138 מבקשי מקלט הכלואים יותר משנתיים ישוחררו מחולות בימים הקרובים

רשות האוכלוסין הודיעה בתשובתה לעתירה שהגיש המוקד לפליטים ומהגרים כי תנפיק למשוחררים אשרת שהייה זמנית חדשה

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן ליאור
אילן ליאור

המדינה הודיעה היום (חמישי) כי תשחרר ממתקן חולות באופן מיידי 138 מבקשי מקלט מאריתריאה ומסודאן המוחזקים במתקני כליאה יותר משנתיים, בעקבות עתירת המוקד לפליטים ולמהגרים. בתשובתה לבג"ץ הודיעה רשות האוכלוסין וההגירה כי תשחרר את כל העותרים עד יום שלישי הבא, ה–11 בנובמבר, ותנפיק להם אשרת שהייה זמנית חדשה, שבה מחזיקים רוב אזרחי אריתריאה וסודאן. עוד כ-50 מבקשי מקלט המוחזקים בחולות וכלואים יותר משנתיים לא חתמו על ייפוי כוח ולכן לא מוזכרים בעתירת המוקד. בתגובה, שהגישו עורכי הדין יוכי גנסין ורן רוזנברג מהפרקליטות, לא התחייבה המדינה לשחרר גם אותם, אף שנסיבותיהם דומות לעותרים.

מבקשי המקלט שבשמם עתרו עורכי הדין אסף וייצן וכרמל פומרנץ הוחזקו תחילה מכוח התיקון השלישי לחוק למניעת הסתננות, שנפסל בבג"ץ לפני כשנה. חרף הוראת בית המשפט אז לשחרר לאלתר את כל הכלואים, המשיכה המדינה לכלוא אותם עוד שלושה חודשים ואז העבירה אותם ישירות למתקן חולות עם פתיחתו. גם לאחר פסילת התיקון הרביעי לחוק בבג"ץ, לפני כחודש וחצי, הם לא שוחררו.

ימים ספורים לאחר העברת מבקשי המקלט מסהרונים לחולות, בדצמבר 2013, השתתפו רובם בצעדת מחאה לירושלים, נעצרו ונכלאו שוב. חודש לאחר מכן, בעת הפגנות הענק של מבקשי המקלט בתל אביב ובירושלים, פתחו בשביתת רעב לאות הזדהות. הקבוצה שהועברה מסהרונים לחולות מנתה תחילה כ-500 מבקשי מקלט, אך כעת נותרו במתקן פחות מ-200, שכן רבים עזבו את ישראל או שוחררו.

מבקש מקלט בחולות, בספטמבר האחרוןצילום: אליהו הרשקוביץ

כל מבקשי המקלט שבשמם הוגשה העתירה לא היו חופשיים מאז כניסתם לישראל. כולם גם הגישו בקשות מקלט, חלקם לפני שנה ואף שנתיים, אך רובם לא נענו כלל ומיעוטם נדחו. בעתירה מצוטטים קטעים משני פסקי הדין שפסלו את התיקונים לחוק למניעת הסתננות, המדגישים את הפגיעה הקשה בזכויותיהם של מבקשי המקלט ואת הפסול שבשלילת חירותם. "אין ולא יכולה להיות מחלוקת שכליאה לתקופה של 12 חודשים ארוכים במתקן כליאה, במשולב עם החזקה בת קרוב לשנה במתקן 'שהייה' באופן בו נוהל עד כה בהתאם לפרק ד' לחוק, הינה בלתי סבירה ובלתי מידתית באופן קיצוני. לא יעלה על הדעת שחוק אחרי חוק פוסל בית משפט נכבד זה והעותרים עדיין כלואים", נכתב.

עורכי הדין וייצן ופומרנץ מהמוקד לפליטים ולמהגרים בירכו על ההחלטה. עם זאת מסרו כי הם "מצרים על הזמן שחלף לבלי שוב ועל הצורך בהליכים משפטיים כדי להביא מעט צדק מאוחר לאותם אנשים". לדבריהם, "אנו מקווים שיש בהחלטה כדי להעיד על הפנמת פסקי הדין של בג"ץ, שהבהירו שבמדינת ישראל אין לכלוא ללא מטרה וללא משפט אנשים שלא ניתן להרחיקם".

יוסוף זכרייה, מבקש מקלט מדארפור שצפוי להשתחרר בעקבות העתירה אמר כי "כל כך הרבה זמן ראיתי אנשים אחרים משתחררים ולא חשבתי שהיום הזה כבר יקרה. אני מאוד מאוד שמח, אבל עדיין פוחד ממה שעוד מחכה לנו ופוחד מזה שאולי בעתיד נמצא את עצמנו שוב בכלא. אני מקווה מאוד שאוכל לחיות בשקט עכשיו וממשיך לחכות לתשובה בבקשת המקלט שהגשתי לפני כשנתיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

בית החולים איכילוב, ב-2021

משרד הבריאות: הגבר שאושפז באיכילוב אומת כחולה באבעבועות הקוף

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

אבידר בכנסת, אתמול

המסר האמיץ של אלי אבידר

להקת BTS

מעריצות BTS? אסור לכן למחוא כפיים בהופעות

מייסדים

מוותרת על הבורסה: חברת חיזוי מזג האוויר Tomorrow.io ביטלה את הספאק

פליטים אוקראינים נוחתים בישראל, שלשום. כל אזרח אוקראיני שאינו יהודי יהיה רשאי להגיש בקשה מקוונת באתר משרד החוץ, ולהציג את האישור בעת העלייה למטוס

איך המתווה לקליטת פליטים מאוקראינה משנה את המצב ומה הביקורות עליו?

הפגנה במוסקבה

"סיקרתי הפגנות במוסקבה ונדהמתי מכמות הצעירים - עכשיו הם בהלם"