למרות ההבטחות: משרד החינוך דוחה את אכיפת הליבה במוסדות החרדיים

כבר השנה היה אמור משרד החינוך להפחית מתקציב מוסדות שאינם מלמדים ליבה. במשרד ייחסו את דחיית התוכנית ל"סנקציות בלתי מעשיות" שהוצעו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

למרות ההבטחות וההצהרות החוזרות ונשנות, חוזרים בהם כעת הממשלה ומשרד החינוך מההחלטה לאכוף לימודי ליבה בבתי הספר החרדיים לבנים. כפי שדווח בערוץ 2, בחוק ההסדרים החדש נקבע כי חובת מוסדות הלימוד החרדיים ללמד לימודי ליבה מלאים תידחה לשנת 2018. לפי החלטה קודמת ממאי 2013, בתי הספר החרדיים היו אמורים כבר השנה ללמד תשע שעות שבועיות של אנגלית, חשבון ומדעים ולעלות בהדרגה ל-11 שעות עד שנת תשע״ז.

חוק ההסדרים החדש קובע כי תבוטל טבלת היישום של תוכנית הליבה, המפרטת את החלתה ההדרגתית לפי שנים, ושר החינוך יקבע טבלה אחרת במקומה. כרגע לא ברור מה ייאמר בה. בנוסף, סיום החלת תוכנית הבסיס נדחה מתשע"ז לתשע"ח, כלומר לאחר הבחירות הבאות. מדובר, בפועל, בנסיגה מיוזמת הממשלה לאכוף את לימודי הליבה בחינוך החרדי לבנים.

מוסד מוכר שאינו רישמי מקבל 75% מהתקציב של מוסד ממלכתי. כמות השעות שהמוסד נדרש ללמד הייתה אמורה לעלות בהדרגה מ-75% מתוכנית הליבה השנה (תשע"ה) למאה אחוז בשנת הלימודים תשע"ז. משמעות ההחלטה המקורית היא כי מוסד שאינו עומד בתנאים יהפוך למוסד פטור ויקבל רק 30% תקצוב.

גורמים בחינוך העצמאי שהיו מעורבים במו"מ אמרו כי המחלוקת בין לשכת שר החינוך למשרד האוצר נוגעת לסנקציות שיש להטיל על מוסדות חרדיים שלא ילמדו ליבה. המחלוקת אינה בשאלה אם לדרוש מהמוסדות החרדיים את הנחלת לימודי הליבה או לא.

ילדים בבית ספר חרדי, ב-2007

בחודשים האחרונים הונחו על השולחן הצעות שונות לגרוע סכומי כסף מוגבלים מהתקציב השנתי של כל מוסד כזה, עד רמה של בין 10% ל-20%, אם לא יעמוד במחויבותו ללמד את התלמידים לימודי יסוד ולימודי בסיס. משרד האוצר הטיל דרישות מרחיקות לכת, עד כדי אימוץ של כל תוכניות הליבה בתוך שנים אחדות בכל המוסדות החרדיים, והצגת דרישה לקיצוץ כמעט מלא בתקציביהם של "מוסדות הפטור" החרדיים, המתוקצבים חלקית, אם אלה לא ילמדו כלל ליבה. בסביבתו של פירון טענו כי "הועלו סנקציות בלתי מעשיות, שהיו דוחפות את מוסדות הפטור לידי החרדים הקנאים". לפיכך, הסבירו, פירון סירב לדרישת האוצר והחליט שלא ליישם לפי שעה את הבטחתו לקיום לימודי חול במוסדות החרדיים.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה ש"קשה לתאר את הנזק שתגרום הנסיגה מיישום תוכנית הליבה בחינוך החרדי לבנים לעתידה של ישראל וכלכלתה". רגב ציין ש"ההחלטה לאכוף את לימודי הליבה בחינוך החרדי ולהפחית את תקציבם של מוסדות חרדים שלא ילמדו אנגלית ומתמטיקה היא כנראה ההחלטה החשובה ביותר ש'יש עתיד' העבירה מאז כניסתה לממשלה. כבר השנה היה משרד החינוך אמור להפחית את תקציבם של עשרות ואולי מאות מוסדות שמשתמטים מלימודים כלליים ומהכנת תלמידים לשוק העבודה".

במקום זה", אמר רגב, "דוחה המשרד את היישום לממשלה הבאה, כפי שעשתה יש עתיד גם בעניין חוק השוויון בנטל. מדובר בליבה-בלוף. המשמעות של הדחיה, אשר נעשתה מסיבות ברורות בהסתר, ברורה: ביטול בפועל של יישום חובת לימודי הליבה, המשך החינוך לבורות במגזר החרדי, פגיעה קשה בכלכלת המדינה ופגיעה אנושה נוספת באמון הציבור במערכת הפוליטית”.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "במסגרת תקציב 2014-2015 הממשלה חייבה מוסדות חרדים ללמד ליבה, תוך עמידתם בתוכנית עבודה הדרגתית ומוגדרת. בשלב הראשון יידרשו המוסדות החרדים לעמוד בישום של צעדים הכרחיים (כגון הכשרת מורים קיימים, פיתוח והטעמת תכניות לימוד ועוד). מוסדות שלא יעמדו ביעדי הביניים תקציבם יקוזז באופן מיידי בשיעור של 65%. כמו כן, אם בתוך 3 שנים המוסדות החרדים לא יעמדו ביעדי התוכנית הכוללת – רישיונם ותקציבם יישללו לחלוטין."

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ