פרס ספד לצ'יץ': "נתת אביב לעמך, נעמת לנו מאוד"

בטקס האשכבה לראש העיר השביעי של תל אביב, אמר הרב ישראל לאו כי "לא מדברים על זה שהוא מחה בכל לבו על פתיחת בתי עסק בשבת"

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן ליאור
אילן ליאור

שלמה להט (צ'יץ), ראש העיר השביעי של תל אביב, יובא הבוקר (שישי) למנוחות בבית העלמין טרומפלדור בעיר. "צ'יץ' סימל את האביב, תל אביב צמחה ללא הרף מבלי להזדקן", ספד לו הנשיא לשעבר שמעון פרס בטקס האשכבה שנערך הבוקר במשכן לאמנויות הבמה. להט מת שלשום, בגיל 86, כתוצאה מזיהום חמור.

באירוע נכחו גם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, שר האוצר יאיר לפיד, יו"ר מפלגת העבודה יצחק (בוז'י) הרצוג, ח"כ עמרם מצנע, הרב הראשי של תל אביב ישראל מאיר לאו, אהוד ברק ואהוד אולמרט. נשיא המדינה ראובן ריבלין עבר על פני הארון לפני תחילת הטקס, והלך. ראש העיר תל אביב רון חולדאי נעדר מהטקס בשל חופשה פרטית בחו"ל, ושלח הספד שחיים טופול הקריא בשמו.

הנשיא לשעבר הוסיף כי "אילו הייתי צריך להגיד פסוק אחד הייתי אומר לצ'יץ' - נעמת לעמך מאוד. היה בך צירוף נפלא של אדם אוהב בריות, קורן אור, בנאי בחסד, רגיש עם אוזן קשובה. במסלול הארוך הצבאי היית מפקד לדוגמה ואזרח למופת". פרס סיים את דבריו באומרו: "צ'יץ' היקר - נתת אביב לעמך".

טקס האשכבה לשלמה להט במשכן לאומנויות הבמה בתל אביב, הבוקרצילום: תומר אפלבאום

הרב הראשי של תל אביב, ישראל מאיר לאו אמר כי "41 שנים בנו בינינו חומות של חברות שלא תימחה לעולם. מדברים על צ'יץ' בעניין בתי קולנוע בשבת, אני עד שצ'יץ' מחה בכל ליבו על פתיחת קיוסק או דראגסטור בשבת". לדבריו, צ'יץ' אמר כי הוא "בעד תרבות, אבל אם ייפתח דראגסטור אני מולק את הראש שלי", אך "על זה לא מדברים". לאו הוסיף "צר לי על אדם שקשה למצוא לו תחליף".

בנו, אבנר, ספד לו גם. "גם כשאיבדת בשנותיך האחרונות את היכולת לתקשר עדיין הרגשנו אותך. היית אתנו בדרכך המיוחדת". בנו דן, חבר מועצת העיר תל אביב, אמר כי "אילו היתה לי יכולת להעניק לו מתנת פרידה הייתי מעניק לו את היכולת לראות את עצמו כמו שאני ראיתי אותו. אז היה יודע כמה היה מיוחד במינו, עד כמה אהבתי אותו". לדבריו, "אני ואבנר חלקנו את אבא שלנו עם הכלל. היתה לי זכות גדולה להיות בן לאבא עם מעטפה מיד שבתוכה שליחות".

"סבא, היית דמות ואישיות לדוגמה עבור כולנו", אמרה נכדתו יסמין. "היית עקשן סבא. המשמעת והקפדנות, יחד עם המסירות, האיכפתיות וההתמדה. היית הסבא הכי טוב שרק אפשר היה לבקש. המורשת שלך תמשיך. פה מתחיל סיפור חדש שנכתב על ידך".

שלמה להט (צ'יץ')

להט, אלוף במיל', כיהן בתפקיד שני עשורים, בין 1974 ל-1993, הפך את תל אביב למרכז תרבות ותיירות, והקים בה רבים ממוסדות התרבות שפועלים בה עד היום.

ב-20 שנותיו בעיר הפך אותה להט למרכז תרבות ותיירות. בתקופתו הוקמו הטיילת של תל אביב, שמ-1998 נקראת על שמו, המשכן לאמנויות הבמה, מגדל האופרה, מרכז סוזן דלל, והסינמטק. כמו כן, הוקמו בית הספר לטבע ובית הספר לאמנויות ומתנס"ים ברחבי העיר וכן הוקמה קרן תל אביב לפיתוח, שגייסה כסף לעזרה לשכונות מצוקה.

בתקופתו גם נסגר גן החיות של תל אביב, שעבר ב-1980 לספארי ברמת גן. “יש מספיק חיות על שתיים בעיר", אמר לימים. ליורשיו הוא השאיר גרעון גדול.

המשכן לאמנויות הבמה, הבוקר בעת טקס האשכבה ללהטצילום: תומר אפלבאום

ביום העצמאות ה-61 למדינה, לרגל חגיגות מאה שנה לתל אביב, הוא השיא משואה בהר הרצל בשל תרומתו לבניין העיר תל אביב. את הביקורת על ממשיכיו בתפקיד מיקד במגדלים שצצו בעיר. "נהייתה פה עיר נדל"ן. הייתי רוצה לראות יותר גינות ציבוריות בעיר. יותר ירק. אני לא חושב שכל המגדלים האלה הם טובים לעיר. זה לא טוב לעיר כי עיר צריכה לשמור על צביון ועל שקט ועל נועם, לא שאנשים יגורו באיזה שלושים קומות או 25 קומות. זה מנתק את התושבים מהסביבה ולא בריא", אמר בראיון ל"זמן תל אביב".

להט הותיר אחריו את אשתו זיוה, לשעבר מנהלת הספריה למדעי החברה באוניברסיטת תל אביב, שני ילדים ועשרה נכדים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ