פלסטינים על רון פונדק: "לא צבוע, לא נכנע לפוליטיקאים"

ראש לשכת המסחר הפלסטינית, שר החוץ הפלסטיני לשעבר וחברים נוספים מספרים על היכרות ארוכת שנים עם אדם שפעל למען השלום גם בעת משבר

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בעיתונות הערבית והפלסטינית דיווחו בסוף השבוע על מותו של רון פונדק והיו שהכתירו אותו כאדריכל אוסלו המרכזי ופעיל למען השלום. אמנם בסוכנות הידיעות הפלסטינית "ופא" לא דיווחו על מותו ובעיתון היומי "אל־איאם" הודפסה רק ידיעה קצרה שנלקחה מסוכנויות הידיעות, אך עם זאת היו לפונדק לא מעט חברים קרובים בזירה הפלסטינית.

בהם היה גם מי שהכיר אותו עוד לפני הסכמי אוסלו, כמו ד"ר סמיר חזבון, ראש לשכת המסחר הפלסטינית בבית לחם. חזבון מספר: "הכרתי את רון עוד בשנת 1990 והיינו בקשר רציף עד הימים האחרונים. אפשר להגיד שברבע המאה האחרונה רון הקדיש את רוב חייו למען השלום האמיתי, שהוא האמין בו ומבוסס על עקרונות ברורים. הוא מאוד האמין בפתרון שתי המדינות ורצה לקדם אותו מתוך ראייה אסטרטגית רחבה".

עוד אמר חזבון כי "למרות המשברים שהיו, בעיקר במהלך האינתיפאדה השנייה, הוא לא השתנה והמשיך לפעול לפי אותם עקרונות. כשהמחלה התגלתה אצלו הוא נלחם בה, אבל גם הבין שאם היא תכניע אותו הוא יעזוב את העולם הזה כמי שהשאיר מורשת חשובה - האמונה בשלום צודק".

רון פונדקצילום: בהניקו ארט

עוד סיפר חזבון כי להבדיל מאחרים ובהם פוליטיקאים במחנה השלום, רון פונדק היה גם איש שטח - הוא הסתובב בכפרים ובמחנות הפליטים, הכיר את הדברים באופן יסודי ו"לא מהסלונים והקוקטיילים והאקדמיה, אלא מהשטח: להקשיב לאנשים ולדבר איתם. בצד הפלסטיני ראו בו אדם אמיתי שעמד על עקרונותיו, לא אדם צבוע שנכנע לפוליטיקאים". 


חזבון גם היה שותף בקבוצה הכלכלית "איקס גרופ", שבה שותף גם חברו הקרוב של פונדק, סאיב באמייה. עד לפני שבועיים עוד המשיך פונדק להיפגש עם הקבוצה כדי לקדם תוכניות לשלום. "איבדנו אותו בימים קריטיים ובעיתוי קשה, כשהשיח הציבורי הולך להקצנה ופתרון שתי המדינות הולך ומתמוסס", אמר באמייה. "היה כיף לעבוד עם אדם כמו רון, משום שהוא היה עקרוני מאוד, כיבד את השותפות ודיבר עם אנשים בגובה העיניים".

בכיר ארגון פתח, ד"ר נביל שעת, שימש במהלך השנים בתפקידים בכירים ברשות (שר החוץ) והשתתף בשיחות רבות במשא ומתן. שעת מספר על פונדק: "לא הכרתי אותו בימי אוסלו הראשונים, אולם במהלך השנים הכרתי אדם ישר ועקרוני, שפעל מתוך מחויבות אישית למען שלום אמיתי, שלום צודק - לא בגישה של אפוטרופוס ובעל שליטה. בחודש שעבר הגעתי לתל אביב להרצאה באוניברסיטה ומאוד רציתי לפגוש אותו, אך לצערי הרב סיפרו לי שהוא חולה מאוד ולא הספקתי לראותו". עוד אמר שעת כי "מאוד כואב לי שאיבדנו לוחם למען השלום דווקא בעיתוי זה".

שעת נזכר בפגישה האחרונה ביניהם, כשפונדק תיאם פגישה בינו ובין אמנון ליפקין שחק זמן קצר לפני שהאחרון נפטר. "שחק אז נפרד מאיתנו, אבל הוא דיבר בזכות רון שיישאר במלחמה הזו למען השלום. לצערי הרב, שניהם כבר עזבו אותנו, בעיתוי שבו אנחנו צריכים אותם מאוד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ