למרות הדלפת הבגרות באנגלית, הבחינה תתקיים כסדרה עם שאלונים חלופיים

לאחר שהודלף אחד השאלונים באזור המשולש, החליטו במשרד החינוך לקיים בכל זאת את הבחינה ולתת לתלמידים תוספת זמן של חצי שעה. זו הפעם הרביעית השנה שבה מודלפת לרשת בחינת בגרות

ירדן סקופ
ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ירדן סקופ
ירדן סקופ

משרד החינוך הודיע אחר הצהריים (שני) כי למרות הדלפת אחד משאלוני בחינת הבגרות באנגלית, תתקיים הערב הבחינה כסדרה עם שאלונים חלופיים. כמו כן, הוחלט לתת לתלמידים הנבחנים תוספת זמן של חצי שעה. הטופס שהודלף ברשת מיועד לתלמידי 3 ו-4 יחידות לימוד, והמקור להדלפה הוא ככל הנראה בבתי ספר דוברי ערבית באזור המשולש.

זו הפעם הרביעית השנה שבה מודלפת לרשת בחינת בגרות, המורכבת משבעה שאלונים. מדובר באחת הבחינות המקיפות ביותר, ונבחנים בה כ-200 אלף תלמידים בשנה. במקרים אחרים בהם הודלפה בחינת הבגרות השנה, בוטלו השאלונים שנחשפו.

צילום: מוטי מילרוד

תלמיד כיתה י"ב מאחד מבתי הספר באזור נצרת אמר ל"הארץ" כי כבר בשעה 13:30 היה בידי חלק מהתלמידים צילום של הבחינה - "הצילום הראשון שרץ בוואטסאפ לא היה ברור, אבל לקראת 14:00 הכל זרם וכמעט כל הבחינה הייתה כבר ברשת", אמר. "רבים מהתלמידים ישבו ולמדו היטב את הבחינה שהודלפה. הדבר גם נודע למורים ולמנהלים שהרגישו ממש לא נוח עם העניין הזה ולא ידעו איך להתנהל".

חבר הכנסת עיסאווי פריג' (מרצ) טוען כי משרד החינוך נוהג באיפה ואיפה כאשר החליט שלא לבטל את הבחינה לאחר שביטל השנה שלוש בחינות עבור המגזר הערבי בעקבות הדלפות. לדבריו, "כאשר בחינות בגרות למגזר הערבי מודלפות מיד מבטלים את המבחנים וגורמים לעוגמת נפש לתלמידים הערבים שלמדו למבחן, אבל כאשר הבחינה היא לא רק לערבים אז משרד החינוך מפעיל את כל הכלים שיש ברשותו כדי לקיים את המבחן וחלילה לא לפגוע בתלמידים הלא ערבים", אמר. "היד הרבה יותר קלה על הדק הפסילה כשמדובר בערבים. אני רואה בחיוב את החלטת משרד החינוך לקיים את המבחן ולא לצער את התלמידים שלמדו, אך אני גם מצפה ממשרד החינוך שכאשר רק תלמידים ערבים נבחנים, הוא יפעל בצורה דומה".

גם חבר הכנסת איימן עודה, ראש הרשימה המשותפת אמר כי "חבל מאוד שמשרד החינוך לא נערך בהתאם גם בבחינות שלפני כן, ולא מנע פגיעה בתלמידים והטלת עונשים קולקטיביים". עודה דרש למצוא את האשמים בהדלפה ולהענישם בחומרה, "ובאותה העת אנחנו מצפים ממשרד החינוך לבטל את העונש הקולקטיבי והקשה שהוטל על התלמידים בבחינות שבוטלו ולהתוות פתרון הולם שלא יפגע בתלמידים ולא יגרום להם נזק אקדמי בהנגשתם למוסדות ההשכהל הגבוהה".

בשבוע שעבר הודיע משרד החינוך על ביטול שני שאלונים בבחינת הבגרות בידע לשון וספרות א' בעברית למגזר הערבי לאחר שהודלפו לרשתות החברתיות. הדלפת הטפסים התגלתה זמן קצר לפני הבחינות וטרם נקבע מועד חדש לעריכתן.

מנכ"לית משרד החינוך מיכל כהן הבהירה בשבוע שעבר כי מדובר במקרה חמור וכי אין בכוונתה לעבור על כך לסדר היום, בעיקר לנוכח רצף ההדלפות בבחינות החורף - גם הן בבתי ספר דוברי ערבית.

לדבריה, "השמירה על טוהר הבחינות הוא ערך עליון שאמור לשמש נר לרגליה של מערכת החינוך. הפגיעה בערך עליון זה מהווה הפרה בוטה וקשה של העשייה החינוכית. השגתם של ציונים ראוי שתיעשה בלמידה מאומצת, מתמדת והגונה". כהן הנחתה את אגף הבחינות לפנות מיידית לאגף החקירות במשטרה כדי לפתוח בחקירה ולמצות את הדין עם האחראים למעשה הפסול.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ