פרס בעצרת בכיכר רבין: "באין שלום, אנו מלבים את השנאה ואת הפחד"

נשיא המדינה לשעבר אמר בעצרת לציון 19 שנה לרצח יצחק רבין כי שליטה בעם אחר מנוגדת לערכים היהודיים. אלפי בני אדם נכחו במקום

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן ליאור
אילן ליאור

אלפי בני אדם השתתפו הערב (מוצ"ש) בכיכר רבין בתל אביב בעצרת לציון 19 שנים לרצח ראש הממשלה יצחק רבין. את העצרת ארגנה תנועת "ישראל יוזמת", בראשות יובל רבין, בנו של ראש הממשלה המנוח, שגם נשא דברים.

נשיא המדינה לשעבר, שמעון פרס, קרא בעצרת לקידום תהליך השלום והוסיף כי שליטה בפלסטינים מנוגדת לערכים היהודיים: "באין שלום, אנו מלבים את השנאה ואת הפחד. שליטה על עם אחר מנוגדת לערכים המוסריים שלנו כיהודים. לרדוף שלום זו מצווה. זה גם מאוד מעשי, מאוד יהודי".

"שלום עושים עם אויב, אויב מר וקשה. אנו לא עושים שלום למענם. אנו עושים שלום למען עמנו, למען עצמנו. על כן עלינו ליזום שלום במקום לאבד אותו", אמר פרס. "יש כאלה שמתעקשים שהפלסטינים חייבים להכיר בישראל כמדינה יהודית. האם את אופייה היהודי של ישראל תקבע חתימה של מנהיג פלסטיני? ודאי שלא. האם אינכם רואים שהסטטוס קוו שאותו מקדשים מפורר את החלום הציוני? האם אינכם רואים שמבחינה בינלאומית הזמן פועל לרעתה של ישראל?"

עצרת לציון 19 שנה לרצח רבין בכיכר רבין, הערבצילום: עופר וקנין

ראש המועצה האזורית אשכול, חיים ילין, קרא גם הוא לקידום התהליך המדיני: "עכשיו הזמן לנצח את המלחמה גם במישור המדיני". הוא הוסיף כי "זאת חייבת להיות מדינה שראויה לבניה ולא רק בניה ראויים לה".

"רבין לא פעל מתוך דאגה לשרידותו הפוליטית האישית. יצחק פעל באומץ רב למען עתיד ישראל", אמר ילין. "אנחנו חזקים והמנהיגים שלנו מפחדים להנהיג ולהוביל אותנו. אדוני ראש הממשלה, תפסיק לפחד מאיראן ומדעאש, תפסיק לפחד מהבחירות ומהכסא. מנהיגים נמדדים באומץ לקבל החלטות קשות לטווח ארוך ולא בסקרים. יש לך אחריות לעתיד של כולנו. אנחנו מצפים ממך שתסתער על הסגר מדיני כפי שהסתערו חיילי צה"ל לנטרול המנהרות".

בנו של רבין, יובל רבין ביקר אף הוא את הקיפאון המדיני. "אין לי כוח לשתוק נוכח מנהיגות שהחליפה את העשייה בתירוצים ואת התקווה במסע הפחדה וייאוש מסרס. הפחדה היא לא מדיניות והסרת אחריות היא לא דרך. אני מדבר כדי לומר שאפשר להחזיר את התקווה וזו אחריותה של המנהיגות". רבין פנה בדבריו לראש הממשלה נתניהו: "הפחדה אינה מדיניות, אי עשייה איננה סדר יום והישרדות פוליטית לא יכולה לבוא במקום התמודדות עם האתגרים האמיתיים שעומדים לפתחה של מדינת ישראל. הדרך לשלום עוברת בנתיב אחד בלבד והוא חתירה בלתי פוסקת לסיום הסכסוך הישראלי-פלסטיני".

יובל רבין סיפר למשתתפים בעצרת כי אתמול קיבל מכתב מנשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס, וקרא דברים שכתב: "השלום בינינו כעת ובעתיד יהווה מכה אנושה לתנועות הפונדמנטליסטיות ולארגוני הטרור".

יו"ר תנועת "עתיד כחול לבן", גלעד שר, קרא לממשלה לנקוט כמה פעולות. "הפעולה הראשונה, על הממשלה לדון בעקרונות יוזמת השלום הערבית כבסיס למשא ומתן. הפעולה השנייה, עליה לחדש את המשא ומתן עם ממשלתו של עבאס, והפעולה השלישית להחליט בשיתוף עם המתנחלים לאן יעברו הקהילות שנמצאות היום ממזרח לגדר הביטחון".

יעל אבקסיס הנחתה את העצרת והופיעו בה אברהם טל, דה אנג'לסי, הדג נחש, משינה, קרולינה ולהקת תיסלם. כמו כן נשאו דברים ראש מועצת ירוחם מיכאל ביטון, ד"ר מרילין סמדג'ה מתנועת "נשים עושות שלום" ורות וסרמן לנדה, לשעבר דיפלומטית ישראלית בקהיר.

העצרת שהתקיימה הערב היא לא היחידה השנה — לראשונה מתקיימות השנה שתי עצרות זיכרון מרכזיות. העצרת השנייה, שמארגנות תנועות הנוער וקואליציה של ארגונים בכותרת "זוכרים את הרצח – נאבקים על הדמוקרטיה", תיערך בכיכר רבין במוצאי שבת בשבוע הבא. הנואם המרכזי בעצרת הזאת יהיה נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין.

גם בשנים קודמות התארגנו שתי עצרות במקביל – אחת בעלת מסר מדיני והשנייה להגנה על הדמוקרטיה – אך לבסוף בוטלה אחת מהן. השנה לא ויתרה אף אחת מקבוצות המארגנים. יובל רבין הביע הבנה לרצון של תנועות הנוער לקיים עצרת שפונה לקהל רחב יותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ