האיש ששבר את האפליה בקבלה ליישובים: הפסיקה מאכזבת, 
אך אסור לוותר

"כולם יודעים שוועדות הקבלה הוקמו כדי לחסום מראש כניסה של ערבים", אמר עאדל קעדאן, שעתירתו הביאה לאיסור על אפליה בקבלה ליישובים

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

עאדל קעדאן היה הראשון שניסה להילחם במנגנון הסינון בכניסה לישובים קהילתיים, וזכה בשנת 2000 במה שמוכר כיום כתקדים קעדאן, אז אסר בג"ץ על אפליה בהקצאת קרקעות על רקע לאום.

אתמול הביע קעדאן אכזבה קשה מהחלטת בג"ץ לדחות את העתירות נגד חוק ועדות הקבלה. "הייתי מצפה שייפסוק אחרת כי מדובר במנגנון מפלה וגזעני. כולם יודעים שוועדות הקבלה הוקמו כדי לחסום מראש כניסה של ערבים ליישובים שנבנו על אדמות מדינה". הוא הוסיף כי בג"ץ נתן בהחלטתו הכשר למחסום הזה, "אבל, בכל זאת, אני אומר לכל מי שחושב לגור ביישוב קהילתי - לא להתייאש וכן להגיע ולהתמודד מול ועדת הקבלה, לא צריך לוותר".

קעדאן מספר שניסיונו האישי דווקא הסתיים בהצלחה. "בניתי בית בקציר והיחסים שלי עם השכנים היהודים מצויינים ואין שום בעיה. לכן, המאבק הציבורי והמשפטי צריך להיות נגד האפליה והגזענות והחוקים שהם נגזרת שלהן".

עאדל קעאדן, בעת בניית ביתו בקציר, ב-2008צילום: מורן מעיין/ג'יני

שבע שנים לאחר תקדים קעדאן, אחמד ופאתינה זבידאת מסכנין ניהלו גם הם מאבק כשרצו לבנות את ביתם בישוב רקפת שבמועצה האזורית משגב. ועדת הקבלה סירבה לקבלם, ובעקבות כך עתרו לבג"ץ. זה אמנם פסק לטובתם, אך קבע שמדובר במקרה נקודתי.

סאמי מיעארי, מרצה לכלכלה באוניברסיטת תל אביב ומנהל פרוייקט יחסי יהודים־ערבים במכון הישראלי לדמוקרטיה, המתין לפסיקה הנוכחית בתקווה להשתלב באחד מהיישובים הקהילתיים במועצה האזורית משגב. לפני כמה חודשים ביקש מיעארי טפסי הצטרפות לאחד הישובים הקהילתיים בתחומיה, אך לא קיבל אותם.

"אני מתגורר עם אשתי ובני בכרמיאל וחשבנו לעבור לאחד הישובים הקהילתיים בשאיפה לחיים טובים יותר, כדי לבנות את ביתנו כמו זוגות רבים". מיעארי, בן למשפחה עקורה מהכפר מיעאר המתגוררת כעת בסכנין אומר כי אין למשפחתו אדמות בסכנין, "ולכן חשבו ללכת על זה... במועצה אפילו לא רצו לשמוע אותי. חיכיתי להחלטת בג"צ בעניין ואין ספק שזו החלטה מאכזבת מאוד, אבל אני לא ארים ידיים ואמשיך במאבק. אני אנסה שוב ושוב כי מדובר בזכות שלי ושל משפחתי, בתור אזרחים, לגור היכן שנרצה על אדמות מדינה".

סאמי מיעארי ומשפחתו, בביתם בכרמיאלצילום: רמי שלוש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ