הרב לאו לחולדאי: "אל תמכור את ערכי השבת בנזיד עדשים"

במכתב לראש העיר יוצא רבה הראשי של ת"א נגד חוק העזר המסדיר פעילות מרכולים בשבתות ובחגים, וטוען כי זו "פריצת דפוס החיים של העיר מאז ייסודה"

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן ליאור
אילן ליאור

הרב הראשי של תל אביב, ישראל מאיר לאו, יוצא נגד חוק העזר החדש של העירייה, המסדיר פתיחת עסקים בשבתות ובחגים. במכתב שהעביר בשבוע שעבר לראש העיר, רון חולדאי, כותב לאו כי חוק העזר מהווה "פריצת דפוס חיים של העיר מאז ייסודה לפני 105 שנים". לאו, המשמש רבה הראשי של תל אביב זה 14 שנה, מציין כי מעולם לא פנה לראש העיר בבקשה כלשהי: "חורג אני ממנהגי כי זעקת השבת פורצת מקירות לבי ואיני יכול להחריש".

"בתי מסחר ורשתות שיווק חיללו קדושת השבת, עברו על חוק שעות עבודה ומנוחה וזלזלו בחוק העזר העירוני", כתב לאו. "האם ראויים הם לפרס?! האם יהיה חוטא - נשכר?! בידך הדבר. אל תאפשר מכירת ערכי השבת בתמורה לנזיד עדשים. חובה להבין, כי ההחלטה שלפניכם הינה פתח למדרון חלקלק. היום - רחובות מרכזיים. מחר - העיר כולה. היום - חנויות מזון. מחר - בתי מסחר מכל סוג שהוא. היום - תל אביב-יפו. מחר - מדינת ישראל כולה".

סניף AM:PM ברחוב ירמיהו בתל אביב

לאו מתייחס במכתבו גם לבעלי המכולות, שעתירתם נגד העירייה היא שהובילה בסופו של דבר לגיבוש חוק העזר החדש: "אנא, חשבו גם על בעלי המכולות הקטנות שפרנסתם מקופחת כליל כאשר מחללי השבת מספקים את מצרכי המזון בימי שבת וחג. חישבו גם על היהודים הרבים שהינם שומרי שבת ומועד ולא יוכלו לעבוד במאות העסקים שיפתחו בשבת. זו אפליה חמורה והדרת הציבור הדתי מהשתלבות במעגל התעסוקה".

במכתבו מזכיר לאו מודעה מטעם עיריית תל אביב שעליה חתם ראש העיר הראשון מאיר דיזנגוף, "נגד חילול שבת בפרהסיא". במודעה נכתב כי "כל החנויות ובתי השעשועים צריכים להיות סגורים מערב שבת עד מוצאיה". לאו מציין כי אף שלא היה שומר מצוות, כתב דיזנגוף במודעה ש"השבת היא אות הסולידריות הלאומית הנפלאה ביותר מדור לדור, וכל הפוגע בה - באחדות ישראל הוא פוגע... שמרו על השבת והיא תשמור עלינו".

הנהלת עיריית תל אביב אישרה את חוק העזר החדש לפני שבועיים והוא יובא לאישור מועצת העיר בישיבתה הבאה. חוק העזר מעגן למעשה את המצב הקיים בעיר בשנים האחרונות וקובע כי ניתן יהיה לפתוח מרכולים ופיצוציות בשבתות ובחגים. בכל רחוב קבעה העירייה מכסה של מרכולים שלהם יינתן היתר לפעול בכל ימות השבוע. כמו כן, קובע חוק העזר החדש כי ניתן יהיה לפתוח כל עסק - ולא רק חנויות לממכר מזון - בשלושה מתחמים: נמל תל אביב, מתחם התחנה ונמל יפו.

עיריית תל אביב סירבה להגיב למכתבו של לאו, אך חולדאי אינו מתכוון לשנות את חוק העזר החדש. לאחר אישור החוק בהנהלת העירייה, אמר חולדאי: "האיזון העדין הזה שאותו אנו מנסים לעגן בחוק העזר מבטא יותר מכל את הרוח התל אביבית הסובלנית הפועמת בעיר מימי דיזנגוף וביאליק - עיר המאפשרת לכל אחד לחיות את אורח חייו ולבטא את עצמו כרצונו ואשר מממשת הלכה למעשה את חזונו של הרצל למדינת היהודים החופשית".

הרב לאו מתח ביקורת על התנהלות העירייה גם לפני שנתיים, בעקבות החלטת מועצת העיר להרחיב את שירותי התחבורה הציבורית בשבת. "תחושה של אכזבה עמוקה וכאב רב מילאה אותי לשמע הידיעה כי עיריית תל אביב-יפו החליטה אמש להמליץ על הפעלת תחבורה ציבורית בשבת", נכתב אז בהודעה מטעמו. "זוהי פגיעה חמורה בקדושת השבת", הוסיף והזהיר כי "המלצה זו פוגעת בהיסטוריה של תל אביב-יפו ואף פוגעת בסטטוס קוו". בהודעתו פנה לראש העיר וביקש ממנו להמשיך במורשת קודמיו, "אשר לא אפשרו לכבות את נר השבת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ