אלפים הפגינו בנצרת נגד חלוקת העיתון "שארלי הבדו"

המשתתפים בתהלוכה שארגן הפלג הצפוני בתנועה האיסלאמית מוחים על החלטת בג"ץ לאפשר את חלוקת גיליון העיתון הסאטירי שעל שערו מופיע איור של הנביא מוחמד דומע

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

אלפי בני אדם באו היום (שבת) לתהלוכה שארגן הפלג הצפוני בתנועה האיסלאמית בנצרת, במחאה על החלטת בג"ץ לאפשר את חלוקת גיליון העיתון הסאטירי "שארלי הבדו" שעל שערו מופיע איור של הנביא מוחמד דומע ומחזיק שלט עם הכיתוב: je suis Charlie.

בראש התהלוכה צעדו מנהיג הפלג הצפוני בתנועה האיסלאמית השיח ראאד סלאח, יו"ר ועד ראשי הרשויות הערביות וראש עיריית סכנין מאזן גנאיים וראש עיריית נצרת עלי סלאם. המשתתפים הניפו שלטים בצבעי שחור ואדום, שעליהם נכתב "כולנו למענך שליח אלוהים".

בתנועה הסבירו היום כי ישראל ומערכת המשפט "מנסות להסתתר מאחורי הטיעון של חופש הביטוי, כמו הטיפש שמסתתר מאחורי האצבע שלו". הם הוסיפו כי "פגיעה בסמלי דת, ובעיקר בדמויות של נביאים, לא יכולה להיחשב 'חופש ביטוי'".

התהלוכה בנצרת, היוםצילום: מתוך אתר pls48.net

כמו כן, סגן ראש התנועה האסלאמית, השיח חוסאם אבו-ליל, אמר בתום התהלוכה כי "האירוע הוא לא רק אקט של מחאה על הפגיעה הנביא מוחמד, אלא על הפגיעה בכל הנביאים באשר הם, כולל ישו ומשה". הוא הוסיף ואמר: "אנו מעבירים מסר לליברמן ולשופטי בית המשפט שקיבלו החלטה מגונה, כמו גם לכל הממסד הישראלי, שככל הנראה לא מרוצה מהעובדה שהשם הכי נפוץ הוא מוחמד".

ראש עיריית נצרת, עלי סלאם, אמר שהתהלוכה היא "צעד מנימאלי" בתגובה על החלטת בג"ץ, וכי "ליברמן וחבריו הקיצונים צריכים להתנצל על פגיעה כה קשה בציבור המוסלמי בארץ וברחבי העולם".

ביום רביעי האחרון הפך בג"ץ את החלטת יו"ר ועדת הבחירות, השופט סלים ג'ובראן, והתיר לישראל ביתנו לחלק את המגזין כחלק מתעמולת הבחירות של המפלגה. ההחלטה התקבלה ברוב של שני שופטים, כנגד עמדת הנשיאה מרים נאור.

ב- 4 בפברואר קיבל ג'ובראן את עתירתו של ח"כ אחמד טיבי והוציא צו מניעה האוסר על הפצה בחינם של עותקים של הגיליון המיוחד של שארלי הבדו שיצא לאור לאחר רצח העיתונאים והשוטרים במערכת העיתון בפריז בינואר האחרון.

הנימוק להחלטתו של ג'ובראן היה סיווג חלוקת הגיליון כמתנה אסורה לפי חוק דרכי תעמולה. השופט לא הכריע בשאלה אם יש למנוע את חלוקת הגיליון בשל פגיעה ברגשות המוסלמים.

השופט נעם סולברג שכתב את פסק הדין, אליו הצטרפה גם השופטת אסתר חיות, קבע שחלוקת הגיליון מהווה "תעמולת בחירות לגיטימית, לא מתנה אסורה", וכן קיבל את עמדת היועץ המשפטי לממשלה לפיה ליו"ר ועדת הבחירות אין סמכות למנוע את חלוקת הגיליון בשל תוכנו.

"המסקנה היא אפוא כי בחלוקת הגיליון המיוחד אין מתקיימת ודאות קרובה, גם לא אפשרות סבירה או ממשית, לפגיעה קשה או ממשית בטוהר הבחירות, בשוויון בין המפלגות, או בחופש הבחירה של הבוחר", כתב סולברג. "מניעת חלוקתו תפגע בחופש הביטוי במידה העולה על הנדרש. אין הצדקה להסיג את חופש הביטוי הפוליטי; אדרבה, לעת בחירות כוחו עולה ומשמעותו רבה. אין לסווג את הגיליון המיוחד כ"מתנה", ואין למנוע את חלוקתו".

השופט סולברג תקף את הגישה המחמירה שבה נקט ג'ובראן בפרשנות למונח "מתן מתנות" והכריע לפי הגישה כי "אם יש ספק- אין ספק", לדבריו כדי למנוע יצירת מדרון חלקלק שיאפשר מתן מתנות בתקופת בחירות. סולברג טען כי באיזון שבין טוהר הבחירות לבין חופש הביטוי יש להכריע במבחנים קשוחים יותר שנקבעו בעבר, לפיהם חופש הביטוי ייגרע, רק בהימצא "ודאות קרובה" לפגיעה קשה וממשית באינטרס הציבורי שמנגד. בפסקי דין שעסקו בתשדירי תעמולה בעבר נפסק שכאשר אל מול חופש הביטוי עומדים רגשות הציבור, יש להראות ש"הפגיעה ברגשות היא כה קשה וכה עמוקה עד כי היא עשויה להביא הפרה של ממש בסדר הציבורי עשויה להצדיק את הגבלתו של חופש הביטוי". אולם ממילא, שלושת השופטים סברו שיו"ר ועדת הבחירות אין סמכות לפסול תוכן בשל פגיעה ברגשות.

בניגוד לסולברג וחיות, נאור סברה שחלוקת הגיליון נכנסת לגדר מתנה שחלוקתה אסורה לפי חוק במסגרת תעמולת בחירות. "גם מסר מילולי עשוי להיות מתנה. טלו לדוגמא מפלגה המעוניינת לחלק חינם לציבור הבוחרים את הקפיטל מאת קרל מרקס, או מפלגה אחרת המבקשת לחלק חינם את ספרו של מנחם בגין, המרד – וכי אפשר לומר כי אלה אינן מתנות?".

הנשיאה נאור, שכאמור הייתה בדעת מיעוט, סברה, כפי שהציעה בדיון שהתקיים אך הצעתה לא התקבלה על ידי הצדדים, שיש לאפשר את חלוקת העמוד הראשון והאחרון של המגזין. "כך יועבר המסר התעמולתי בלא שתינתן מתנה אסורה", כתבה נאור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ