התלמידים מוחים: לבנות אסור ללבוש מכנסיים קצרים, לבנים מותר

עשרות תלמידים יזמו מחאות מקומיות נגד האיסור, הרווח בבתי ספר ברחבי הארץ. תלמידה שביקשה הסבר לאיסור נענתה: "המכנסיים הקצרים מסיחים את דעת המורים ומוציאים אותם מריכוז"

ירדן סקופ
ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ירדן סקופ
ירדן סקופ

מחאת התלמידים נגד האפליה בלבוש תופסת תאוצה: עשרות תלמידים מארגנים מחאות מקומיות נגד האיסור, הקיים בבתי ספר רבים, המונע מבנות ללבוש מכנסיים קצרים, גם בימי קיץ חמים במיוחד. על הבנים לעומת זאת, לא חל איסור כזה.

מי שחוו את הפגיעה בצורה בולטת במיוחד היו בנות מתיכון קלעי בגבעתיים, שהגיעו לבחינת המגן שלהן בשבוע שעבר כשהן לבושות במכנסיים קצרים. בבית הספר סירבו להכניסן לבחינה והן נכנסו לכיתה לבסוף רק לאחר כשעה. התלמידות פתחו במחאה בבית הספר וגייסו אליה גם את הבנים הלומדים עמן.

רבות מהעדויות על אפליה ועל תגובות המורים והמורות על ההופעה בלבוש שמוגדר כ״לא הולם״ מתרכזות תחת התיוג "#זכותי שחם לי", ועולות לדף הפייסבוק שמרכז את המחאה ״מפסיקות לשתוק - נלחמות למען החופש והשוויון״. בנוסף מתכננים התלמידים לקיים הפגנת מחאה מול הכנסת, בעוד כשבועיים.

אחת מהעדויות שעוררה זעם רב עלתה לעמוד בסוף השבוע שעבר. מדובר בעדות של תלמידה שסיפרה כי הושעתה מבית הספר בגלל שהגיעה עם מכנסיים קצרים. "אז אני מושעת מחר... פעם ראשונה בחיים, פעם ראשונה שאני 'עושה בעיות' מה שנקרא…״ כתבה התלמידה, "למה? כי באתי עם מכנסיים קצרים ולא הקשבתי למנהלת כשהיא אמרה לי לצאת מהכיתה בגלל זה, ואמרתי שאם אני יוצאת אז שגם הבנים שבאו עם מכנס קצר יבואו, היא חזרה על דבריה ואמרה לי לצאת ולהפסיק להתווכח, וכשאמרתי שזו אפליה היא אמרה במין נימה צינית ומבטלת ׳טוב אז אני מפלה, עכשיו תצאי מהכיתה׳ לא יצאתי״.

את הדף ״מפסיקות לשתוק״ הקימה בספטמבר האחרון, רותם אלישע, תלמידת כתה יב׳ מרמלה, שהצליחה בינתיים להוביל שינוי בנושא בבית הספר שלה. ״יש בתי ספר שבהם המצב כן השתנה, אצלי בבית הספר המצב השתנה. אבל זה תלוי מאוד בשמרנות של בית הספר וביכולת שלו לקבל פתיחות מגדרית", אמרה. "לבתי הספר קשה לתפוס ולקבל את זה. בחברה שלנו אשה, לא משנה מה היא תלבש היא תיחשב מינית, רואים באשה אובייקט מיני וכביכול בתי הספר מנסים לצמצם את זה. במקום לרדת לשורש הבעיה מנסים להסתיר רגליים של תלמידות. הייתי רוצה שמשרד החינוך יקצה תקציבים לשיעורי מגדר וחינוך מיני מכיתה א׳, ידברו על מודל היופי, הבדלים בין המינים, לא להטריד בנות, לא לראות בנות כאובייקט מיני". אלישע סיפרה כי אצלה "בבית הספר שינו את קוד הלבוש, שמותר ללבוש מכנסיים מעט מעל הברך אבל לא קצר מאוד, וההגבלה חלה על בנים ועל בנות, ואני התחלתי להעביר שיעורי מגדר עם היועצת שלי לשכבת י׳״.

זוהרה, תלמידת תיכון מתל אביב שיזמה את אסטרטגיית המחאה באמצעות התיוג "#זכותי שחם לי", סיפרה כי "ממש הזדעזעתי מהמקרה הזה, שבו תלמידה הושעתה בגלל שבאה עם מכנסיים קצרים. התחלתי לקרוא על עוד מקרים, על ילדות שהוציאו מהכיתה, שלא נתנו להן להיבחן, שהשפילו אותן, העירו להן הערות בוטות. אי אפשר לקבל את זה. זכותנו ללכת עם מכנסיים קצרים וגופיות. ולא רק בגלל שחם כאן, זכותנו ללכת ככה מתי שאנחנו רוצות".

מתוך עמוד הפייסבוק "מפסיקות לשתוק-נלחמות למען החופש והשוויון"

לדף המחאה עולות גם עדויות על תגובות של מורות ומורים שנשאלו על ידי תלמידות מדוע אסור להן להתלבש בבגדים קצרים, בעוד לבנים מותר. כך למשל סיפרה תלמידה כי נענתה בתשובה לפיה "המכנסיים שלך מסיחים את דעת הבנים", ותלמידה אחרת סיפרה כי הסבירו לה ש"המכנסיים הקצרים מסיחים את דעת המורים ומוציאים אותם מריכוז".

טל גולן, מבית הספר הרצוג בחולון סיפרה כי ״אומרים לנו שזה לא צנוע, שזה לא מכבד את הבנים ומושך אותם מבחינה מינית. לדעתי זה שטויות, כי לבנים יש שליטה על עצמם. וזה שאומרים כל הזמן שלבנים אין שליטה זה נכנס להם לראש ואז הם מתחילים באמת לחשוב שזה בסדר אם לא תהיה להם שליטה". לדבריה, "בנים ידברו על סקס ויחשבו על סקס בלי קשר לאורך של המכנסיים שלנו. בית הספר זה הבית שלנו, הוא צריך לתת לנו סביבה נוחה שנוכל ללמוד בה ונרגיש בטוחות בה״.

ישנם בתי ספר המתקשים להתמודד עם מחאת התלמידים ומדכאים אותה בכוחניות. כך למשל, ר׳, תלמידת כיתה ח׳ מהמרכז סיפרה ל"הארץ" כי הוריה של תלמידה שיזמה מחאה כזו זומנו לשיחה והטלפון שלה הוחרם. לדברי ר׳, "הבנות בשכבה שלי החליטו שהן רוצות לקחת חלק במחאה. לאחר שתלינו שלטים והחתמנו תלמידים על עצומה, הגיעה מנהלת החטיבה ותלשה את כל השלטים יחד עם עוד איש צוות. היא לא הבינה מה זה אומר שכתבנו "תרבות האונס" וממש התעצבנה".

למרות גילה הצעיר, 14, ר׳ מסבירה ברהיטות מדוע היא מתנגדת למדיניות משרד החינוך הפוגעת לדבריה בבנות. "יש כאן מצב שמאשימים את הקורבן, אומרים לנו שבנות לא יבואו עם מכנסיים קצרים כי הבנים מסתכלים. אנחנו הקורבן ומאשימים אותנו. אנחנו לא בית ספר חרדי, אנחנו בית ספר חילוני וליברלי לגמרי, וכנראה שחושבים שאסור לבנות ללבוש מכנסיים קצרים פשוט בשביל שלא יהיו מקרים של הטרדות מיניות. אני ממש לא חושבת שזו הדרך למנוע הטרדות מיניות, אני לא חושבת שמשנה אם עוד עשרה סנטימטרים מהרגל שלך חשופים. בנות זה לא אובייקט מיני ואי אפשר להתייחס אליהן ככה. אנחנו בנות אדם וחם לנו בטירוף בקיץ. מחנכים בנות להתבייש בגוף שלהן ולגרום להן לחשוב שמכנסיים קצרים זה הזמנה לאונס. בנות לא צריכות להרגיש רע עם עצמן בגלל שההנהלה מפחדת מהטרדות מיניות".

ראשת מרצ, ח״כ זהבה גלאון, פנתה בסוף השבוע לשר החינוך הנכנס נפתלי בנט וקראה לו לפעול על מנת להפסיק את האפליה בקוד הלבוש בין בנים לבנות בבתי הספר. גלאון כתבה לבנט כי ״ברור כי בתי הספר רשאים לקבוע קוד לבוש עבור תלמידיהם לפי שיקולי ההנהלה, אך לא יעלה על הדעת כי קוד הלבוש יפלה בין שני המינים, ויטיל על הבנות מגבלות שאינן חלות על הבנים. חמורות לא פחות מעצם האפליה הן התשובות שחלק מהתלמידות מעידות שקיבלו, כאשר התעמתו עם המורים והמנהלים בבתי הספר על האפליה הבוטה שנתקלו בה. התשובות כללו אמירות לפיהן לבושן הקצר של הבנות מסיח את דעתם של הבנים ו'מפתה אותם', וכי עליהן לקחת בחשבון שהן מהוות עבורם אובייקט מיני״.

היא הוסיפה כי ״המסר העולה מהאפליה המתוארת, ומההצדקות שניתנות לה על ידי הצוות החינוכי, הוא חמור מאוד ואין לו מקום במערכת החינוך הישראלית. מסר זה מלמד הן את התלמידות והן את התלמידים, כי האחריות לכך שהבנים יתייחסו בכבוד לגופן של חברותיהן לכיתה, מוטלת על כתפי הבנות. עוד משתמע ממנו, כי מי שמתלבשת בלבוש חושפני מזמינה תשומת לב בלתי רצויה והטרדות, והמרחק בינו לבין האשמת הבנות במגע לא רצוי ובתקיפות מיניות קצר למדי״.

יש לציין כי משרד החינוך עצמו אינו קובע את האיסור על בנות ללבוש מכנסיים קצרים, ומתיר לכל בית ספר לקבוע את קוד הלבוש בעצמו בתקנון המוסד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ