חרף פסיקת בג"ץ, נתניהו הנחה לגבש חוק שיאפשר את המשך הפעלת מתקן חולות

בישיבה שנערכה במשרד רה"מ, סוכם כי שר הפנים יגבש בהקדם חוק "שיאפשר להמשיך ולעצור מסתננים חדשים, תוך התחשבות בהערות בג"ץ"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ראש הממשלה בנימין נתניהו מביע תמיכה בעמדתו של שר הפנים גדעון סער לפיה חרף פסיקת בג"ץ, יש להמשיך להפעיל את מתקן חולות ולכלוא לתקופה ממושכת מבקשי מקלט שייכנסו לישראל בלי היתר. זאת, על אף שבית המשפט מתח ביקורת חריפה על התנאים בחולות, הורה על ביטול הפרק בחוק המסדיר את הפעלת המתקן, וקבע כי שלילת חירותם של מבקשי מקלט סותרת את חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו.

בעקבות פסק הדין של בג"ץ ולקראת גיבוש גרסה שלישית של התיקון לחוק למניעת הסתננות, התקיימה אחר הצהריים (שלישי) במשרד ראש הממשלה ישיבה בהשתתפות נתניהו, סער, שרת המשפטים ציפי לבני, השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ', היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, פרקליט המדינה שי ניצן, מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר, נציב שירות בתי הסוהר אהרון פרנקו, מפקד מחוז תל אביב במשטרה בנצי סאו ומנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה אמנון בן עמי. סער הודיע אתמול כי יפעל להפיץ את תזכיר החוק החדש עוד החודש, לפני פרישתו הצפויה מהתפקיד.

"בסיכום הדיון הנחה ראש הממשלה להביא הצעת חוק חדשה שתבטא את נחישותה של ממשלת ישראל להמשיך ולפעול נגד ההסתננות הבלתי חוקית, נחישות שבלמה את ההסתננות לישראל והביאה ליציאתם של כ-6,000 מסתננים בלתי חוקיים עד כה", נכתב בהודעה שפרסם משרד ראש הממשלה. "סוכם כי שר הפנים יגבש בהקדם את תזכיר החוק שיאפשר להמשיך ולעצור מסתננים חדשים ולהביאם למתקן המשמורת לתקופה אפקטיבית ולהמשיך את הפעלתו של מתקן השהייה הפתוח 'חולות', וזאת תוך התחשבות בהערות בג"ץ". עוד נכתב בהודעת משרד ראש הממשלה כי "במקביל תימשך הפעולה לעידוד יציאת מסתננים מרצון, תוגבר האכיפה נגד העסקת מסתננים וינקטו צעדים נוספים".

מבקשי מקלט במתקן חולות, בפברוארצילום: אי־פי

סער ולבני התעמתו בישיבה בעקבות רצונו של הראשון להתעלם מחלק ניכר מהערות שופטי בג"ץ, להסתמך במידה רבה על דעת המיעוט ואף לקדם חקיקה שתגביל את סמכות בג"ץ. סער אמר בישיבה כי השופטים עוזי פוגלמן ומרים נאור אינם קובעים חוקים, אלא הכנסת. לבני התנגדה לחקיקה שתפגע בבית המשפט, הדגישה כי יש לכבד את עמדת שופטי הרוב, ואמרה כי בימים שבהם מרימים שלטים עם הכיתוב "בג״ץ= דעאש", צריך לעמוד לצד בג"ץ. לדבריה, לא צריך לטפל בבג"ץ אלא במסתננים. "זאת סיסמת בחירות טובה", השיב לה סער, והיא החזירה לו את אותה התשובה.

יוזמת סער לחוקק פסקת התבגרות בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו, שתאפשר לחוקק חוק הסותר את חוק היסוד ולהגביל את התערבות בג"ץ, אמנם נכשלה בשלב זה, בהתנגדות היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין והשרה לבני, אולם יש להניח שיוגשו הצעת חוק פרטיות דומות. בהתייחסה לדבריו של סער כי ממשלת רבין עשתה מהלך דומה כאשר חוקקה פסקת התגברות על חוק יסוד חופש העיסוק בעניין ייבוא בשר לא כשר, אמרה לבני כי "יש הבדל בין פסקת התגברות על חופש העיסוק, לבין אמירה של מדינת ישראל המתגברת על כבוד האדם וחירותו". גם וינשטיין מתנגד להגבלת סמכות בג"ץ. נתניהו לא קיבל החלטה בעניין זה, אך גם לא שלל לחלוטין את היוזמה שתמנע את פסילתו של חוק ההסתננות החדש.

עימות נוסף עסק בתקופת הכליאה של מבקשי מקלט שטרם נכנסו לישראל. סער מעוניין שבחוק החדש תקוצר כליאתם של החוצים את הגבול בלי אשרה משנה לתשעה חודשים. לבני אמרה כי יש צורך לקצר את תקופת הכליאה באופן משמעותי יותר – לשישה חודשים. גם בעניין זה נתניהו טרם הכריע. לבני ווינשטיין הביעו תמיכה בשימוש בסעיף ישן בחוק שאושר ב–1954, הקובע כי דינו של מסתנן לישראל חמש שנות מאסר. סעיף זה התייחס במקור למי שחדרו לישראל במטרה לבצע פעילות חבלנית. לבני אמרה כי בהתבסס על סעיף זה יש להגיש כתבי אישום נגד מי שיימצא כי אינם פליטים.

חרף הביקורת החריפה של בג"ץ על חולות והקביעה של שופטי הרוב כי אינו מתקן פתוח כפי שהמדינה הגדירה אותו, היתה בישיבה הסכמה כי יש צורך להמשיך להפעילו. סער סבור כי יש לערוך בו שינויים מזעריים ובהם ביטול חובת ההתייצבות של מבקשי המקלט השוהים במתקן לרישום נוכחות בצהריים, עליה מתחו ביקורת גם השופטים שהיו בדעת המיעוט. מנגד, לבני ווינשטיין סבורים שיש צורך בשינויים משמעותיים יותר, בהתאם להערות בית המשפט.

בג"ץ מתח בין השאר ביקורת על כך שאין מגבלת זמן לשהייה בחולות ואין עילות לשחרור ממנו; על החובה להתייצב לרישום נוכחות שלוש פעמים ביום – המונעת למעשה יציאה מהמתקן המבודד במערב הנגב; על הטלת האחריות לניהול המתקן דווקא על שירות בתי הסוהר ולא על גורם אזרחי; ועל הסמכויות החריגות שניתנו לפקידי רשות האוכלוסין וההגירה להורות על כליאתו של מי שהפר את תנאי השהייה במתקן לתקופה של עד שנה.

"יש אינטרס לאומי עליון למנוע כניסה של מסתננים חדשים לישראל ולעודד את יציאתם של המסתננים שנמצאים בישראל וכך נפעל", אמר נתניהו. סער צוטט בהודעה באומרו כי "המחויבות שלנו לאזרחי ישראל ולעתידה מחייבת מתקן כלים אפקטיביים למדינה להמשיך בנחישות את ההתמודדות בתופעת ההסתננות הבלתי חוקית". בהודעת משרד ראש הממשלה הופיע גם ציטוט קצר של וינשטיין: "נמשיך להתמודד עם תופעת ההסתננות תוך כיבוד החוק ופסיקת בג"ץ".

ראש תחום הגירה ומעמד באגודה לזכויות האזרח, עו"ד עודד פלר, אמר בתגובה כי "היועץ המשפטי לממשלה שוב נכשל באכיפת פסיקת בג"ץ. תחת חיוב הממשלה לציית לפסיקה, הוא מאפשר לפוליטיקאים דורסניים להוסיף ולפגוע פגיעה אנושה בזכויות של אנשים שאינם בני גירוש, שבג"ץ הורה לחדול ממנה. המדינה מכירה בכך שמדובר באנשים שאי אפשר לגרשם ובמקום לאמץ פתרונות שיקלו עליהם ועל תושבי דרום תל אביב, חוזרים שוב ושוב לאותם הסדרים פוגעניים שממררים את חייה של האוכלוסייה ולא פותרים דבר".

בדיון סוער בוועדת הפנים של הכנסת, אמר אתמול סער כי חרף פסיקת בג"ץ לא יסכים לסגור את מתקן חולות ואף יפעל להרחיב אותו. "זה פסק דין עם סולם נורמטיבי הפוך. אני לא מקבל אותו כסוף פסוק. לממשלה ולכנסת אסור לקבל אותו", הצהיר. "לא ניתן בשום אופן לוותר על חולות. ויתור על חולות יהיה נדבך בהתקפלות שהתוצאה הבלתי נמנעת שלה היא היטמעות של המסתננים בחברה הישראלית. לכן אנחנו בהחלט מוכנים לקחת בחשבון חלק מההערות של בית המשפט לגבי המתקן, לא את כולן".

בהתייחס לחקיקה שתגביל את סמכות בג"ץ, אמר אתמול סער כי "מי שטוען שזה לא במסגרת כללי המשחק הדמוקרטיים או מסית נגד זה, אני אזכיר שהממשלה האחרונה שעשתה את זה היתה הממשלה בראשות יצחק רבין עליו השלום, שתיקנה את חוק יסוד חופש העיסוק אחרי פסיקת בג"ץ בנושא ייבוא מזון לא כשר לישראל", הוסיף. "המילה האחרונה היא של הכנסת כי הכנסת מייצגת את העם. המילה האחרונה היא של מי שהאחריות היא עליו. יש בנושא הזה חילוקי דעות ביני לבין היועץ המשפטי לממשלה ומשרד המשפטים. להם יש עמדה שונה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ