ליברמן לא נכח באף הצבעה חברתית; גלאון במקום ה–37 בלבד במדד החברתי

ארגון המשמר החברתי פרסם אתמול מדד הבוחן כיצד הצביעו הח"כים על שורת חוקים, אותם סימן כחשובים. הח"כ החברתי ביותר - איציק שמולי מהעבודה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שר החוץ, אביגדור ליברמן, לא נכח באף הצבעה כלכלית־חברתית בכנס הקיץ של הכנסת - כך עולה מהמדד החברתי שפרסם אתמול ארגון המשמר החברתי. מהנתונים עולה כי ראש הממשלה ושרי הביטחון והאוצר השתתפו בפחות מעשר הצבעות, מתוך 106 חוקים חברתיים שנכללו במדד.

המשמר החברתי גיבש מדד סובייקטיבי הבוחן כיצד הצביעו הח"כים על שורת חוקים חברתיים, אותם סימן כחשובים. חבר הכנסת החברתי ביותר על פי המדד הוא איציק שמולי (העבודה), עם 61 נקודות, וחבר הכנסת החברתי ביותר בקואליציה הוא דב ליפמן (יש עתיד) זה המדד השני ברציפות, עם 35 נקודות במדד החברתי בכנס הקיץ.

חבר הכנסת הלא־חברתי ביותר הוא ניסן סלומיאנסקי מהבית היהודי, עם -8 נקודות, וחבר הכנסת הלא־חברתי ביותר באופוזיציה הוא אלי ישי, שקיבל אפס נקודות. בנוסף, ח"כ בנימין בן אליעזר (העבודה) הצביע על שלושה חוקים בלבד, שעלו בזה אחר זה באותו יום הצבעה.

איציק שמוליצילום: מוטי מילרוד

השר החברתי ביותר הוא שר הרווחה, מאיר כהן, עם 12 נקודות. מנגד, השרה הלא־חברתית ביותר נמנית גם היא עם שרי יש עתיד - שרת הבריאות יעל גרמן, עם -3 נקודות.

ניתוח ההצבעות בכנס האחרון מגלה כי חלה עלייה משמעותית בדירוג החברתי של חברי הקואליציה: מתוך 68 חברי כנסת, 39 ח"כים שיפרו את הדירוג שלהם. מי ששיפר את מעמדו בצורה הניכרת ביותר הוא ח"כ משה פייגלין (הליכוד), שעלה 69 מקומות בדירוג המדד החברתי למקום ה–29. ח"כ יריב לוין (הליכוד), שדורג שני בקואליציה ובמקום ה–16 בדירוג הכללי, שיפר את הדירוג שלו ב–43 מקומות.

לעומתם, תפקוד האופוזיציה נפגע בגלל נוכחות מועטה בהצבעות חברתיות־כלכליות. כך, כל חברי הכנסת של מרצ דורגו במקום נמוך יותר מזה של ליפמן, הח"כ החברתי ביותר בקואליציה. יו"ר המפלגה, ח"כ זהבה גלאון, דורגה במקום ה–37 עם 13 נקודות, אחרי שורה של חברי הכנסת מהקואליציה כמו יריב לוין, חמד עמאר (ישראל ביתנו) ובועז טופורובסקי (יש עתיד).

בין היתר, אף חבר כנסת ממרצ לא נכח בהצבעה על חוק מע"מ אפס, הצעה אותה כינתה גלאון "מקוממת", "לא חוקתית" ואף "יום כיפור של משרד האוצר". בעז רקוץ', מנכ"ל המשמר החברתי, אמר כי "רבים מהח"כים ינסו לתרץ ולקשור את ציונם הנמוך במדד החברתי למצב הביטחוני בדרום, אבל לציבור אסור להתבלבל. הח"כים כנראה שכחו שכנס הקיץ היה כבר לקראת סופו כשמבצע צוק איתן החל". לדבריו, האכזבה הגדולה ביותר של הארגון היא מהאופוזיציה. "זו לא חוכמה להתעמת עם הממשלה רק באולפני טלוויזיה בנושאי חוץ וביטחון, בזמן שמליאת הכנסת מופקרת בהצבעות על חוקים חברתיים", הוסיף.

הצבעה בכנסת, במארסצילום: מיכל פתאל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ