שר החינוך: עובדים על מתווה לצמצום מספר התלמידים בכיתות, בשיתוף ההורים

בדיון סוער בוועדת החינוך בכנסת, דרשו הורים לבטל איסור על רשויות חזקות לממן פתיחת כיתות נוספות בעצמן. פירון: תחילת יישום הפתרון - ב-2015

ירדן סקופ
ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ירדן סקופ
ירדן סקופ

מחאתם של ההורים על הצפיפות בכיתות הלימוד, המכונה "מחאת הסרדינים", עלתה היום (שני) לדיון סוער בוועדת החינוך של הכנסת. במהלך הדיון, שבו נכחו עשרות הורים מרחבי הארץ, הכריז שר החינוך, שי פירון, על הקמת צוות משרדי שיבחן את הסוגיה בשנה הקרובה ויציע פתרון לצמצום מספר התלמידים בכל כיתה. על פי התכנון, הפתרון שיגובש, בשיתוף עם ההורים, ייושם בהדרגה החל מספטמבר 2015 - שנת הלימודים תשע"ו.

הדיון, שבו נכחו עשרות הורים מרחבי הארץ, לווה במחיאות כפיים, קריאות ביניים והרחקת משתתפים - דבר יוצא דופן בוועדה מאז ח"כ עמרם מצנע (התנועה) מכהן בה כיו"ר. ההורים דרשו מפירון להקפיא את ההחלטה שאוסרת על רשויות חזקות לממן פתיחת כיתות נוספות בבתי הספר שתחת אחריותן כדי להפחית את מספר התלמידים בכל כיתה. לטענתם, במקום שהמדינה תמצא פתרון לרשויות החלשות, שלא יכולות להרשות לעצמן לפתוח כיתות נוספות מתקציבן, היא מעבירה את הרעה החולה לכל המערכת.

פירון, שנפגש עם ההורים גם בלילה שקדם לישיבת הוועדה, אמר בדיון כי "לא נוכל לחיות במדינה שבה לילד יש תקרת זכויות בגלל האזור שבו הוא נולד, בגלל תלוש המשכורת של הוריו או בגלל המוצא של הוריו. כדי להגיע לסולידריות חברתית צריך לאפשר לכל ילד להגיע למיצוי הכישרון שלו גם אם לא נולד להורים מבוססים. אי אפשר לפתור את הבעיות האלה ברגע". בפגישתם אתמול, הבטיח השר להורים כי יפעל למציאת פתרון לבעיה. עם זאת, מחאתם צפויה להתגבר בימים הקרובים ולכלול הפגנות ברשויות מקומיות שונות.

הפגנת הורים וילדים בת"א נגד הצפיפות בכיתות, בשבוע שעבר

בשנה הקרובה - עד לגיבוש פתרון לבעיה - יעבדו בתי הספר במתווה של שנת מעבר. על פי המתווה, שהוצג בדיון על ידי מנכ"לית המשרד, כיתות לא תקניות שנפתחו בבתי ספר ברשויות מבוססות יוכלו להמשיך לפעול בשנה הקרובה. בנוסף, מוסדות לימוד שהתנאים בכיתותיהם לא מאפשרים למידה יוכלו לפתוח כיתות לימוד נוספות, והרשות המקומית תוכל אף להוסיף להם שעות לימוד.

לדברי היו"ר מצנע, הוועדה תומכת באג'נדה החינוכית של משרד החינוך, בקידום תקצוב דיפרנציאלי ליצירת שוויון בין התלמידים. עם זאת, הוא הבהיר ש"כדי להיטיב עם החינוך בישראל לא צריך להוריד את טיב החינוך ברשויות החזקות, אלא להעלות את הרמה ביישובים החלשים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ