השרים אישרו: מערכת החינוך תחנך "לחיזוק ישראל כמדינת הלאום היהודי"

ועדת השרים לחקיקה החליטה לתמוך בחוק ל"חיזוק חינוך הדור הצעיר". לפני מספר חודשים הפילו השרים הצעה לחיזוק החינוך נגד גזענות בבתי הספר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ועדת השרים לחקיקה החליטה לתמוך בהצעת חוק המורה למערכת החינוך "לחנך לחיזוק הערך של מדינת ישראל כמדינת הלאום היהודי". את הצעת החוק, שהיא תיקון חוק לחינוך הממלכתי, יזם ח"כ שמעון אוחיון (ישראל ביתנו), יחד עם חברי הכנסת פנינה תמנו שטה (יש עתיד), דוד רותם ורוברט אילטוב (ישראל ביתנו).

“קיימת הסכמה ציבורית שישנו ניסיון לפגיעה בקשר המיוחד בין עם ישראל לארצו בייחודיות, בשייכות ובזיקה שיש לעם ישראל למדינת ישראל. על כן יש לחזק את חינוך הדור הצעיר ולפעול לחינוך במדינת ישראל כמדינת הלאום היהודי”, מסבירים יוזמי החוק בהצעה שהגישו.

יוזמי החוק מציעים לשנות את סעיף 2 לחוק חינוך ממלכתי, התשי"ג-1953, המגדיר את מטרות החינוך במדינה, כך שיכלול את השינוי המדובר. מקורות בקואליציה המתנגדים לחוק אמרו ל"הארץ" כי “מדובר בהצעת חוק מיותרת שרק תלבה את העימות עם המיעוטים השונים בישראל. האם הממשלה באמת מעוניינת לחזק את ערכיה היהודיים של המדינה במוסדות החינוך של ערביי ישראל? האם היא רוצה להצהיר על כך כלפי העולם? טוב תעשה ועדת השרים לחקיקה אם תפיל את החוק הזה עוד לפני שיגיע להצבעה בכנסת".

קבוצת נערות בכותל, אפריל 2013

משרד החינוך התנגד להצעת החוק, ועמדת הגורמים המקצועיים כפי שנמסרה לוועדת השרים לחקיקה היא כי שינוי סעיף מטרות החינוך בחוק החינוך הממלכתי מיותר. במשרד נימקו זאת בכך ש"סעיף 2 לחוק חינוך ממלכתי מגדיר את מטרות החינוך ומתייחס לכלל המרחב הלימודי והחינוכי ומחייב את מוסדות החינוך לפעול בכל תחומי הדעת וביתר הפעילויות החינוכיות והערכיות", וכי החוק כבר "עוסק בלימוד ההיסטוריה היהודית ומורשת ישראל. אחד העקרונות החשובים במורשת ישראל הוא הקשר בין עם ישראל למולדתו ולעם ישראל". כמו כן, הסבירו במשרד כי בחוק ישנה התייחסות גם להנחלת ערכיה של מגילת העצמאות, שאחד מהם הוא הקשר בין עם ישראל לארצו.

על פי החלטת הוועדה, החוק יקודם רק עד אחרי הקריאה הטרומית, ואז ימתין לאישור נוסף והסכמת משרד החינוך. בתגובה להחלטה אמר יוזם החוק, ח"כ אוחיון: "הגיעה השעה לומר ולחנך בצורה ברורה את הדור הזה והדורות הבאים שמדינת ישראל היא מדינת הלאום היהודי, עליה חלמנו אלפיים שנה, זכינו לראות בהתגשמותה והיא שייכת לעם ישראל בלבד. כל אזרחיה יהנו מזכויות מלאות, אבל המדינה היא מדינת העם היהודי".

לפני מספר חודשים, הפילה ועדת השרים לחקיקה, ומאוחר יותר מליאת הכנסת, הצעת חוק של ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ), לחינוך נגד גזענות. גולש הפנה בעמוד הפייסבוק שאלה ליאיר לפיד, מדוע הצביע נגד הצעה זו במליאה. בתשובה ענה לפיד כי: "אני נגד זה שהכנסת תתערב בתכנים חינוכיים דרך חקיקה. האם אתה רוצה שהרכב הכנסת ישפיע בכל פעם על השאלה מה מלמדים את ילדינו? האם, למשל, אתה רוצה שהדיון על לימודי האבולוציה יעבור בכנסת?".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ