הרשות למעמד האשה לנשים: הגישו מועמדות לפרס ישראל

גם לאחר שמבקר המדינה קבע ב-2010 כי לאורך השנים התקיימה הפליית נשים בחלוקת פרסי ישראל, עדיין לא שונה המצב

ירדן סקופ
ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ירדן סקופ
ירדן סקופ

הרשות למעמד האשה במשרד ראש הממשלה יוצאת בקריאה למוסדות ולציבור להגיש מועמדויות לפרסי ישראל, שיוענקו ביום העצמאות. ברשות הציגו נתונים לפיהם שיעור הנשים הזוכות בפרס ישראל עומד על 15% בלבד, ופירוש הדבר שעד היום, זכו בפרס מאז היווסדו רק 101 נשים, לעומת 574 גברים. יש לציין כי מיעוט הזוכות אינו מאפיין רק את העשורים המוקדמים של המדינה, וכי גם בשנות ה-90 עמד שיעור הזוכות על כ-13%.

בעבר ערך ״הארץ״ בדיקה בנושא הזכיות המועטות של נשים בפרסים מכובדים, ביניהם פרס וולף, פרס רוטשילד, פרס א.מ.ת ופרס דן דוד. בתשובה לשאלות ״הארץ״ אמרו אז במשרד החינוך, האחראי על מטה פרס ישראל כי ישנן הרבה פחות המלצות על נשים לעומת גברים לפרס זה. לכן, מטרת היוזמה של הרשות למעמד האישה היא להביא לריבוי מועמדויות של נשים, בתקווה שהדבר יסייע גם למספר גדול יותר של זוכות.

התחומים בהם יוענק הפרס ביום העצמאות תשע״ה הם חקר העבודה הסוציאלית והקרימינולוגיה, חקר המקרא, חקר מדעי המזרח הרחוק, חקר המתמטיקה ומדעי המחשב, ספרות ושירה עברית - יצירה ותרגום, אמנות הקולנוע, חקר הספרות העברית והכללית, חקר מדעי החיים וכמו בשנים קודמות פרס על מפעל חיים על תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה.

הענקת פרס ישראל 2014 לעדינה בר שלוםצילום: אוהד צויגנברג

מנכ"לית הרשות לקידום מעמד האשה, ורד סויד, פנתה לשר החינוך שי פירון, הממונה על פרסי ישראל בדרישה להכליל את השיקול המגדרי בדיוני הוועדה הבוחרת את מקבלי ומקבלות הפרס. לדברי סויד, חובת השוויון המגדרי אינה מקוימת בחלוקת פרסי ישראל.

גם לאחר שמבקר המדינה קבע ב-2010 כי לאורך השנים התקיימה הפליית נשים בחלוקת פרסי ישראל, עדיין לא שונה המצב. כמו כן, ביקשה סויד לשלב נשים גם בקרב הוועדות הבוחרות את מקבלי הפרס. ״ישנה חשיבות להרכב שוויוני. ולהגברת ייצוג נשי בוועדות המחליטות על זהות מקבלי הפרס", אמרה סויד.

בשבועות האחרונים עושה הרשות לקידום מעמד האשה מאמץ מיוחד לאתר נשים מועמדות לקבלת הפרס החשוב, ופרסמה גם הודעות באמצעי התקשורת. סויד הוסיפה כי היא דורשת ומקווה כי לפחות מחצית מזוכות הפרס תהיינה נשים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ