פורשת שביעית מוועדת פרס ישראל: יונה אליאן התפטרה מתפקידה כשופטת

לדברי השחקנית, שהיתה חברה בוועדת פרס ישראל לקולנוע, "ככל שמתגלים יותר מעשי שחיתות והחושך גובר, אני מאמינה שתפקידה של האמנות מקבל משנה תוקף כמקום של טוהר"

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

חברה נוספת, השביעית במספר, בוועדות השופטים לפרסי ישראל בקולנוע וספרות הגישה הערב (רביעי) את התפטרותה. השחקנית יונה אליאן, שהיתה אחת מחמשת חברי הוועדה, החליטה בעקבות אירועי הימים האחרונים והפרסומים ב"הארץ" על המתרחש מאחורי הקלעים של מינוי חברי הוועדות השונות ופסילת חלק מחבריהן - לפרוש מן הוועדה ולא להיות מעורבת בבחירת הזוכה בפרס ישראל לקולנוע.

"כשהבנתי ששיקולים זרים לאמנות היו מעורבים בבחירת חברי הוועדות ופסילתם, וגם נודע לי ששמי כאחת מחברי הוועדה כבר הודלף, והרי הוא אמור היה להיות חסוי, הגעתי למסקנה שלא אוכל להיות חלק מוועדת הפרס", הסבירה אליאן הערב ל"הארץ" את החלטתה. "ככל שההוויה סביבנו עכורה יותר, ככל שמתגלים יותר מעשי שחיתות, ככל שהחברה שלנו מאבדת ערכים ואמונה, ככל שהחושך גובר, אני מאמינה שתפקידה של האמנות מקבל משנה תוקף כמקום של טוהר, תום ואהבה. זה המקום שלי, משם אני באה".

שלשום נחשף ב"הארץ" על התערבות אנשי לשכת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שכללה פסילת שלושה חברים - הפרופסורים אבנר הולצמן ואריאל הירשפלד בתחום הספרות וחיים שריר בתחום הקולנוע - וניסיון, לפחות בחלק מהמקרים, למנות שופטים אחרים, אותם בחרו עוזריו של נתניהו.

אליאן, ביוליצילום: אורן זיו

בכך מצטרפת אליאן אל רם לוי, שפרש מתפקידו כשופט בוועדת פרס ישראל לקולנוע, ואל הסופרת הסופרת גיל הראבן, הפרופ' נורית גרץ, הפרופ' זיוה בן פורת, הפרופ' נסים קלדרון, וד"ר אורי הולנדר שהתפטרו מוועדת הפרס לספרות. פרופ' אבנר הולצמן ופרופ' אריאל הירשפלד נפסלו מלכהן כשופטים בוועדת פרס ישראל לספרות, וחיים שריר נפסל מתפקיד זה בוועדת פרס ישראל לקולנוע. בעקבות כך הסירו את מועמדותם לזכייה בפרס הספרות יגאל שוורץ ויצחק בן נר.

אחר הצהריים הודה ראש הממשלה בנימין נתניהו כי אנשיו הונחו להתערב בקביעת הרכב השופטים בוועדת פרס ישראל בחקר הספרות. לדבריו, הרכב הגוף אינו מאוזן כמתבקש וחבריו "קיצוניים". לדבריו, "מצב זה חייב להשתנות". זוהי התייחסותו הראשונה של נתניהו לנושא, יומיים אחרי שנודע כי לשכתו פסלה בצעד חריג מינוי חברים בוועדה. הדבר הביא לגל פרישות שופטים אחרים. בדברים שפרסם נתניהו יש משום אישור, גם אם לא מפורש, לפרסומים ב"הארץ".

נתניהו התייחס גם ל"גורמים אנטי-ציוניים, למשל כאלה התומכים בסרבנות לשרת בצה"ל", אשר מונו לשמש בוועדות השופטים, ובכך רמז לפרופ' הירשפלד. עם זאת, לא ניתן הסבר לפסילת פרופ' הולצמן ושריר.

"הרכב הוועדה שבוחרת את הזוכים בפרס ישראל חייב להיות מאוזן ולשקף נאמנה את מגוון הזרמים, העמדות והרבדים המרכיבים את החברה הישראלית", כתב נתניהו בדף הפייסבוק שלו. "ואולם במשך השנים מונו לוועדה הבוחרת יותר ויותר גורמים קיצוניים בעמדותיהם, ובהם גורמים אנטי ציוניים - למשל כאלה התומכים בסרבנות לשרת בצה"ל - ופחות מדי נציגים אותנטיים של חלקים נרחבים אחרים בעם.

עוד כתב נתניהו כי "הפרס הזה הוא בראש ובראשונה הכרת תודה, אך הוא נושא בחובו גם אמירה ערכית וחינוכית: מי שמרים תרומה משמעותית למדינה ולביטחונה, לעם ולחברה, למדע ולכלכלה, בתרבות, בספרות, באקדמיה, בתעשייה, ובכל תחומי חיינו – ראוי לפרס ולהוקרה.

"לעיתים קרובות מדי, נדמה היה שחברי הוועדה הקיצוניים מחלקים את הפרסים לחבריהם, בשיטת חבר מביא חבר. מי שלא מזוהה עם הקו שלהם, מי שלא שייך לקליקה שלהם, התקשה מאוד להשתלב בוועדת הפרס או לקבל את הפרס. מצב זה, שבו קבוצה קטנה וסגורה בעלת עמדות קיצוניות מעבירה את המקל מיד ליד ושומרת על השליטה בבחירת מקבלי פרס ישראל, חייב להשתנות. כי פרס ישראל הוא של כל עם ישראל. הוא נכס לאומי שלנו. ופרס ישראל חייב לייצג את כל חלקי העם".

ממרצ נמסר בתגובה להודעת נתניהו בעניין פרס ישראל כי "כמו במשטרים טוטאליטריים, בחזון מדינת הביביסטן שנתניהו מיישם בישראל, 'מאוזן' הוא מי שמתיישר לפי מדיניות הרודן. בקרוב נתניהו יתחיל לשלוח סמולנים (כך במקור) לחינוך מחדש".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ