חברי כנסת: החלטת היועמ"ש בעניין הדיור הציבורי - פגיעה אנושה בשכבות החלשות

ביקורת בכנסת ובארגונים חברתיים על חוות הדעת של וינשטיין, לפיה אין חובה להשתמש בכספי מכירת דירות דיור ציבורי לרכישת דירות חדשות

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

פרסום חוות הדעת של היועץ המשפטי לממשלה, לפיה אין חובה להשתמש בכספי מכירת דירות הדיור הציבורי כדי לרכוש דירות חדשות, עוררה סערה בקרב חברי כנסת והגופים החברתיים הפעילים בתחום הדיור.

חוות הדעת שפורסמה לפני שבוע ב"הארץ" עסקה בגורל 130 מיליוני שקלים שהצטברו בקופת חברת פרזות, חברה עירונית ממשלתית לדיור ציבורי בירושלים. הכספים התקבלו ממכירת דירות לדיירים ותיקים. על פי חוק הדיור הציבורי, אמורים היו הכספים לשמש לרכישת דירות חדשות, כך גם קבע מבקר המדינה יוסף שפירא. אולם בחוות הדעת של ויינשטיין הוא מכשיר את המהלך של משרד האוצר ועיריית ירושלים להפניית הכספים למטרות חברתיות אחרות – כגון הקמת בית אבות לנזקקים, מציאת פתרונות דיור לנכים ועוד.

לטענת ויינשטיין, הוראות החוק בנוגע לרכישת הדירות אינה מחייבת משום שהדירות נרכשו מכוח החלטת ממשלה ולא מכוח חוק שהוקפא ביין השנים 1999 ל-2013. לדעת חברי הכנסת ומי שעוסק בתחום הדיור הציבורי, חוות הדעת נוגעת לכל כספי מכירת הדירות בדיור הציבורי - סכום המוערך ב-2.75 מיליארד שקלים ושזה שנים רבות שפעילים חברתיים דורשים שיועבר למטרת רכישת דירות חדשות למאגר הדירות לזכאיי הדיור הציבורי.

בניין דיור ציבורי בירושלים

"מעבר לכך שוויתור על כספים אלו יהווה פגיעה אנושה באוכלוסיות אלה ובאפשרותן להגיע לקורת גג, אנו סבורים כי אישור בדיעבר של התעלמות רשויות המדינה מהחלטות הממשלה והכנסת בנושא יהיה אסון של ממש בנוגע לאמונו של הציבור ברשות השלטונית", כתבו לווינשטיין חברי הכנסת אורלי לוי אבוקסיס, איציק שמולי, דב חנין ומירי רגב. ח"כ אילן גלאון פנה אף הוא במכתב לויינשטיין שישקול מחדש את עמדתו.

במכתב תשובה של ויינשטיין שנשלח הבוקר (חמישי) לחברי הכנסת נכתב כי חוות הדעת שלו נוגעת רק לכספי פרזות ולא לכלל החברות המשכנות. עוד טוען ויינשטיין כי על פי ההסכם בין עיריית ירשולים לבין משרד האוצר, ממילא הכספים מיועדים למטרות חברתיות חשובות שלפחות חלקן נוגעות לדיור ציבורי. "כך 55 מיליוני שקלים מיועדים לרכישת דירות בדיור הציבורי, 15 מיליון מיועדים לצורך שיפוץ של 15,000 דירות של הדיור הציבורי, 20 מיליון לשיפוץ מבנים בהם דירות של הדיור הציבורי", כתב ויינשטיין, "מפירוט ההסכמות עולה בבירור כי בכספים שהצטברו בקופת פרזות עתיד להיעשות שימשו שיטיב עד מאוד עם דיירי הדיור הציבורי בירושלים".

ח"כ גלאון דחה את ההסברים, "התגובה איננה מעלה ואיננה מורידה מחומרת הדברים", אמר. "מדובר בהוספת חטא על פשע. אם לא די בכך שחוק הדיור הציבורי הוקפא תקופה ממושכת, גם בשעה שהוא בתוקף מבקשים לבזוז את 130 מיליוני השקלים שבקופת פרזות ולייעדם למטרות שונות לגמרי. החוק מגדיר במדויק כי ההכנסות יופנו אך ורק לצורך הגדלת מאגר הדיור הציבורי, אשר הלך והצטמק עם השנים עד שעשרות אלפי זכאים ממתינים במשך שנים ארוכות לדיור ציבורי. הגיע הזמן לשים סוף לגזל הכספים המתמשך מכבשת הרש, הדיור הציבורי. מה נוגעת הקמת בית אבות כזה או אחר לחברת 'פרזות' ולמשרד השיכון? יש לממש את המטרות הללו – ראויות ככל שיהיו – באמצעות תקציבים אחרים ולא לחמוד פעם נוספת את כספי הדיור הציבורי".

"אני לא מקבל לחלוטין את הפרשנות המשפטית של היועץ המשפטי לממשלה", אומר עו"ד יוסי חביליו, לשעבר היועץ המשפטי של עיריית ירושלים, שעתר, בשם עמותת צחור, נגד ההסכם לפירוק פרזות. "את החלטת הממשלה שאיפשרה את מכירת הדירות יש לפרש על פי רוח החוק והיא שהכספים מיועדים לרכישת דירות לזכאי הדיור הציבורי בלבד. הדבר גם תואם את נוסח החלטת הממשלה. צר לנו כי אף גורם בעיריית ירושלים או במדינה, למעט מבקר המדינה, אינו רואה לנגד עיניו מעבר לסוגיה המשפטית הפורמלית, את זכאי הדיור הציבורי שהוכרו כזכאים לקבלת דירות, אולם לא ניתן לספק להם דירות עקב המחסור בדירות כאשר מנגד שוכבים בקופת פרזות כבר שנים רבות סכומים נכבדים של 130 מיליון שקלים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ