מחשש לפגיעה בעדר: המדינה תספק מים למכלאה בשבט לא מוכר

בית משפט הורה לחבר נקודת שתייה לעדר כבשים וטלאים, לא רק בשל חשש לפגיעה בפרנסת הבעלים אלא גם בחיות עצמן

אלי אשכנזי-צרובה
אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי אשכנזי-צרובה
אלי אשכנזי

על הרשות הממשלתית למים וביוב ועל משרד החקלאות לאפשר חיבור נקודת מים למכלאת כבשים שנמצאת ביישוב בלתי מוכר בנגב, לא רק משום חשש לפגיעה בפרנסת בעל העדר, המחזיק בעדר כחוק, אלא גם מחשש לפגיעה בכבשים ובטלאים. כך פסק לפני ארבעה ימים הרכב בראשות השופט רון שפירא בבית הדין לענייני מים בחיפה.

פסק הדין ניתן בעקבות ערר שהגיש חסן מסעודין, תושב כפר בדואי בלתי מוכר משבט אל-עזאזמה ליד באר שבע. למסעודין עדר צאן המונה 200 כבשים ו-100 טלאים. למשפחתו יש חיבור למי שתייה, והמדינה הקצתה לו מכסה של 500 מטרים מעוקבים נוספים לשנה לצורך השקיית העדר. עם זאת, נקודת חיבור המים עבור העדר רחוקה ממכלאת הכבשים, ובכל פעם שיש צורך להשקות את בעלי החיים, יש להוציא אותם מהמכלאה ולהחזירם. לדברי מסעודין, הדבר אינו מאפשר אספקת מים תקינה לכבשים ומהווה טירחה רבה בגידול העדר.

בבית המשפט טען עורך דינו של מסעודין, שמואל זילברמן, כי הוא מופלה לרעה ביחס לחקלאים אחרים הזוכים לגישה נוחה של העדר למי שתייה. הוא ציין כי על אף שמסעודין גר בכפר בלתי מוכר, אין זה רלוונטי לעניין נגישות העדר למים, זאת לנוכח העובדה כי העדר רשום כדין וקיבל את החיסונים והאישורים הנדרשים. לכן, טען, המדינה לא יכולה להתנער מאספקת מים לעדר שהיא אישרה את גידולו.

מנגד, הרשות הממשלתית למים ולביוב ומשרד החקלאות טענו בבית המשפט כי על פי מדיניות הממשלה, אספקת מים ליישובים בלתי מוכרים נועדה לצרכי שתייה ומסיבות הומניטאריות בלבד. עוד טענו כי הובהר למסעודין כי לא יאפשרו חיבור לתשתית מים שעלול לשמש התיישבות בלתי חוקית. עוד הדגישו כי המדיניות היא לאפשר הולכת מים לעדר בשטחי המרעה, וציינו כי העדר נמצא במכלאה חודשיים בלבד בשנה. לסיכום, ציינה המדינה כי על פי המדיניות והפסיקה שהתווה בית המשפט העליון, יש לאפשר חיבור מינימאלי של מבנים בלתי חוקיים למים, ואילו החיבור למכלאה אותו מבקש מסעודין יחרוג ממדיניות זו.

תושב שבט אל-עזאזמה בנגב ליד מכלאת כבשיםצילום: אלי הרשקוביץ

בית הדין קיבל את הערר וקבע כי משאישרה המדינה את קיומו של העדר והתקינה נקודת מים נפרדת עבורו, אין היא יכולה להתנער מחובתה להנגיש את העדר למים. השופטים ציינו בפסק הדין כי בתקופה שבה נמצא העדר במכלאה, על בעל העדר ללכת איתו למרחקים גדולים על מנת שיוכל להשקותו. "הפתרון אליו הפנתה המדינה הוא לא מעשי ופוגע, לא רק בפרנסתו של בעל העדר, אלא גם בחיות עצמן, שגם להן יש לדאוג", הוסיפו השופטים. הם הזכירו את חוק צער בעלי חיים ופסיקת בית המשפט העליון אשר דן בהרחבה ביחס בין האדם לבעלי החיים, "ואימץ גישת ביניים שעל פיה על האדם לגלות התחשבות בבעלי החיים ולדאוג לרווחתם".

בסיכום דבריהם פסקו השופטים כי הם מקבלים את הערר של מסעודין ומאשרים לו להניח צינור מים למכלאה, כל זאת בתנאי שמערכת זו תופרד ממערכת ההולכה הביתית ובאופן שלא יאפשר שימוש במים לצריכה ביתית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ