בנט יכנס דיון בהישגי תלמידים דתיים בפסיכומטרי

הבוקר פורסם ב"הארץ" מחקר לפיו בוגרי החינוך הממלכתי־דתי מקבלים בבחינה בממוצע 22.5 נקודות פחות מבוגרי החינוך הממלכתי. שר החינוך: "לא נאפשר למצב הקיים להימשך"

ירדן סקופ
ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ירדן סקופ
ירדן סקופ

שר החינוך נפתלי בנט יכנס בשבוע הבא ישיבה מיוחדת לדון בהישגים הנמוכים של בוגרי החינוך הממלכתי־דתי, כפי שהתברר במחקר שהתפרסם היום (חמישי) ב"הארץ". המחקר הראשון מסוגו של תנועת נאמני תורה ועבודה, שנעשה בסיוע קרן טראמפ, מצא כי בוגרי החינוך הממלכתי־דתי מקבלים בממוצע 22.5 נקודות פחות בפסיכומטרי מבוגרי החינוך הממלכתי. הפערים הגדולים ביותר נמצאו בציונים של בוגרי זרם החמ"ד באנגלית, שם היה הפער 12 נקודות.

אף כי הצטמצמו הפערים בין שתי מערכות החינוך לאורך השנים 2000 עד 2012, מתברר כי הפערים בין הבנות הדתיות לבנות החילוניות, ובין הבנות והבנים בזרם הממלכתי והממלכתי־דתי, גדול. המחקר מצא כי בוגרות החינוך הממלכתי דתי מקבלות בממוצע 55.5 נקודות פחות מבוגרי החמ"ד.

שר החינוך בנט אמר היום בתגובה למחקר כי "לא נאפשר לחוסר הידע באנגלית להיות תו הנכה של החינוך הממלכתי־דתי. היום אין לאף אחד הלגיטימציה לא לדעת אנגלית. בעולם שבו אנו חיים, אנגלית היא חובה. כאיש הייטק, אין לי כל ספק שמי שלא בקיא באנגלית, סיכוייו להצליח בחיים הבוגרים נמוכים יותר".

שר החינוך מלמד מתמטיקה בבית ספר בפתח תקווה, לפני כחודשצילום: ששון תירם

בנט הוסיף כי "כבר בשבוע הקרוב אכנס ישיבה מיוחדת עם אנשי המקצוע של המשרד והנהלת החמ"ד, כדי לשבת יחד ולהבין מה מקור הבעיה, ומה הדרכים לפתור אותה. נשקיע את כל המשאבים הנדרשים על מנת ליצור תשתית לימודים איכותית ומבטיחה לתלמידי ותלמידות החמ"ד בתחום האנגלית. לא נאפשר למצב הקיים להימשך".

המחקר המקיף שפורסם הבוקר בדק לראשונה את הישגיהם של תלמידים בוגרי החינוך הממלכתי והממלכתי־דתי בבחינה הפסיכומטרית, והוא מצביע על פער קבוע לטובת הנבחנים החילונים, המתבטא בייחוד בפרק האנגלית בבחינה.

נתון בולט נוסף במחקר הוא כי ציוניהן של בוגרות החינוך הדתי נמוכים גם בהשוואה למקבילותיהן בחינוך החילוני, וגם בהשוואה לגברים בוגרי החינוך הדתי. הפערים בין ציוני הגברים והנשים בחינוך הדתי עולים בהרבה על הפער המגדרי בציוני נבחנים חילונים וערבים.

המחקר סקר את הישגי בוגרי שתי מערכות החינוך בין 2000 ו–2012. בתקופה זו קיים פער של 27-17 נקודות בציון הכללי לטובת בוגרי החינוך הממלכתי, שהציון הממוצע שלהם הוא 576.66 מתוך 800, בעוד הממוצע בקרב הנבחנים בוגרי החינוך הדתי הוא 554.15 — הבדל של 22.5 נקודות בממוצע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ