הפגנת החרדים נגד הגיוס: הכניסה לירושלים תיחסם

ההפגנה, בהשתתפות מאות אלפי חרדים, אמורה להתחיל בשעה 16:00 והמשטרה נערכת בכוחות מתוגברים. התחנה המרכזית תיסגר ב-14:00

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שיבושים קשים מאוד בתנועה הפרטית והציבורית צפויים החל מהיום (ראשון) בצהריים בירושלים בעקבות עצרת ההמונים החרדית, במחאה על חוק הגיוס.

העצרת תתקיים בצומת הכניסה לירושלים, באזור גשר המיתרים וברחובות המובילים לשם. מפקד משטרת ירושלים, ניצב יוסי פריינטה, העריך כי לעצרת יגיעו מאות אלפי מפגינים. למשטרת ירושלים ידוע על כ-2,000 אוטובוסים שיסיעו מפגינים לבירה. לדברי פריינטה אין למשטרה מודיעין מוקדם על הפרות סדר מתוכננות. 3,500 שוטרים, לוחמי מג"ב ומתנדבים יאבטחו את האירוע.

כביש מספר 1, תל אביב-ירושלים, ייסגר לכיוון הבירה מהשעה 12:30 לכלי רכב כבדים כבר ממחלף בן שמן, ומ-13:45 ייסגר הכביש לכלי רכב פרטיים. החל מהשעה 14:00 יסגרו לתנועה חלק ניכר מהצירים באזור הכניסה לעיר וצפון העיר. בין היתר יסגרו הרחובות ירמיהו, בר-אילן, שרי ישראל, שדרות שז"ר, ויצמן, גינות סחרוב לכיוון שדרות שז"ר, שדרות בין צבי – עד לצומת רופין, כביש רבין מרחוב בן צבי ועד שדרות הרצל ושדרות הרצל מצומת וולפסון ועד שדרות שז"ר.

גם התחבורה הציבורית בעיר תפעל באופן חלקי ביותר. מאחר שהעצרת תתרחש בין היתר באזור התחנה המרכזית וכן על חלק מפסי הרכבת הקלה, מה שלא יאפשר יציאת אוטובוסים וכן ימנע את נסיעת הרכבת ברחבי העיר. החל מהשעה 13:00 בצהריים תפעל התחבורה הציבורית בעיר באופן חלקי.

עיריית ירושלים מסרה כי הלימודים בעיר יתקיימו כרגיל, מלבד שלושה בתי ספר שנמצאים באזור העצרת ויסיימו את הלימודים בשעה 13:00 בצהרים. כמו כן, תלמידי החינוך המיוחד בעיר יוסעו לבתיהם מוקדם מהרגיל. בשטרה קראו לתושבי העיר להתאזר בסבלנות עקב שיבושי התנועה הצפויים במהלך היום ולא להגיע עם כלי רכב פרטיים לאזור ההפגנה

שלטים ומודעות בשחור־לבן הודפסו בימים האחרונים באלפי עותקים לקראת עצרת הענק החרדית. הכיתובים על המודעות, עבודה של צוות קופירייטרים וגרפיקאים, מכוונים בחלקם נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, למשל "ביבי מפלג את העם" ו"ביבי רע ליהודים", ואילו הסיסמאות האחרות לקוחות מתוך פסוקי תנ"ך המאזכרים אסונות שאיימו להתרגש על אבות האומה מיד צורריהם - "נמכרנו אני ועמי", "הצילני נא מיד אחי" ו"לך כנוס את כל היהודים" ועוד.

הסיסמאות האלה נוגעות ל"גזירות" שטרם אושרו סופית – כלומר חוק הגיוס המתגבש בוועדת שקד, הרחוק מלממש את הבטחת הבחירות של יש עתיד ל"שוויון בנטל". אלא שהחוק, שצפוי לכלול גם עונשי מאסר לבחורי ישיבות אם לא יתממשו יעדי הגיוס הקבועים בו, צפוי להוציא היום לחוצות ירושלים מאות אלפי חרדים, לעצרת תפילה מיוחדת נגד החוק ונגד ראש הממשלה. העצרת תתקיים באזור הכניסה לעיר, שייחסם כליל. היא אמורה להתחיל בשעה 16:00 ולהתפזר בתוך שעתיים, ומשטרת ירושלים נערכת להפגנה בכוננות גבוהה.

עצרות תפילה מתוכננות גם בריכוזים חרדיים בארה"ב ובריטניה. במה שגורם מבוכה במפלגת הבית היהודי, המובילה את חוק הגיוס, עשרות רבנים מאגף השמרני בציונות הדתית אמרו כי יצטרפו לעצרת. יו"ר המפלגה, נפתלי בנט, אסר על חברי הסיעה להשתתף.

על ההפגנה החליטו שלוש מועצות גדולי התורה של אגודת ישראל, דגל התורה וש"ס, וניכר מאמץ רב בקהילות החרדיות להביא להתגייסות כללית לעצרת, אך לשמור על הסדר. בקהילות רבות הוקדשו בשבת דרשות והודעות לעניין העצרת.

הרבנים והמארגנים מבקשים לשוות לעצרת אופי מתון, ללא נאומים, וקבעו כי תוכן העצרת יהיה תפילות, "קבלת עול מלכות שמים" ואמירת פסוקי תהילים על ידי כמה רבנים בכירים.

חרדים מפגינים נגד גיוס תלמידי ישיבות לצה"ל

התפילות יועברו במערכת כריזה לעשרות רבות של רחובות ושכונות שבהן צפוי להתאסף קהל. מאות פקחים גויסו כדי לוודא שהקהל מתפזר לביתו ללא הפרות סדר, ויוסי רוזנבוים, סמנכ"ל משרד הפרסום המלווה את האירוע, הוסיף כי מתפקיד הסדרנים יהיה גם "לפקח שהציבור לא נושא שלטים פוגעניים שלא אושרו על ידי גדולי ישראל ועלולים לגרום רק נזק למטרת העצרת".

כל העיתונים החרדיים, המפלגתיים והעצמאיים, הדפיסו לקראת סוף השבוע גיליונות מיוחדים, עם כותרות ראשיות כמו "אגודים בצרה לשפוך תחינה" (יתד נאמן), "להיקהל ולעמוד על נפשם" (המודיע) ו"כלל ישראל על שבטיו ועדותיו מתכנס ביום א' לעצרת תפילה וזעקה". בעמודי השער פורסמו מכתבים אישיים של חשובי הרבנים והאדמו"רים הקוראים לקהילותיהם להצטרף לעצרת, ומגדירים מי אמור להתייצב. ברוב הקהילות נקבע, כי המשתתפים יהיו גברים ונערים מגילאי "הישיבות הקטנות" (על יסודי) ומעלה, ואילו מקרב אוכלוסיית החרדים בירושלים נקראו להשתתף גם נשים, שיתרכזו במתחם נפרד בסמוך לרחוב יפו, וכן ילדים מגיל תשע ומעלה.

לקריאתן של מועצות גדולי התורה לצאת להפגין הצטרפו גם בית הדין של רבני חב"ד וכן בית הדין של העדה החרדית, הקנאית, שאנשיה יתרכזו בסמוך לשכונת מאה שערים. יו"ר ש"ס אריה דרעי קרא אתמול לציבור להצטרף להפגנה. דרעי, שעד כה מיעט להתבטא פומבית בעניין הגיוס, דיבר על הסנקציות הפליליות שכולל חוק הגיוס, ואמר כי הוא אינו מאמין שאי פעם יופעלו הסנקציות האלה נגד בחורי ישיבות. עם זאת, "עצם העובדה שרוצים להכריז כזה דבר, זה חילול השם וזה קטרוג גדול ביותר על עם ישראל". דבריו שודרו ברדיו קול ברמה.

העצרת מעוררת תסיסה גם בתוך המחנה הדתי־לאומי, לאחר שכמה ישיבות, קהילות והתנחלויות מהאגף החרדי־לאומי בציונות הדתית הודיעו כי יצטרפו להפגנה. כ–30 רבנים חרד"לים חתמו על קול קורא לצאת להפגין, לשם "שמירת קיום הישיבות וחיזוקן", ובהם גם ראשי ישיבות ההסדר שדרות וכרם ביבנה, שחוק הגיוס החדש מיטיב עמן ועם תלמידיהן. עוד חתמו ראשי ישיבות הר המור הרב מרדכי שטרנברג, רב העיר צפת שמואל אליהו, רב ההתנחלות אלון מורה אליקים לבנון וראש ישיבת רמת גן הרב יהושע שפירא. ח"כ מוטי יוגב, חבר ועדת שקד, הודיע אף הוא שייתכן כי יצטרף להפגנה.

הקריאה הזאת עוררה תגובות חריפות במחנה המרכזי – כולל הרב חיים דרוקמן, וארגוני הרבנים "בית הלל" ו"צהר". האחרונים הוציאו אמש גילוי דעת, ובו כתבו כי "השוואת החלטות נכונות או לא נכונות של ממשלת ישראל לגזירות המן או אנטיוכוס מהוות פגיעה חמורה בקדשי ישראל חלול דברי התורה ועיוות היסטורי נוראי". עוד נכתב, כי "עתה שיש צורך ממשי, עקב ריבוי חלקם (של לומדי התורה, י"א) באוכלוסיה ברוך ה', להשתתף במצוות הצבא, האם זוהי התנכלות לעולם התורה? האם לאחר עשרות שנות של בניית עולם התורה זאת הכרת הטוב? הלא בושה וחרפה היא. במקום הכרת הטוב, דברי חירופים על ממשלת ישראל 'כעוקרי תורה'".

אגודת הסטודנטים של הקמפוס החרדי בקריה האקדמית אונו הודיעה על השבתת הלימודים היום החל מהצהריים כדי לאפשר לסטודנטים להשתתף בהפגנה. צה"ל דחה פנייה של התארגנות אנשי תקשורת בשם "דוסים", שביקשו כי יאפשר לחיילים חרדים להשתתף באירוע.

מהפורום לשוויון בנטל נמסר אתמול כי "היחידי שירוויח מההפגנה זה לפיד אשר יוכל שוב להתל בציבור ולספר שהחוק טוב להם בגלל ההפגנה. למעשה יש כאן משחק משותף של לפיד והחרדים - כולם משחקים במחזה תעתועים כאשר את מחיר ישלמו שוב המשרתים אשר יישארו לבד במערכה. חבל שהחרדים לא יוצאים להפגין נגד הרצון של המנהיגות שלהם להשאיר אותם בגטאות ולמנוע מהם את השותפות עם הישראלים בערכי ההגנה על המולדת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ