נבחרו מדליקי המשואות ביום העצמאות, בהם אביהו מדינה, לוסי אהריש ומפתח כיפת ברזל

שבע נשים ושבעה גברים ישתתפו בטקס, שייערך ב-22 באפריל ויעמוד בסימן "ישראלים פורצי דרך". עוד נבחרו איש העסקים רמי לוי, אשת ההלכה מלכה פיוטרקובסקי ואליס מילר שפרצה את הדרך לנשים בקורס טיס

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
"הארץ"

פורסמו שמותיהם של 14 מדליקי המשואות בטקס יום העצמאות בהר הרצל, שבע נשים ושבעה גברים. ועדת השרים לענייני סמלים וטקסים בראשות השרה לימור לבנת אישרה ביום חמישי את הרשימה, אותה בחרה ועדת ציבורית בראשות מ"מ מרכז ההסברה יצחק זוננשיין. הטקס, שיעמוד בסימן "ישראלים פורצי דרך" ייערך השנה ב–22 באפריל.

מדליקי המשואה הם ד"ר דני גולד, אהוד שבתאי, אור אסולין, מלכה פיוטרקובסקי, רמי לוי, ד"ר גבי עידן, פרופ' מרתה וינשטוק-רוזין, אביהו מדינה, סימה שיין, אליס מילר, לוסי אהריש, רפי מהודר, גל לוסקי ודן קורקובסקי.

לוסי אהריש

ד"ר דני גולד הוא הוגה ומפתח מערכת כיפת ברזל. בנימוקי הוועדה נכתב כי "המערכת שבמבצע צוק איתן השיגה למעלה מ-90% הצלחה, הוכיחה, כי ישראל יכולה להגיע לשיאים מדהימים ביכולותיה הטכנולוגיות וזכתה לשבחים רבים בעולם".

אהוד שבתאי הוא מהנדס תוכנה, וממייסדי ומפתחי אפליקציית הניווט הישראלית WAZE. לפי הוועד הבוחרת, "האפליקציה נפוצה כיום בכ-120 מדינות, ומצויה בשימוש יום-יומי של מיליוני נהגים ברחבי העולם. פיתוח מקורי זה הציב את ישראל במקום של כבוד לצד מפתחי אפליקציות מובילות בקנה מידה עולמי".

רמי לוי

את המשואה תדליק יחד עם שבתאי אור אסולין, תלמידת תיכון המכהנת כמנכ"לית חברת פיתוח ליזמים צעירים ומשתתפת בתכנית מצוינות בהנדסה ביו-רפואית. אסולין חוקרת פיתוח שיטה להעברת חומרים פעילים בתרופות דרך מחסום דם-מוח.

משואה נוספת תדליק מלכה פיוטרקובסקי – מרצה ומורה לנשים בנושאי הלכה וגמרא, תחומים השמורים מסורתי לגברים. פיוטרקובסקי היא בת להורים ניצולי שואה. ומתגוררת בהתנחלות תקוע, בה מתגוררים חילונים ודתיים המקיימים חיי קהילה משותפים. הוועדה כתבה כי היא "בעלת ידע ובקיאות יוצאי דופן בנושאים הלכתיים, פועלת לחיזוק מעמדן של נשים, ולמציאת פתרונות לבעיות של מסורבות הגט והעגונות. משמיעה קול חדשני ואמיץ במציאת פתרונות לשאלות המתעוררות בעולם המודרני כשפניה להקל ולא להחמיר, בעודה נשענת על ההלכה".

מלכה פיוטרקובסקיצילום: אמיל סלמן

איש העסקים רמי לוי, בעל רשת מרכולים וחברת סלולר, הוא מדליק המשואה החמישי. הוועדה נימקה את הבחירה בלוי בכך ש"יוזמתו האמיצה אילצה את רשתות המזון הגדולות בישראל להוזיל מחירים בעקבותיו, ולנהל תחרות המיטיבה עם הלקוחות. הוא הוכיח, כי אפשר לשלב השקפת עולם חברתית עם הצלחה כלכלית, מתוך שאיפה לסייע לציבור הרחב לחסוך בעלויות הצריכה ולתרום לצמצום פערים בחברה. כבן להורים קשי יום, שהחל לעבוד כבר מגיל 14, לא שכח את עברו. השקפתו החברתית מתבטאת גם בהעסקת עובדים מכל מגזרי החברה – יהודים ולא־יהודים כאחד".

ד"ר גבי עידן ידליק משואה יחד עם פרופ' מרתה וינשטוק־רוזין. עידן, ממציאו מהדנס ברפא"ל, פיתח מצלמות וידאו זעירות הממוקמות בקפסולות לבליעה, המיועדות לאנדוסקופיית המעי ולאבחון אי סדירויות במערכת העיכול, ומקלות על הבדיקות. וינשטוק־רוזין פיתחה את התרופה אקסלון המיועדת לטיפול באלצהיימר

אביהו מדינהצילום: דניאל בר און

ומשפרת את איכות חייהם של החולים. היא היתה שותפה גם לפיתוח התרופה רסג'לין המיועדת לחולי פרקינסון. בשנת 2014 הוענק לה פרס ישראל בתחום חקר הרפואה.

היוצר והזמר אביהו מדינה נבחר להדליק משואה על "תרומתו החשובה לתרבות הישראלית ולזמר העברי". הוועדה כתבה כי "שיריו הפכו לנכסי צאן ברזל בתרבות העברית".

האשה הרביעית שתדליק משואה היא סימה שיין, ששימשה ראש חטיבת המחקר במוסד למודיעין ולתפקידים מיוחד, התפקיד המודיעיני המקצועי הבכיר ביותר שמילאה אי פעם אשה. שיין אף השתלבה בתפקידים שונים במטה לביטחון לאומי ושימשה ראש אגף איראן במשרד לעניינים אסטרטגיים.

אליס מילר נבחרה להדליק משואה בשל מאבקה למען שיוויוניות מגדרית בצה"ל. מילר התגייסה לצבא כעתודאית, ובסיום לימודי הנדסת אווירונאוטיקה בטכניון ביקשה להתנדב לקורס טייס. בקשתה נדחתה בטענה שאין לשלב נשים במקצועות לחימה. בשנת 1994 עתרה לבג"ץ נגד משרד הביטחון ונגד צה"ל – ועתירתה התקבלה. הוועדה נימקה את בחירתה: "בזכות מאבקה התקדימי של אליס מילר נפתחו בפני חיילות רבות הכשרות ומסלולי לחימה. למאבקה יש השלכה על השגת שוויון מגדרי בחברה הישראלית האזרחית כולה".

העיתונאית ומגישת הטלוויזיה לוסי אהריש היא מדליקת המשואה הערבייה היחידה. אהריש, בוגרת האוניברסיטה העברית ובית הספר לתקשורת "כותרת", מתגוררת בתל אביב וגדלה בדימונה להורים מוסלמים שהגיעו מנצרת. היא התחנכה במסגרות יהודיות ומגדירה את עצמה כערבייה ישראלית. הוועדה כתבה כי "אהריש מייצגת ומקדמת פלורליזם חברתי ועמדות הקוראות לדו-קיום במדינתנו. במסגרת עבודתה העיתונאית מצטיינת במקצוענות הן כמגישה והן כמראיינת".

מייסדת ומנהלת ארגון Israeli Flying Aid, גל לוסקי, היא האשה השביעית שתשיא משואה בטקס. הארגון של לוסקי פועל ללא מטרות רווח ומתמחה בהצלת חיים ובסיוע לאוכלוסיות השרויות במצבי מלחמה, מגפות, רעב ואסונות טבע ברחבי העולם. הוועדה כתבה עליה כי היא "פועלת באומץ לב מעורר השתאות ומתוך תחושה של שליחות מוסרית, ופעילותה מסמלת את הישראלי היפה המקדיש את חייו לפעילות הומניטרית החוצה גבולות".

את המשואה ה–11 ידליק רפי מהודר, מהנדס מכונות, מומחה להידראוליקה ויזם של מוצרי השקיה, שפיתח את רעיון הטפטפות. הוא אף תורם לחקר הסרטן ומייעץ לממציאים צעירים. "המצאת הטפטפות הייתה משום פריצת דרך בתחום החקלאות בארץ ובעולם, ותרמה לחיסכון אדיר במי השקיה" כתבה הוועדה, "הטפטפות אפשרו להקים ישובים ולפתח את החקלאות גם באזורים צחיחים במדינות מוכות רעב".

נציג צה"ל בטקס יהיה רב"ט דן קורקובסקי, בוגר מחזור א' של התוכנית "רואים רחוק" לגיוס בנים ובנות מהספקטרום האוטיסטי למערך הפענוח באגף המודיעין. התוכנית שוטפת למצות את מאפייני הלקות הייחודיים של האוכלוסיה ולהפוך אותם ליתרון. קורקבסקי, כך מבצע תפקיד פענוח במדור מבצעי. הוועדה כתבה כי הוא חייל מצטיין וכי בעקבות הצלחתו המוכחת התרחב המיזם לקליטת מחזורים נוספים.

חברי הועדה הציבורית שהשתתפו בבחירת מדליקי המשואות הם מ"מ מנהל מרכז ההסברה יצחק זוננשיין, ראש אגף טקסים ואירועים בכנסת מירי יכין, ראש מטה לשכת שרת התרבות והספורט מאיר ברדוגו, יועצת ראש הממשלה לקשר עם הכנסת פרח לרנר, הכירורג ולשעבר נשיא מגן דוד אדום פרופ' יהודה סקורניק, תא"ל במיל' אביגדור קהלני, מנכ"לית אינטל ישראל וסגנית אינטל העולמית מקסין פסברג, ראש לשכת העיתונות הממשלתית ניצן חן ומנכ"לית המרכז לקידום מעמד האשה ד"ר גלית שאול.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ