מחאה ציבורית נגד כוונת הכנסת להחליף את סמל המנורה הוותיק בלוגו עדכני

חובבי נוסטלגיה יצאו במחאה נגד התחרות לעיצוב סמל חדש למשכן, עליה הכריז היו"ר אדלשטיין באוגוסט האחרון, והפיצו עצומה הקוראת לביטול המהלך

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין (הליכוד) היה מלא בכוונות טובות: באוגוסט האחרון הוא פנה לראשי המוסדות לעיצוב גרפי בישראל, והכריז על תחרות לעיצוב סמל חדש לכנסת, שיחליף את מנורת שבעת הקנים. אלא שלצד חדשנותו של המהלך היצירתי, התחרות דרכה גם על לא מעט יבלות של חובבי נוסטלגיה, כמו גם על אלו של בני משפחתם של יוצרי סמל המדינה המקורי - האחים גבריאל ומקסים שמיר. הם מחו על הכוונה לזנוח את הסמל שאימצה מועצת המדינה הזמנית לטובת לוגו עדכני.

בימים האחרונים מתגלגלת באינטרנט עצומה שתוגש לאדלשטיין במחאה על התחרות, ובה מתקוממים החותמים נגד הכוונה לשנות את סמלה של הכנסת. "אנו, החתומים מטה, מזועזעים מהחלטתך להחליף את סמל המדינה המשמש במשך עשרות שנים כסמלה של הכנסת, בסמל חדשני בעל עיצוב עכשווי", כתב יוזם העצומה, דייויד סלע, יו"ר המועצה לקידום ערכי המורשת הישראלית.

לדבריו, "סמל המנורה וענפי הזית משמש כחותם הזהות היהודית של עם ישראל בארצו. סמל זה, יחד עם הדגל וההמנון, משמש כאחד מסמלי השלטון המובהקים והינו מרכיב עיקרי בחוסן הלאומי של מדינת ישראל. לעניות דעתנו, סמל המדינה כסמל הכנסת אינו בר חלוף ואין הוא ניתן להחלפה, המרה או התאמה לרוחות עיצוב חדשניות ומודרניות כלשהן".

אדלשטיין הזמין סטודנטים מכל רחבי הארץ להגיש הצעות לסמליל חדש למשכן, מתוך כוונה לרענן את סמל המדינה הוותיק, ולבדל את הכנסת באמצעות הלוגו החדש ממשרדי הממשלה שגם עושים בו שימוש.

"השפה העיצובית אמורה לבטא באמצעים גרפיים את ייחודה של הכנסת בציבור הישראלי, ואת הרלוונטיות של הפרלמנט בישראל, הכנסת, לכל אזרח במדינה", הסביר אדלשטיין. הסטודנטים נדרשו לבטא בסמלים החדשים את "אישיותה של הכנסת": כבוד, סמכותיות, פטריוטיות ופתיחות להכלת מגוון רחב של עמדות ודעות.

הסטודנטים הוזמנו לשלושה ימים פתוחים במשכן, כדי שיוכלו להתרשם מהמבנה ומהפעילות המתקיימת בו. בשבוע שעבר בחרה ועדת מומחים חמש עבודות שעלו לשלב הגמר: שלוש מתארות את מבנה הכנסת האייקוני בקווים עדכניים, ושתיים נוספות מתארות בצבעים חיים את ספסלי אולם מליאת הכנסת, בניסיון לבטא את ריבוי העמדות בקרב הח"כים. הציבור מוזמן להצביע בעד הלוגו האהוב עליו באתר הכנסת, לקראת ההכרזה על הזוכה בסוף החודש הנוכחי.

בכנסת מיהרו להרגיע את הרוחות בעקבות עליית קולות המחאה, והבהירו כי סמל המדינה הוותיק ישובץ לצד כל סמל חדש שייבחר על כל נייר רשמי של הכנסת, כמו גם באתר האינטרנט של המוסד. בכנסת הדגישו כי זו גם ההנחיה שניתנה לסטודנטים מלכתחילה: כל אחד מהמתמודדים נדרש להציג, לצד הסמליל שעיצב, גם נייר מכתבים, כרטיס ביקור ועמוד אינטרנט, המשלב את סמל המדינה הוותיק לצד הסמל החדש. באתר התחרות באינטרנט ניתן לראות את כל הסמלים שהגיעו לשלב הגמר, כפי שישולבו לצד הסמל המקורי של האחים שמיר.

משכן הכנסת

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ