בית המשפט דחה את עתירת תאי הסטודנטים הערבים באוניברסיטת חיפה

התאים עתרו נגד האוניברסיטה, שהשעתה את פעילותם עד תום הסימסטר לאחר שהפגינו נגדה ללא אישור. השופט: הפרו ביודעין את תקנון המוסד

ירדן סקופ
ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ירדן סקופ
ירדן סקופ

סגן נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה, השופט יצחק כהן, דחה אתמול (ראשון) את עתירת תאי הסטודנטים חד"ש, בני הכפר ובל"ד נגד אוניברסיטת חיפה, שהשעתה את פעילותם עד תום הסמסטר. האוניברסיטה, שלא אפשרה לתאים לקיים פעילות לציון יום הנכבה, השעתה את פעילותם לאחר שקיימו הפגנת מחאה נגדה ללא אישור.

התאים תכננו לערוך את האירוע לציון יום הנכבה ב-12 במאי, בהשתתפות מוחמד כנאענה, שהורשע בעבירות ביטחוניות וריצה עונשי מאסר בכלא הישראלי. האוניברסיטה אסרה על קיום האירוע בטענה כי הוא מעלה חשש כבד לפגיעה בסדר הציבורי. בעקבות הסירוב, קיימו תאי הסטודנטים חד"ש ובני הכפר הפגנה ללא אישור באוניברסיטה. במהלך האירוע הם הדביקו סרט דביק על פיותיהם, שרו והעניקו והעניקו מגן הוקרה לאביו של מילאד עיאש, נער בן 17 שנורה למוות על ידי כוחות הביטחון באירועי יום הנכבה בסילוואן ב-2011.

המבקשים הסכימו כי ביצעו פעילות ציבורית ללא אישור, אך טענו שהיא לא היתה עבריינית, לא גרמה נזק לאיש או לאוניברסיטה ולא פגעה בסדר הציבורי. הם טענו עוד כי ההחלטה פוגעת בחופש הביטוי.

הפגנת סטודנטים ערבים מחוץ לאוניברסיטת חיפה

מנגד, קבע השופט כהן כי הוא מקבל את טענות המשיבים, וכי "תקנון הפעילות הציבורית קובע 'כללי משחק' המחייבים את כל הצדדים". עוד כתב השופט כי "תאי הסטודנטים הפרו ביודעין את תקנון הפעילות הציבורית, והחליטו לבצע פעילות שלא קיבלו עליה היתר. עשיית הדין העצמית שוללת מתאי הסטודנטים את הזכות לקבלת הסעד שהם עותרים לו".

השופט ציין בהחלטתו כי תאי הסטודנטים יכלו לערער על האיסור לקיים את האירוע לנשיא האוניברסיטה או לבית המשפט בדרכים המקובלות, מבלי לעבור על הכללים, והוסיף כי "דיקן הסטודנטים הזמין את ראשי התאים לשיחה, אולם הם התחמקו מכך". הוא סיכם את החלטתו בכך ש"הזכות להביע דעה היא זכות רחבה, ואין ספק כי מדובר בזכות חוקתית. ואולם, ככל שמדובר במימוש הזכות בחצריו של המוסד האקדמי, יעשה המימוש 'לפי הכללים הקבועים בעניין זה בתקנון המוסד'".

נשיא האוניברסיטה, עמוס שפירא, התייחס להחלטת שופט המחוזי, ואמר כי "כפי שנטען לכל אורך הדרך, אוניברסיטת חיפה שומרת על חופש הביטוי של כל חברי קהילת האוניברסיטה. עם זאת, חופש ביטוי הוא אינו אנרכיה. התפקיד שלנו באוניברסיטה הוא ליצור מחקר והוראה מצטיינים בסביבה סובלנית ותוך קבלת האחר, ואת זה נוכל לעשות כשכולם מכבדים ושותפים לאותם כללי משחק".

מהמרכז המשפטי עדאלה, שהגיש את הערעור לבית המשפט בשם תאי הסטודנטים הערבים, נמסר בתגובה: "בכוונתו להגיש ערעור לבית המשפט העליון על החלטת המחוזי. ההחלטה הזו מוטעית מבחינה משפטית בהיותה מקבלת את הקונספציה של אוניברסיטת חיפה, לפיה ניתן לאסור פעילות פוליטית לגיטימית של תאי סטודנטים לתקופה ממושכת, אך ורק בגלל שהם קיימו אירוע לזכר הנכבה. פסק דין זה אינו עומד במבחנים הבסיסיים של דוקטרינת חופש הביטוי שנקבעה על ידי בית המשפט העליון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ