גורם צבאי בכיר על ועדת שקד: "מודאג ממבחן התוצאה"

"כל אחד הרים יד והצביע על הסעיף שלו - והלך לשווק זאת", אמר הגורם בהתייחסו להליך ההצבעות בישיבות הוועדה על חוק הגיוס החדש

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

גורם צבאי בכיר התייחס אתמול (ראשון) לוועדת שקד המנסחת את חוק הגיוס החדש ואמר כי "אני מקווה שחוץ מהכרזות ייצא מזה משהו, אך נכון לעכשיו אני לא בטוח. אני עוד לא רואה את הבשורה, התוצאה, של מה שיקרה". בנוסף, מתח הגורם ביקורת על התנהלות ועדת שקד ועל ההצבעות בה בשבועות האחרונים. "כל אחד הרים יד והצביע על הסעיף שלו - ואחר כך הלך לשווק זאת", אמר בהתייחסו לנושא מימוש קיצור השירות לבנים בארבעה חודשים.

בצה"ל הסבירו כי רק הארכת שירות הנשים בארבעה חודשים נוספים, ביטול הקצאת מאות רבות של חיילים ליחידות שאינן צבאיות וגיוס רבבות חרדים - יוכלו לאפשר לצבא לקצר את שירות הבנים, קיצור שיגרום בפועל לחיסרון של כמעט עשרת אלפים חיילים. "אני מודאג ממבחן התוצאה", הוסיף הגורם הבכיר.

ח"כ איילת שקד (במרכז) בהצבעה בוועדת שקד בשבוע שעבר

לפני כשבועיים פורסם ב"הארץ" כי בצה"ל סבורים כי אין פיתרון אחר למודל קיצור השירות לבנים, מלבד זה שהוצג על ידם. "אנחנו מנסים להשפיע, אבל אנחנו לא קובעים. אמרנו שכולם צריכים לשרת, הצגנו חבילה כוללת שלפיה אם רוצים לקצר - צריך להאריך לאחרים. האם מישהו מחברי ועדת שקד יכול להגיד שזה לא מה שאמרנו?", אמר הגורם ביחס לנושא. "החברה הישראלית תחליט איך היא משרתת לא דרך הצבא שלה, אלא דרך הפוליטיקה שלה.

בתוך כך, התייחס היום הרמטכ"ל, רב־אלוף בני גנץ, לפעילותה של ועדת שקד ואמר בשיחה עם כתבים כי "צה"ל הראה לדרג הפוליטי ולוועדת שקד ששירות זה לכולם. אנחנו מציגים את האמת המקצועית שלנו לוועדה בצורה חדה. הדרג הפוליטי עושה את הדיונים שלו, אנחנו לא מצביעים בוועדה הזו".

גנץ נשאל אם הוא מאוכזב מתוצאות הוועדה וענה: "אין פה עניין של מאוכזב או לא, אני אחראי על הצבא. אתם קראתם את החוק כמוני, אנחנו אמרנו מה צריך להיות. צה"ל הציג את הדרישות. אי אפשר להגיד 'זה לא, זה כן' ולצפות שלא ישתנה שום דבר".

ח"כ איילת שקד, יו"ר הוועדה, אמרה בתגובה לדברים כי "הוועדה לא קיבלה כלשונה את דרישת הצבא לאי הארכת השירות ועדיין דנה בכל החלופות. אנחנו לא רואים את תפקידנו כנציגי ציבור לקבל מיד את עמדת צה"ל, מבחינת הארכת השירות לנשים, מבלי לבחון את הסוגיה. זה לא קשור לעניינים פוליטיים אלא לטובת כלל המדינה. להארכת השירות יש השפעות גם על המשק וגם לחברה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ