך שימוע שני בעניינו, בסופו הפציר במורים "להשמיע את דעותיהם בכיתות ללא פחד"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שימועו החוזר של אדם ורטה נערך היום (חמישי) במשרדי רשת "אורט" בתל אביב, בתומו הוחלט כי המורה לא יפוטר מעבודתו. ורטה, המלמד בתיכון אורט גרינברג בקרית טבעון, הואשם על ידי התלמידה ספיר סבח כי הביע בשיעוריו דעות "של שמאל קיצוני" וכי הוא "יוצא כנגד המדינה", כפי שכתבה לשר החינוך, שי פירון.

בהודעה שפרסמה הנהלת הרשת נכתב כי "אדם ורטה הביע את התנצלותו הבוקר בפני התלמידה ואף חזר בו מחלק מאמירותיו - בעיקר לגבי מוסריות צה"ל ועמדת אורט בנושא הגיוס - והבהיר את אמירותיו האחרות. עם זאת, לאור העובדה כי מדובר באירוע שלישי בין המורה לתלמידה, הוחלט לתת התראה למורה לבל יישנה הדבר. מעבר לכך, הוחלט שלא לנקוט כנגד המורה בהליכים כלשהם".

עוד נכללו בהודעת הרשת דברי מנכ"ל אורט, צבי פלג: "לא נסכים להבעת דעות קיצוניות אישיות על ידי ציבור המורים והמנהלים ולא הבאת האני האישי לכיתת הלימוד, אלא אך ורק בהצגה רחבה של כלל הדעות, תוך כיבוד מלא ושוויוני בעת הצגתן, בוודאי שלא נסכים שכאשר תלמידים מביעים דעות שונות מאלה של המורה הם ינזפו או יושמו ללעג".

אדם ורטה ביציאה מהשימוע, הערב בת"א

בהתבטאות ראשונה לאחר ההחלטה אמר ורטה ל"הארץ" "אני שמח שבסופו של דבר הובהר כי יש לנו, המורים, את הזכות ואת החובה לבטא את דעותינו כחלק מהמעשה החינוכי". ורטה הוסיף כי "יש מקום לבדוק כיצד הגענו למצב בו חמישה עורכי דין מתכנסים לדון בשאלה האם תלמידה נפגעה ממורה, במקום שהדבר ייפתר אצל מנהל בית הספר".

בשימוע שנמשך כשעתיים וחצי השתתפו אנשי אורט שערכו את השימוע הראשון (הסמנכ"לית למשאבי אנוש, מירב עטרי, המפקחת לאה קליינמן ומנהל התיכון, אבי שוורץ), וכן מפקח משרד החינוך, אשר הבהיר כי מותר למורה להביע דעות פוליטיות, ובתנאי שהדבר ייעשה תוך מתן ביטוי לכל הדעות. אנשי אורט ניסו, פעם נוספת, להעלות את הטענה כי ורטה אמר בכיתה כי צה"ל אינו צבא מוסרי, ואילו נציגיו של המורה, עורכי הדין מיכאל ספרד ואדר גרייבסקי, חזרו על הדברים שאמר ורטה בשימוע הראשון, כי "יש מעשים לא מוסריים שצה"ל עושה". עורכי הדין גם ביקשו כי ועדת השימוע תקבל את החלטתה ללא מעורבות של מנכ"ל אורט, צבי פלג.

ביציאה אמר ורטה כי הוא מפציר במורים להמשיך ולהביע את דעותיהם בכיתות. "כמו שמשרד החינוך מבהיר, למידה משמעותית כרוכה בזה שמורים יביעו את דעתם", אמר ורטה והוסיף שאת זאת יש לעשות "תוך יצירת אווירה פלורליסטית בכיתה שמכבדת את כל הדעות. אני רוצה להפציר במורים שיגידו את דעתם שוב ושוב ללא פחד. רק ככה נצליח לייצר בוגרים ראויים".

אביו של אדם, יורם ורטה, סיפר ל"הארץ" כי המשפחה קיבלה איומים מאז החלה הפרשה. "זה קשה. קיבלנו איומים על חיי אדם והמשפחה, אשתו בהריון, זה לא פשוט לעמוד בכל המערכה זו והוא עמד בה בצורה נהדרת. התחושות כאבא הן גאווה גדולה מצד אחד ודאגה גדולה מהצד השני, זו מעמסה איומה ומתח גדול".

הבוקר לימד ורטה בתיכון אורט קרית טבעון, שם פגש, לראשונה מאז פרסום הפרשה לפני כשבועיים, בתלמידה שהתלוננה עליו. מאוחר יותר הוא סיפר לאנשים בבית הספר כי בשיחה עמו אמרה סבח כי היא מצטערת ש"העניין יצא מפרופורציה", וכי הודתה שהיתה זאת טעות לשלוח את מכתב התלונה לח"כ לשעבר מיכאל בן ארי, אשר פרסם אותו בדף הפייסבוק שלו. עם זאת, סבח חזרה ואמרה כי "צריך לשים גבול למה שמותר לומר בכיתה". בתגובה אמר לה ורטה כי "הוויכוח על גבולות השיח הוא ראוי", וכי אם יוחלט כי לא עבר על שום נוהל של משרד החינוך - הוא מבקש ש"אופי השיעורים לא ישתנה". ורטה סיפר גם כי התנצל אם נפגעה ממנו. השניים לחצו ידיים וחזרו לדיון בכיתה שעסק בסוקרטס. משפחתה של סבח סירבה להגיב לדברים.

לפני כשבועיים ערכה רשת אורט שימוע ראשון לורטה, שתוכנו והקלטתו פורסמו ב"הארץ". בתחילה טענו ברשת החינוך כי ורטה הודה שאמר שצה"ל הוא צבא לא מוסרי, שאמירותיו חד צדדיות וקיצוניות, וכן טענו כי הוא זה שביקש לשקול את הפסקת עבודתו. ההקלטות מהשימוע סתרו את גרסת הרשת.

לקראת השימוע היום שלח עורך דינו של ורטה, מיכאל ספרד, לראשי אורט מכתב בו ציין כי התבטאויותיו של מנכ"ל הרשת, צבי פלג, בימים האחרונים בכלי תקשורת שונים - בהן חזר על הטענה כי ורטה אמר כי צה"ל הוא צבא לא מוסרי - "מלמדות על דעה קדומה מובהקת שבה מחזיק המנכ"ל ביחס לסוגיות האמורות להתברר בשימוע". דברים אלה הוכחשו ע"י ורטה. "יתכן שפלג מבין שאין פסול במה שאכן נאמר ע"י ורטה בכיתה, ולפיכך מפיץ גרסה שקרית, שתאפשר לו להמשיך ברדיפה הפוליטית שבה החל", נכתב.

במכתב ביקש עו"ד ספרד מאורט "להתחייב כי לפלג לא יהיה חלק כלשהו בקבלת ההחלטות בנוגע לוורטה, וכי לא יתקיים הליך היוועצות עימו", וכי חברי ועדת השימוע "מתנערים באופן מלא" מדבריו של פלג. דובר אורט, רני רהב, סירב להתייחס לדברים.

אתמול, עשרה ימים לאחר פרסום הפרשה ב"הארץ", התבטא שר החינוך שי פירון בנושא: "אסור לפטר בני אדם על רקע של עניינים אידיאולוגים", אמר השר, על רקע ביקורת על שתיקתו בעניין, והוסיף כי "הכל בסדר, לא הכל זה מלחמת שמד".

פירון אמר גם כי "לא כל נזיפה היא פגיעה בחופש הביטוי. לא אתנהג כמו שרים שקדמו לי, לא בהכרח מהמחנה הפוליטי שלי, שהוציאו מהמערכת אנשים שאמרו אמירות אשר לא התיישרו עם האתוס. אני חשוב שאסור לפטר מורים ואנשי חינוך על רקע של מתחים אידיאולוגיים. בהחלט מותר לנזוף ולברר, אבל לא קרה כלום, הכול בסדר".

עוד אמר שר החינוך כי "אני לא חושב שכאשר שתלמידה שומעת התבטאות בעייתית מבחינה פוליטית היא מיד הולכת ליועצת לטיפול פסיכולוגי, ואני לא חושב שאם מישהו שומע אמירה על הערך של החינוך בצה"ל, הוא מיד מחליט שלא להתגייס לצה"ל". לדבריו, "יש ביטויים שצריך לומר, יש ביטויים שלא צריך לומר ויש כאלה שאסור לומר. צריך לנהל אותם באופן יותר מתון. מה קרה לנו? מה זו ההיסטריה הזו?".

לדברי מורה מתיכון בירושלים, שהיה שותף לעצומת המורים שמתחה ביקורת על שר החינוך, "טוב שפירון אמר, בסופו של דבר, שאסור לפטר מורים בגלל השקפה פוליטית, אבל קשה להבין מדוע היה צריך לעבור כל כך הרבה זמן עד זמן עד שהוא יאמר את הדבר הבסיסי הזה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ