בעקבות דבריו על זוגות חד מיניים: מחאה נגד שי פירון

לאחר שאמר שזוגות חד מיניים "אינם משפחה", גינו חברות כנסת את דבריו, קבוצת מחאה הוקמה ודווקא אסי עזר תומך: "לא אצטרף ללינץ'"

ירדן סקופ
ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ירדן סקופ
ירדן סקופ

התבטאותו של שר החינוך שי פירון, בראיון לעיתון בשבע, לפיה זוגות חד־מיניים אינם משפחה, עוררה בסוף השבוע זעם בקרב הקהילה הגאה ומחוצה לה. בראיון, שפורסם שלשום, ענה פירון בתשובה לשאלה אם יש עתיד מובילה קו חקיקה חילוני מאוד כי "אני חושב שצריך להפריד בין דברים שנוגעים ליחסי דת ומדינה ובין דברים שנוגעים לזכויות אדם. קח למשל את ברית הזוגיות - והיו לי על זה הרבה שיחות עם הרב אלי בן דהן (סגן שר הדתות מהבית היהודי, י"ס) - אולי לשנות לזה את השם ל'ברית השותפים', או למשהו שלא יביא לידי ביטוי את המלה זוג או את המלה משפחה. אני חושב שכל אדם צריך לקבל זכויות כלכליות מלאות ולבנות את חייו על פי השקפת עולמו".

עוד אמר פירון כי "אני חושב שזכותה של מדינה יהודית, אולי אפילו חובתה, לומר לזוגות חד־מיניים שמחליטים לחיות את חייהם - 'זה לא משפחה'. אבל זכויות כלכליות, משכנתה, זכות להורות וכדומה - כן. אני כן אומר שאם הייתי מנהיג את 'יש עתיד', ואני לא אנהיג אותה אף פעם כי אני לא מתאים להנהיג מפלגה, לא הייתי מנהל כל כך הרבה חזיתות של סוגיות בעניינים כאלה, וכן הייתי מנסה לייצר תהליך שיח יותר עמוק. לא הייתי מתעסק כרגע בכל כך הרבה דברים בבת אחת, כי אז גם כשאתה לא מתכוון להיות נגד הקשר בין דת ומדינה, אתה מצטייר ככזה".

שר החינוך הספיק להתנצל על דבריו עוד באותו ערב, בדף הפייסבוק שלו. "התראיינתי לעיתון 'בשבע' בנושא המתח הקיים בין דת ומדינה בכל הנוגע לזכויות של הקהילה הגאה", כתב. "ניתן לחלוק על הניסוח של דבריי, אך עם זאת הוא משקף את המציאות בישראל ואת הקשיים של הקהילה הדתית עם השינויים במבנה המשפחה. כל ימיי אני מנסה לבנות גשר בין קבוצות וקהילות שונות. השלב הראשון של הגשר הוא לקבל ולהבין. אני מאמין בלב שלם שיש לאפשר זוגיות לכל אדם! אני מתנצל אם דבריי הובנו שלא כהלכה".

ואולם ההתנצלות לא הספיקה לרבים שזעמו כי שר החינוך מרשה לעצמו להתבטא כך. בין התגובות הזועמות, ניתן היה למצוא את זהבה גלאון, ראשת מפלגת מרצ שקראה לפירון להתפטר. גלאון כתבה בדף הפייסבוק שלה כי "לא תעזור שום התנצלות, הנזק נעשה, המסר הועבר. שי פירון הוא האיש שעומד בראש מערכת החינוך בישראל, בראש המערכת שמלמדת ומדברת בסופו של דבר על מהי משפחה, הוא האיש עם השליטה על מה שילדינו לומדים בבית הספר. אם הוא מרגיש שחובת המדינה להגיד משהו, הוא יודע איך לומר את זה".

עוד כתבה גלאון, "מה שממחיש יותר מהכל עד כמה מנותק ושמרן שר החינוך של ישראל היא דווקא ההתנצלות שלו אמש. 'אני מאמין שיש לאפשר זוגיות לכל אדם' אמר פירון, כאילו בשנת 2014 מישהו זקוק לברכת הרב פירון כדי ש-'יאפשר' לו זוגיות. לי, לנו, זה לא מספיק. לא ניתן מצב בו שר החינוך של ישראל הוא לא רק הומופוב, אלא הומופוב מהסוג שחושב שהוא יכול וצריך לחנך הומואים שהם אינם משפחה. ההתנצלות של פירון לא מספיקה, הוא צריך ללכת הביתה".

ח"כ סתיו שפיר (העבודה) העלתה תמונה שלה עם חברים ממצעד הגאווה האחרון, וסיפרה על תקרית בה אשה מבוגרת ירקה עליה באחרונה ברחוב, בשל תמיכתה בקהילה הגאה. שפיר כתבה כי האשה הטיחה בה 'איך את מסוגלת לעזור לנבלות האלה, לסוטים האלה?!', צעקה. הסתכלתי עליה, המומה. 'איך אשה יהודייה עוזרת להומואים מטונפים? תתביישי! תעבדי למען מי ששלחו אותך לכנסת, לא בשביל הגועל נפש!'. לא נעים שיורקים עליך ברחוב, אבל זה הצד הפחות מטריד של התקרית הזאת. מה שמדאיג אותי באמת זה שהאשה הזאת לא עמדה שם לבד: התפישה שלה זוכה לגיבוי מצד לא מעט אנשי ציבור בפוליטיקה הישראלית".

בארגון הנוער הגאה (איגי) שאף מתוקצב על ידי משרד החינוך, מחו גם כן נגד דברי פירון. בהודעה מטעמם נכתב כי "הארגון רואה בחומרה רבה את ההתבטאות של שר החינוך. דווקא בשנת ה"אחר הוא אני" ראוי כי שר החינוך יפנים את העובדה שבין התלמידים שהוא אחראי עליהם יש ילדים ממשפחות שונות והגדרות אחרות. ארגון הנוער הגאה מצפה כי השר יתנצל באופן גורף ואף יגבה את ההתנצלות בפעולות שיוכיחו את כוונותיו בתוך מערכת החינוך ובחברה בכלל".

בנוסף, הוקמה אתמול קבוצת פייסבוק בשם "שי פירון תתנצל בפני הקהילה הגאה או תתפטר", ועד עתה חברים בה יותר מ–600 בני אדם. מחרתיים צפויה להתקיים הפגנת מחאה מול הכנסת בקריאה להתפטרות פירון.

מי שדווקא התייצב לצד שר החינוך היה מנחה הטלוויזיה אסי עזר, הומו מוצהר, שטען בדף הפייסבוק שלו כי "מותר למישהו לחשוב אחרת ממני, כל עוד הוא מוכן להקשיב לי, כל עוד ברגע האמת (בהצבעות בכנסת) הוא מצביע נכון! לא אצטרף ללינצ'ים הפייסבוקים הכל כך רווחים לאחרונה, כל עוד אני רואה בוודאות שהוא עושה כל מה שהוא יכול כדי ללמוד ולהבין מי אני. ובעיני הוא עושה".

עזר הוסיף כי "שי פירון הוא כרגע הרב היחידי שבאופן מוצהר וגלוי מנהל דיאלוג בריא עם קהילת הלהט"ב. ונכון, לפעמים זה דיאלוג מעצבן, ומכעיס אבל אין מה לעשות, לא הכל שחור ולבן. והכל הוא כן תהליך. אני בוחר לכבד ולהעריך ולהמשיך לנהל דיאלוג, כי עד כה, ברגעי האמת, כשהגיעה העת להצביע בכנסת ולשנות משהו עבורי ועבור הקהילה שממנה אני מגיע, שי פירון עשה את המעשה הנכון".

עזר עורר עליו את זעמם של רבים בקהילה הגאה. יש לציין כי זוהי הפעם השנייה בעת האחרונה שעזר מגן על חברי מפלגת "יש עתיד" בפומבי בנושאים הקשורים בקהילה הגאה. לאחרונה תקף את ח"כ שפיר לאחר שזו כעסה על כך שחברי "יש עתיד" הפילו את הצעת החוק שלה לנישואים חד־מיניים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל: המחזמר". קאלט ישראלי

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל" היא מופע הקאלט הביזארי של הרגע

ברופי בבית המשפט. הרעיפה שבחים על בעלה ועל החיים שבנו יחד

היא כתבה את המדריך "איך לרצוח את בעלך". ואז בעלה נרצח

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

רינאוי-זועבי

טירללת מדינה שלמה, את צריכה לענות. "צודק, אבל אני מנתקת"

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?