אורטל בן דיין מתנגדת לפיטורי אמיר חצרוני מאריאל: "מיתן את התבטאויותיו"

אף שתקפה בעבר את המרצה, טענה הפעילה הפמיניסטית שחופש הביטוי שלו מאפשר שיח פוליטי. צ'יטה כהן התפטר מוועדת המשמעת של האוניברסיטה

חיים לוינסון
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון
חיים לוינסון

הסוציולוגית והפעילה הפמיניסטית אורטל בן דיין מסרה תצהיר תמיכה בפרופ' אמיר חצרוני, שאותו מבקשת אוניברסיטת אריאל לפטר בשל התבטאויתיו הסקסיסטיות נגד נשים. חצרוני, מרצה לתקשורת במוסד, עומד כעת בפני ועדת המשמעת בשל תלונות שהגישו נגדו חברי סגל. ועדת המשמעת הוקמה לאחר שההנהלה ניסתה לפטרו אך נבלמה בבית הדין לעבודה.

התלונה מתבססת על פניות של אלפי נשים שהוגשו באמצעות שדולת הנשים, האגודה ללימודים פמיניסטיים ואיגוד מרכזי הסיוע בדרישה להפסיק את העסקתו של חצרוני במוסד בטענה שהתבטאויותיו הפומביות משפילות ומבזות נשים. בין היתר נכתב בה כי "הדרישה לפיטוריו נובעת בעיקר מגילויים קשים של שטנה כלפי נשים ונפגעות ונפגעי אלימות מינית, אך אין זו הפעם הראשונה שבה התבטא באופן שמבזה נשים. כיצד אמורות להרגיש תלמידותיו של פרופ' חצרוני?".

במכתב אחר כתבו רוני בלינקוב ותמי דינס כי "פנייתנו נובעת מדאגה לסטודנטיות הלומדות בקורסים שמעביר פרופ' חצרוני, שוהות בבית הספר לתקשורת בסביבת לימודים עוינת שחצרוני יוצר. אין זה ראוי שפרופסור ינקוט עמדה לפיה נשים הן סחורה ולא בנות אנוש. אדם שמתייחס אל נשים כאל רכוש או כאל חפץ לא יכול להיות בעמדה בה יש לו השפעה על גורלן ועתידן של סטודנטיות כפי שיש לפרופ' אוניברסיטה".

אורטל בן דייןצילום: ניר כפרי

דיוני ועדת המשמעת מתנהלים בימים אלה. לצדו של חצרוני התייצבה במפתיע הסוציולוגית והפעילה הפמיניסטית אורטל בן דיין, שתקפה בעבר את חצרוני וטענה כי הוא צורך שירותי זנות. חצרוני תבע אותה דיבה ובהסכם פשרה פיצתה אותו בן דיין ב–2,000 שקל. היא אף נמנתה עם אלה שקראו לאוניברסיטה להעמידו לדין. כעת הגישה בן דיין תצהיר המבקש מוועדת המשמעת שלא לפטרו. "אני תומכת בחופש הביטוי שלו. דווקא בזכות חופש הביטוי נוצר שיח בין מחנות פוליטיים מנוגדים", כתבה, "התרשמותי היא שפרופ' חצרוני מיתן את התבטאויותיו וקיבל חלק מהביקורת שהופנתה כלפיו. אילולא חופש הביטוי כל אדם היה נשאר מבוצר בעמדתו ודיאלוג מפרה לא יכול היה להתקיים. המאבק הפמיניסטי הוא מאבק לשינוי עמדות ולשינוי התודעה הציבורית, ולכן אני רואה בשינוי שחל בחצרוני ובדיאלוג שנפתח בינו לבין הקהילה הפמיניסטית הצלחה של המאבק הפמיניסטי".

בן דיין הוסיפה כי "לא התרשמתי שמאבקה של הנהלת האוניברסיטה בפרופ' חצרוני נעשה מתוך כוונה כנה להיטיב את מצבן של נשים בקמפוס. אוניברסיטת אריאל ידועה כגן עדן לבעלי תפיסות שוביניסטיות ואנכרוניסטיות באשר למקומה של האשה בחברה. החוג לקרימינולוגיה, לדוגמה, מקיים דרך קבע כנסים בשיתוף עם אגודת ה"פמיליסטים" שמטרתם להחזיר את הנשים לשליטתם המוחלטת של גברים כשאת השליטה הזו הם מכנים (בחוצפתם) 'ערכי המשפחה'".

פרופ' אמיר חצרוניצילום: ניר קידר

עוד הוסיפה כי "לאור היותי פעילה שנים רבות בשדה הפמיניסטי הציבורי, אני מכירה מקרוב תלונות רבות שהוגשו נגד פרופ' חצרוני בשל התבטאויות כלפי נשים במרחב הציבורי מחוץ לקמפוס. אוניברסיטת אריאל לא טרחה להעמיד את חצרוני לדין משמעתי על התבטאויותיו באותו זמן. תמוה בעיני שלאחר שנה ושנתיים, לפתע, אוניברסיטת אריאל הפכה מוטרדת מאמירות שירדו מסדר היום הציבורי, כאשר בזמן אמת ישבה האוניברסיטה בחיבוק ידיים. כפמיניסטית, אני רואה בהליך המשמעתי הנוכחי דבר מדאיג ביותר. ראשית, האוניברסיטה התעלמה מנשים שפנו בתחושה אותנטית של מצוקה ואחר כך, כשהדבר משרת את אג'נדת הפיטורין שלהם, הם משתמשים בהן ככלי אסטרטגי. מדובר פה בניצול ציני של אוניברסיטת אריאל את המאבק הפמיניסטי לצרכיהם, כשהנשים משמשות לה כסמרטוט".

בן דיין אמרה ל"הארץ" כי "אני רואה בחצרוני ההישג הפמיניסטי של השנה. אם יש טעם בעבודה הפמיניסטית ההסברתית שנעשית ברשתות החברתיות היא לשנות עמדות, להביא מידע שאנשים לא נגישים אליו. במקרה זה, חצרוני שמגיע מעמדה הפוכה לחלוטין מתפישות עולם פמיניסטיות עובר שינוי, לוקח אחריות על הדברים שאמר ובסופו של דבר משנה את חלק מעמדותיו זה מבחינתי הישג. כי מבחינתי המוטיבציה היא לשנות דעות של אנשים ולא לסמן אויבים שאתם לא נדבר לעולם. כל אדם שנמצא בדיאלוג וניתן לראות עקומת למידה חיובית הוא בר שיח".

בתוך כך, בהמשך לפרסום שלשום (שני) ב"הארץ" הודיע חבר הכנסת לשעבר אליעזר (צ'יטה) כהן כי הוא מתפטר מתפקידו כנציג ציבור בוועדת המשמעת. כהן הורשע רק לפני שנה בעבירה של תקיפה לאחר שלפת את שדיה של דיילת בטיסת אל על. למרות זאת, מונה לתפקיד. גם חברת הכנסת מיכל רוזין (מרצ) פנתה לאוניברסיטה וביקשה לבחון מחדש את מינויו. כהן לא המתין לכך, והודיע מרצונו כי הוא מוותר על מקומו בוועדה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ