שירלי סיידלר

שר החקלאות והעומד בראש ועדת השרים להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב, יאיר שמיר, אמר היום (ראשון) במהלך ביקור בדרום כי הוא בוחן אפשרות לטפל בילודה בחברה הבדואית. לדבריו, "צריך לקחת את כל הבדואים ולהוציא אותם קצת מהמדבר ולקרב אותם למדינה נורמלית מבחינת חקיקה, אורח חיים, פרנסה והשכלה. ואולי אפילו לטפל בתופעה של ריבוי הנשים לצמצום הילודה כדי להעלות את רמת החיים. "לכן", אמר, "אנחנו כרגע ממוקדים בפתרונות כלכליים תוך כדי הסדרה".

לדברי השר ששודרו ב"רדיו דרום", בשנת 2035 האוכלוסייה הבדואית תעמוד על כחצי מיליון בני אדם. "רק מדינה מתאבדת לא מבחינה בבעיית הבדואים, העיוורון הוא נורא. אנו פועלים בשיטה אחרת מזו שהיתה בוועדת פראוור, אני בגישה פחות משפטית ויותר כלכלית".

פאדי מסמרה, מנכ"ל המועצה לכפרים הלא מוכרים בנגב הגיב לדבריו של השר ואמר: "מבחינה פמיניסטית אני בעד להפסיק את הפוליגמיה אבל לטפל בילודה זה דבר הזוי. אין אדם בעולם שאומר דבר כזה בלי רקע אידיאולוגי, והוא לא שונה מהאג'נדה שמתנהלת בממשלה - ממשלה ימנית שרואה בבדואים איום דמוגרפי". מסמרה הוסיף כי שמיר "חושב שהבעיה היא הילודה אבל הבעיה היא האפליה המכוונת של הממשלה וההשקעות המעטות בשירותים במשך שנים".

יישוב בדואי בנגב, ביולי

במהלך הסיור אמר השר שמיר כי אנשי משרדו מצויים בהידברות שוטפת עם ההנהגה הבדואית, "והעובדה היא שהם לא מפגינים. אנחנו נותנים מענה לתביעותיהם". עוד ציין השר כי הממשלה הקצתה 120 מיליון שקלים לטיפול בהסדרת הבדואים בנגב.

בדו"ח של מרכז המחקר והמידע של הכנסת ב-2013, עולה כי לפי הערכת רשויות הרווחה בדרום, כ-30 אחוז מהמשפחות הבדואיות בנגב מקיימות אורח חיים פוליגמי. לפי המחקרים לא ניכרת ירידה בתופעה בעשורים האחרונים, והיא נפוצה גם בקרב צעירים ומשכילים. חוק העונשין מתייחס לאיסור על נישואים לאשה נוספת, אך בפועל גברים רבים חיים עם כמה נשים - אולם הם לא בהכרח נשואים.

החוק בישראל אוסר על נישואי כמה נשים לגבר אחד אך הדבר מותר בקרב לא יהודים בשני מקרים: בן הזוג מנישואין קודמים נעדר לפחות שש שנים וקיים חשש לחייו, או שבן הזוג מהנישואים קודמים אינו מסוגל להפסיקם בגלל מחלה נפשית.

החוק השריעי מאפשר ריבוי נשים, כל עוד הגבר מספק את צורכי האישה או בתנאים מסוימים, ביניהם שהאשה הראשונה אינה פורייה, אינה מספקת את צורכיו המיניים של הגבר, אינה יולדת בנים ועוד.

על פי נתוני 2013 של רשות האוכלוסין וההגירה, 361 גברים מוסלמים רשומים כפוליגמים, אך ההערכה היא כי מדובר בתופעה רחבה הרבה יותר. לפי רשויות הרווחה וגורמים חברתיים, לפוליגמיה השפעה שלילית על חיי המשפחה שכן במקרים רבים היא משפיעה על הזנחת ילדים, אלימות נגד נשים ועוני.

אין זו ההתבטאות היחידה באחרונה של שר החקלאות שעוררה סערה. לפני כשבועיים מתח שמיר ביקורת על התנהלות תושבי קיבוץ נחל עוז במהלך מבצע "צוק איתן", ואמר כי "לא נסלח לתושבי נחל עוז על תמיכתם בהתנתקות, אך למרות זאת נעזור להם".

בעקבות הדברים, במהלך צעדת המחאה של התנועה לעתיד הנגב המערבי שהתקיימה בשבוע שעבר, אמר ראש השב"כ לשעבר עמי אילון: "צריך להיות עיוור וחסר רגש אנושי לומר להוריו של דניאל בן הארבע שנהרג מפצצת מרגמה במהלך צוק איתן 'לכם לא נסלח'. צריך להיות עיוור חסר דעת ורגש לומר לחברות וחברי נחל עוז 'לכם לא נסלח'".

תגובות