ניר חסון
ניר חסון

משרד האוצר ועיריית ירושלים סיכלו לאחרונה מהלך לרכישת עשרות דירות עבור הזכאים לדיור ציבורי בעיר. מבקר המדינה, יוסף שפירא, דרש הסבר להחלטה, ובחברה שהיתה אמורה לרכוש את הדירות טוענים כי היא נובעת משיקולים שאינם ענייניים.

מלאי הדירות בדיור הציבורי הצטמצם מאוד זה שנים רבות בשל מכירת דירות, מבלי שנרכשה אף דירה חדשה. לפני כחודשיים פנה שר השיכון, אורי אריאל, ליו"ר חברת "פרזות" לדיור ציבורי בירושלים, דוד שמחון, והורה לו לרכוש דירות עבור נזקקי הדיור בעיר בסכום של 55 מיליון שקל. הסכום הצטבר בקופת החברה בעקבות המבצעים למכירת דירות הדיור הציבורי לדיירים.

ההחלטה אמורה היתה להתקבל בישיבת דירקטוריון החברה בשבוע שעבר, אך עוד קודם לכן פעלו הנהלת העירייה ואנשי רשות החברות הממשלתיות במשרד האוצר כדי לסכל את המהלך. בעקבות זאת, חזר בו שר השיכון מההנחיה והוחלט להמתין לפירוק חברת "פרזות".

פלישת חסרי בית למבנה בשכונת הקטמונים בירושלים במחאה על קריסת הדיור הציבורי בעיר, ב-2012

זה כשנתיים שמשרד האוצר והעירייה מבקשים לסגור את פרזות. לטענתם, חברת עמידר מנהלת דיור ציבורי בעיר ואין צורך בשתי חברות שיעסקו באותו תחום. מנגד טוענים בחברה כי הסיבה האמיתית להחלטת הפירוק היא הסירוב של דירקטוריון פרזות להעביר את הכספים שהצטברו בקופתו לאוצר.

לאחר מבצעי מכירות הדירות הצטברו בקופות החברות המשכנות מאות מיליוני שקלים. על פי חוק הדיור הציבורי והנחיית מבקר המדינה, אמורים היו הכספים לשמש ישירות לרכישת דירות לזכאי דיור ציבורי. למרות זאת, הפעיל האוצר לחץ על החברות ורובן מסרו לו את הכספים, לאחר שהתחייב להשקיע אותם בצרכי הדיור הציבורי. פרזות סירבה להעביר את הכסף, והדירקטוריון שלה ביקש למלא את הוראות החוק ולהשתמש בכסף לשם רכישת דירות חדשות. בחברה טוענים שההחלטה במשרד האוצר לפרק אותה התקבלה בשל מדיניותה להערים קשיים על העברת הכספים.

בדצמבר 2012 נחתם בין האוצר לעירייה הסכם לפירוק החברה. ההון שברשותה, שמוערך ב-180 מיליוני שקל, יושקע על פי ההסכם בצרכים שונים של הדיור הציבורי. בחברה אומרים כי ההסכם קובע שהכספים יושקעו לא רק ברכישה ישירה של דיור ציבורי, כפי שדורש החוק, אלא גם במיזמי רווחה, שיפוץ תשתיות ועוד. "יש תקציב נפרד לתשתיות ותחזוקה למבנים, הכסף הזה צריך ללכת נטו לרכישת דיור ציבורי. החוק חד־משמעי בנדון", אומר ד"ר מאיר מרגלית, עד לאחרונה חבר דירקטוריון בחברה.

מפגינים למען הדיור הציבורי מול בית ראש הממשלה בירושלים, בספטמבר האחרון

מימוש ההסכם התעכב ובינואר הנחה אריאל את יו"ר החברה שמחון "לפעול באופן מיידי" לרכישת הדירות. אריאל ציין במכתבו כי בעיר חיות 285 משפחות שהוכרו כזכאיות לדיור ציבורי אך טרם נמצאה להן דירה, וחלקן ממתינות לה במשך שבע־שמונה שנים. לטענת עובדים בחברה, הכסף יכול היה להספיק לרכישה מיידית של דירות ל-40 משפחות לפחות. החלטה בנושא הוכנסה לסדר היום של הדירקטוריון, אך בעקבות לחצים מצד העירייה ומשרד האוצר היא הוסרה מסדר היום. בישיבה הוחלף הדירקטוריון ובקרוב צפויים להימשך הליכי הפירוק של החברה.

לאחר הישיבה פנה מבקר המדינה שפירא לשר אריאל ולראש העיר ניר ברקת וביקש לקבל הסבר להחלטה שלא לרכוש את הדירות. "משרדי רואה בפעולת רכישת הדירות מכספי המכר של הדיור הציבורי, על ידי חברת פרזות, צעד העולה בקנה אחד עם טובת זכאי הדיור הציבורי בהתאם לחוק הדיור הציבורי", כתב. "אבקשכם לדווח לי על פעולות חברת פרזות בתחום זה ובכלל זה רכישת הדירות".

"ברקת לא מבין מצוקה מהי", אומר מרגלית, "לא רק שהוא לא רוצה דירות לנזקקים, הוא לא רוצה את הנזקקים האלו בעיר. הבעיה שלו היא שחסרה לו חמלה, וחמלה היא תכונה מרכזית לניהול עיר כמו ירושלים".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "ראש העיר הוא זה שהתעקש לכל אורך הדרך כי הכסף שישוחרר מקופת פרזות ישמש אך ורק לטובת זכאי הדיור הציבורי בירושלים ולא לכל מטרה אחרת. כלל הגורמים מעוניינים לקיים את ההסכם, כך שבסופו יוקצה סכום של מעל 130 מיליון שקל לרכישת דירות לזכאי הדיור הציבורי, וכן לשיפוץ מבנים ודירות וסיוע לנזקקי דיור. על פי הוראות ההסכם, הכספים המיועדים לרכישת דירות יועברו לתקציב משרד השיכון, שירכוש את הדירות. אין הצדקה כלכלית להמשיך ולקיים חברה שלמה המיועדת לפירוק כדי לבצע פעולת רכישה שמדינת ישראל יכולה והתחייבה לעשות בעצמה".

גם ברשות החברות דחו את טענות החברה. לדברי מקור ברשות, הסיבה היחידה לסגירת פרזות היא התייעלות, והעיכובים בפירוק הם שפוגעים בזכאי הדיור הציבורי בעיר. "אין טעם להחזיק חברה שמנהלת מעט דירות ועולה לנו שבעה־שמונה מיליוני שקלים בכל שנה. זה גם חלק ממהלך גדול יותר לצמצום מספר החברות הממשלתיות", הסביר. "על פי ההסכם בין האוצר לעירייה, כל הכסף שבקופת החברה אמור להיות מושקע בפרויקטים של דיור ציבורי. רק בגלל פוליטיקה קטנה הכסף הזה מתעכב".

ממשרד השיכון נמסר: "הסכמנו עם העירייה שנכון לעכשיו לא יתחילו ברכישת דירות למלאי הדיור הציבורי. כאשר התמונה סביב פירוק חברת פרזות לפני מספר חודשים לא היתה ברורה, החלטנו על שימוש בכסף עבור רכישת דירות לדיור הציבורי בירושלים, כדי לקצר את ההמתנה של הזכאים. אולם, כרגע ההחלטה על הפירוק היא סופית, ולכן מן הראוי להמתין עוד חודש־חודשיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ