פירון: תומך בלימודי נכבה לכל התלמידים, לצד נרטיב המתנחלים

שר החינוך לשעבר אמר כי גם תלמידים יהודים צריכים להכיר את ה"סיפור של 20% מהתלמידים". בכהונתו לא פעל למען לימודי נכבה ובמשאל "הארץ" מסר תשובה שונה

ירדן סקופ
ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ירדן סקופ
ירדן סקופ

שר החינוך לשעבר, שי פירון, אמר אתמול (שני) כי הוא תומך בלימודי הנכבה לכל תלמידי ישראל, לצד לימוד "נרטיב המתנחלים", כלשונו. "בבית ספר הדו-לשוני במשגב שאלו אותי מה דעתי על לימודי נכבה לתלמידים ערבים במערכת החינוך", סיפר פירון, שהקלטת דבריו נחשפה בגלי צה"ל. "אני עניתי שאני מתנגד. אני בעד שלימודי הנכבה יהיו לכל התלמידים בישראל. אינני חושב שתלמיד יכול להגיע לתוך מערכת החינוך הישראלית, בזמן של-20% מהתלמידים יש אתוס, סיפור מסוים, והוא לא יודע את הסיפור". הדברים נאמרו בכנס לכבוד יציאת ספרו של יו"ר המזכירות הפדגוגית במשרד החינוך, ד"ר ניר מיכאלי, "כן בבית ספרנו: מאמרים על חינוך פוליטי".

היום הוסיף פירון בריאיון לגלי צה"ל ואמר כי "אף אחד לא מת מלימוד, וללמוד זה לא להסכים... להתעלם זה לא אומר שהסיפור לא קיים. אם לא נספר את הסיפור, ילדים לא יפגשו בו, הוא לא קיים בתקשורת? הוא לא קיים בשיח? אפשר להתעלם ממנו?". לדברי השר לשעבר, "לפעמים יש אנשים שרואים רווח נקודתי משנאה".

פירון עם חבר מפלגתו אלעזר שטרן, החודשצילום: עופר וקנין

ימים ספורים לפני הבחירות, מסר פירון תשובה מנוגדת במשאל שהפנה "הארץ" לכל המפלגות. במענה על השאלות הנוגעות להחזרת הקו הירוק לספרי הלימוד והוראת הנרטיב ההיסטורי הפלסטיני בלימודי ההיסטוריה והאזרחות, השיב כי "חומרי הלימוד במערכת החינוך נמצאים תחת אחריות המזכירות הפדגוגית, גוף א-פוליטי בהגדרה. חשוב להפריד פוליטיקה מתכני הלימוד ולשמור על עצמאותה של המזכירות הפדגוגית".

במענה לשאלת "הארץ" היום הבהיר פירון כי מבחינתו אין סתירה בין ההצהרות: "לטעמי לימוד חיוני וידיעה חיונית, גם למי שחושב כמוני שמדינת ישראל היא מדינת העם היהודי. אין זה תפקידו של השר לקבוע מה ילמדו אלא של ועדות מקצוע. זהו החינוך הפוליטי הראוי ולא הפאנלים ההזויים שהתקיימו לפני הבחירות".

במבחן המעשה, פירון לא הוסיף את לימודי הנכבה לתוכניות הלימודים במהלך כהונתו כשר חינוך ולא החזיר את הקו הירוק לספרי הלימוד. עולה השאלה מדוע אמר את הדברים כעת, כשבוע לאחר הבחירות, ומדוע לא השמיע עמדה ברורה בנושא בפומבי כשכיהן כשר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ