שירלי סיידלר

שר הרווחה מאיר כהן התייחס לסוגיית היעדר מיגון היישובים הבדואים, ומתח ביקורת על הח"כים הערבים. הם "חייבים לקדם את האינטרסים של הרשויות והאזרחים הלא יהודים, ופחות לעסוק בבעיה הפלסטינית", אמר הבוקר (שני) כהן במפגש עם ראשי הרשויות הבדואיות בנגב, במטרה לקדם את שירותי הרווחה למגזר.

היישובים הבדואים ספגו בזמן מבצע "צוק איתן" ירי רקטות. מפגיעת רקטה ביישוב סמוך לדימונה נהרג עודה אל־וואדג' ושישה תושבים נפצעו בשני מקרים נוספים. בחודש שעבר בג"ץ דחה עתירה שהגישו חלק מהיישובים בדרישה למגנם. לדברי השר כהן, "המדינה לא תוכל להציב מיגוניות בכל הפזורה, אבל היא מחויבת לספק מיגון הולם ליישובים הבדואים", אמר, והוסיף כי "הטילים אינם מבחינים בין רהט לאופקים, בין חורה לנתיבות".

ח"כ טלב אבו עראר (רע"מ־תע"ל), שנכח במפגש, אמר בתגובה לדברי כהן בשיחה עם "הארץ", כי הוא פועל יחד עם חברי כנסת נוספים למיגון הכפרים הבדואים, אולם כשפנה לשרים הרלוונטים, קיבלו תשובה שלילית בנושא. "ביקשנו הבאת מיגון, אפילו זמני, אבל גם לזה קיבלנו תשובה שלילית, וגם בתשובת המדינה בעתירה לבג"ץ נאמר שהמדינה לא תמגן יישובים בדואים". אבו עראר הוסיף כי "חשבנו שאחרי האירוע המזעזע, שבו נהרג אב לשלושה, המדינה תיתן יותר תשומת לב לאזרחים הערבים, אבל זה לא קרה. המדינה חייבת לספק מיגון מפני טילים ומפני כל איום אחר". אבו עראר בירך על המפגש עם שר הרווחה, והוסיף: "נראה שלשר יש חזון לתוכניות שיועילו לאוכלוסייה, והוא הגיע אלינו ושמע ממקור ראשון על הבעיות השונות".

מאיר כהן במפגש עם ראשי רשויות בדרום, הבוקרצילום: אליהו הרשקוביץ א

בנוסף, הוחלט במפגש על הקמה של ועדה משותפת למשרד הרווחה ולראשי הרשויות שתתכנס אחת לחודשיים, במטרה לבחון את התקדמות סוגיות הרווחה ברשויות. אחד העובדים הסוציאליים שנכח במפגש, התייחס למצב הרווחה ברשויות השונות ואמר: "במהלך כל המבצע היו אזעקות והעובדים הסוציאליים יצאו לשטח. חסרים הרבה תקנים ויש בעיה לאייש אותם". כמו כן, הוצגה בעיה נוספת - עובדים סוציאליים ערבים שיוצאים ללימודים בירדן, ולא מצליחים לעבור את מבחני ההכשרה בישראל. מנהל אגף הרווחה של המועצה האזורית נווה מדבר, ד"ר מג'יד אלעטאונה, אמר כי "מעבר לתקציבים הרגילים, האוכלוסייה הבדואית צריכה לקבל תקציבים נוספים כמו של עולים חדשים, כדי להתמודד עם בעיות הפנים".

שר הרווחה התייחס גם להסתה נגד ערבים במהלך ימי הלחימה, והוסיף: "אנחנו חייבים לעשות חשבון נפש בנוגע להתלהמות שלנו. 'מוות לערבים' זאת אמירה פסולה כמו 'מוות ליהודים'".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ