כאלף מבקשי מקלט הפגינו מול מתקן חולות

המפגינים מחו על מדיניות הממשלה כלפיהם ועל התנאים במתקן וביקשו לחזק את ידיהם של השוהים בו. ההיענות היתה נמוכה משציפו המארגנים

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן ליאור
אילן ליאור

כאלף מבקשי מקלט מאפריקה הפגינו אחר הצהריים מול מתקן השהייה חולות נגד מדיניות הממשלה כלפיהם. המפגינים דרשו מהמדינה לבטל את התיקון לחוק למניעת הסתננות, לשחרר את הכלואים מכוחו ואת המוחזקים במתקן חולות ולהכיר בהם כפליטים.

מובילי המחאה הזמינו מאה אוטובוסים מתל אביב לחולות, אך מספר המשתתפים היה רחוק מלענות על ציפיותיהם. המארגנים העריכו כי רבים חששו שיפוטרו אם ייעדרו ממקומות עבודתם ויבואו להפגנה מול חולות.

המפגינים, שהגיעו ממרכז הארץ ושילמו מכיסם את מחיר הנסיעה, עמדו מול הכניסה למתקן השהייה וקראו שוב ושוב "לא עוד כלא", "אנחנו פליטים, לא מסתננים" ו"שחררו את האסירים". אחדים מהמשתתפים גם נשאו דברים ומחו על היחס של ישראל למבקשי המקלט. אליהם הצטרפו גם מבקשי מקלט אשר כבר שוהים במתקן חולות. במהלך ההפגנה הגיע למקום גם אוטובוס ועליו מבקשי מקלט מאילת שחויבו להתייצב היום בחולות. המפגינים ביקשו לחזק את ידיהם ולעודד את רוחם.

מועתסם עלי, ממובילי מחאת מבקשי המקלט, היום בחולות

רשות האוכלוסין וההגירה מסרה כי הורתה בשבועות האחרונים לכ–3,200 מבקשי מקלט המתגוררים בערים להתייצב במתקן חולות בתוך חודש. על פי נתוני שירות בתי הסוהר, נכון לשלשום בערב, חויבו לשהות במתקן כ-700 מבקשי מקלט מאפריקה. עד כה, כ-80 מהם לא התייצבו בו, או יצאו ממנו ולא שבו.

על השוהים במתקן נאסר לעבוד והם מחויבים להתייצב לספירה שלוש פעמים ביום – בבוקר, בצהריים ובערב. בין 22:00 ל–6:00 חובה על השוהים במתקן להימצא בתחומו. כל שוהה במתקן מקבל "דמי כיס" בסך 160 שקלים מדי עשרה ימים.

המדינה התחייבה לספק לשוהים בחולות מקום לינה, מזון ושירותי בריאות ורווחה, אך השוהים במתקן מתלוננים על היצע דל של מזון, קור עז בחדרים בשעות הלילה ומחסור בציוד בסיסי דוגמת בגדים חמים ותרופות.

שוהים במתקן מספרים גם כי מופעל עליהם לחץ רב לעזוב את ישראל ולשוב לארצותיהם תמורת מענק בסך 3,500 דולר. על פי התיקון לחוק למניעת הסתננות, אי התייצבות במתקן או הפרה של תנאי השהייה מאפשרות כליאה בסהרונים.

"זו הפעם הראשונה שלי כאן. אני מרגיש טוב שבאתי לפה, עכשיו אני מבין טוב יותר את המצב. שמעתי על הסבל שלהם והרגשות שלהם", אמר פילמון, בן 26 מאריתריאה, אחד ממארגני המחאה, השוהה בישראל שלוש שנים. "אני חש סימפתיה לאסירים, אני שומע על חיי היומיום שלהם בתוך הכלא, עם המחסור בכלא, הלחץ הפסיכולוגי. הם מספרים לנו על חיי היומיום שלהם. הם קונים תרופות מהכסף שלהם, גם אם הם נוסעים לבאר שבע, הכל מהכסף שלהם. הם מקבלים מעט מאוד אוכל. זה עושה את רובם פגיעים לבעיות בריאות. אני שומע את כל זה וזה שובר לי את הלב. אני לא יכול לעשות כלום, אין לי כוח, אין לי פתרון בשבילם. אני רק מתפלל שיבוא איזה פתרון מלמעלה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

בנט בלשכת ראש הממשלה בירושלים, בינואר

רוצים לדעת מי יהיה מנהיג המרכז הבא? בידקו את מצב הביטקוין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ