דו"ח: ענישה מחמירה ומזון דל במתקן חולות

בבדיקת המוקד לפליטים ומהגרים מצוין גם כי אין די אפשרויות תעסוקה למוחזקים, הנאלצים לרכוש סבון בעצמם. עם זאת נרשם שיפור בשירותי הרפואה במתקן. שב"ס: "המסמך חד צדדי"

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן ליאור
אילן ליאור

דו"ח חדש של המוקד לפליטים ולמהגרים חושף מדיניות ענישה מחמירה במתקן חולות. על פי הדו"ח המתפרסם היום (רביעי) 1,213 מבקשי המקלט, המהווים יותר ממחצית המוחזקים במתקן חולות, נשפטו על ידי פקיד של רשות האוכלוסין וההגירה לעונש מאסר אחד לפחות בכלא סהרונים לתקופות של חודש ויותר. 756 מהם נשלחו לסהרונים לתקופת מאסר שבין שלושה לשישה חודשים בקיץ שעבר, בעקבות ניסיונם לחצות את הגבול בחזרה למצרים במחאה על החזקתם הממושכת בחולות. רבים אחרים נכלאו בגין עבירות קלות, כמו אי התייצבות לספירות במועדן או הפרות משמעת.

בנוסף, שירות בתי הסוהר (שב"ס) ורשות האוכלוסין וההגירה ממשיכים להטיל מגבלות רבות ולהערים קשיים על מבקשי המקלט השוהים במתקן. "קבוצות של לובשי מדים חמושים ממשיכות לפרוץ לחדרי הכלואים בחולות, לחפש ולהחרים חפצים אישיים שאסור להחזיק בחדרים על פי הנהלים, כמו למשל תנורי חימום קטנים או מיחמי מים", נכתב בדו"ח. לפי עדויות של המוחזקים בחולות, לא חל שינוי משמעותי במדיניות הקנסות. רבים ממבקשי המקלט שעוברים על חוקי המתקן או נחשדים בכך, מאבדים חלק מדמי הכיס שלהם המסתכמים ב-480 שקלים בחודש, או אף את כל הסכום.

"רק החודש כמה חברים שקיבלו אישור להשתתף במפגש בתל אביב חזרו לחולות אחרו בקצת פחות משעה אחת. אמרו להם שהם ייקנסו ב-80 שקלים כל אחד בגלל האיחור הזה", מצוטט בדו"ח אחד ממבקשי המקלט השוהים במתקן. "לפעמים הם קונסים אותך כי הם מוצאים כתמים על הקירות של החדר. הם לא שואלים מי הכתים את הקיר. הם מעבירים אותנו מחדר אחד לשני. אני לא יכול להיות אחראי לכתמים שעשה מישהו אחר אבל לא אכפת להם. הם קונסים אותך אם בא להם". בדו"ח נכתב כי בניגוד להוראות החוק, לעתים תדירות הענישה אינה מנומקת.

מתקן חולות, אתמולצילום: אילן אסייג

גם כך, דמי הכיס שמקבלים המוחזקים בחולות אינם מספיקים להם לצרכים בסיסיים. "מדיווחיהם עולה שרובם משקיעים את כספם במזון אותו הם רוכשים מחוץ לחולות, סיגריות או נסיעות בתחבורה ציבורית לבאר שבע או לתל אביב. רבים דיווחו שהכסף משמש לרכישת סבון ושמפו, על אף שהרשויות דיווחו לבית המשפט שמוצרי היגיינה בסיסיים כמו שמפו, סבון ומשחת שיניים מסופקים לשוהים בחולות. יציאה מחולות לעיר הקרובה באר שבע, עלותה בתחבורה הציבורית 38.60 ש"ח ואילו יציאה לתל אביב תעלה לכלואי חולות 74.20 ש"ח", נכתב בדו"ח.

גם אפשרויות התעסוקה בחולות מוגבלות ורק מעטים עובדים בתחומי המתקן תמורת 12 שקלים בלבד לשעת עבודה. "על פי הרשויות, המתקן יכול להציע תעסוקה בסבבים של עשרה ימי עבודה מידי חודש, לקרוב ל-900 כלואים מידי חודש. עם זאת, רק 652 כלואים נרשמו לעבודה במהלך השנה הראשונה לפעילות המתקן. בממוצע, עד ינואר 2015 רק 143 כלואים עבדו מידי חודש". המוקד לפליטים ולמהגרים מותח גם ביקורת על כך שאחד התפקידים שמציעים למוחזקים בחולות הוא לשמש "מודיעים" של הרשויות, בדומה לבתי כלא פליליים.

תלונה חוזרת נוגעת לאיכות המזון המסופק למוחזקים בחולות. לפי עדויות מבקשי המקלט, רובם אינם מגיעים לארוחות הבוקר המוגשות רק עד השעה 07:30 בבוקר וכוללת פרוסת לחם, קופסת גבינה אישית, מעט ריבה, ולעתים יוגורט או שוקולד. גם ארוחת הצהריים מכילה מנות קטנות ומוגש בה פרי אחד, היחיד שניתן מדי יום. מעדויות הכלואים עולה שאיכות הפירות ירודה ומדובר בפירות בוסריים, או בשלים מדי וקטנים מאוד. רק שלוש פעמים בשבוע מקבלים המוחזקים מנה בשרית. ארוחות הערב כוללות אורז לבן שאינו מבושל כראוי, יבש וחסר טעם עם ביצה קשה. לעתים אין ירקות כלל.

מייגן כהן, שמשלימה בימים אלו תואר שני בבריאות ציבורית באוניברסיטת תל אביב ואספה מידע על התזונה בחולות, אומרת כי המזון המוגש במתקן אינו מספיק על מנת לענות על צרכים בסיסיים. לדבריה, "איכות המזון שניתנת לכלואי חולות משפיעה באופן ישיר על מצבם הנפשי והפיזי ומשפיעה על רמת התחלואה ואופייה". בנוסף, שב"ס אוסר על הכלואים להכניס מזון לתוך המתקן ומסביר כי בהיעדר מקררים בחדרים, המוחזקים עלולים לצרוך מזון מקולקל. הרשויות התחייבו בבג"ץ כי יאפשרו הכנסת אריזות סגורות של מזון, אך לפי עדויות המוחזקים הדבר אינו מתאפשר.

שב"ס: "העובדות בדו"ח לא מבוססות"

לצד הביקורת, מצביע הדו"ח גם על שיפור בכמה תחומים. ארגון רופאים לזכויות אדם מדווח שמאז קיבלה באפריל 2014 חברת "ביקור רופא" את האחריות לשירותי הבריאות במתקן, השתפרו התנאים באופן הדרגתי. עוד מציין המוקד לפליטים ולמהגרים כי בחודשים האחרונים נענות בחיוב בקשות רבות יותר לחופשות. כמו כן נפתרה בעיה שהתעוררה עם פתיחת המתקן, כאשר המוחזקים בו לא היו יכולים לבצע פעולות בחשבונות הבנק שלהם. עוד מציין לחיוב הדו"ח את התקנת המזגנים בחולות, שבוצעה רק לאחר עתירה לבג"ץ.

"גם שיפור משמעותי בתנאי הכליאה לא משנים את לב הבעיה - התשתית הרעיונית עליה הוקם מתקן חולות", מסכמת מחברת הדו"ח, סיגל רוזן. "מדובר במתקן פתוח שהמתגוררים בו הם כביכול חופשיים להיכנס ולצאת כרצונם אך כל היבטי חייהם נשלטים על ידי שב"ס, ורשימה ארוכה של הגבלות ואיסורים מונעת בעדם מלדאוג לצרכיהם ומלנהל את זמנם ואת חייהם כראות עיניהם. מסגרת זאת מאפשרת לרשויות לצמצם את אחריותם לתנאיהם של הכלואים בחולות בטענה שהם אינם כלואים ובה בעת להגביל כל תנועה ולשלוט בכל פרט בחייהם. כבעבר, המלצותינו אינן נוגעות לתנאים במתקן אלא לעצם קיומו: לא ניתן להפוך את כליאתם של מבקשי מקלט במתקן באמצע המדבר ללגיטימית".

שירות בתי הסוהר מסר ל"הארץ" כי נכון להיום מוחזקים במתקן חולות כ-1,650 אזרחי אריתריאה וסודאן. על פי חוק, שהייתם במתקן מוגבלת לשנה ושמונה חודשים. בעוד חודשיים תידרש המדינה לשחרר חלק מהמוחזקים במתקן, כאשר ישלימו תקופה זו. בג"ץ צפוי להכריע בקרוב בעתירת ארגוני זכויות האדם נגד התיקון לחוק למניעת הסתננות, המסדיר את הפעלת מתקן חולות. הדיון בעתירה בהרכב מורחב של תשעה שופטים, בראשות נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור, התקיים לפני חמישה חודשים ומאז ממתינים הצדדים לפסק הדין. שתי גרסאותיו הקודמות של התיקון לחוק נפסלו בבג"ץ.

בתגובה לטענות המופיעות בדו"ח נמסר משב"ס: "שב"ס מכבד את הדו"ח אך מבקש להדגיש שנעשה באופן חד צדדי ולמרות שהוא מצביע על שיפור בתנאי הכליאה – גם מכיל לעתים עובדות שאינן מבוססות. הסמכות לחיפוש בחדרי שוהים הינה של משטרת ישראל על פי חוק ונעשית בסיוע הסוהרים, בדרך כלל בהסכמת השוהים וללא שאף אחד מאנשי הסגל (משטרה ושב"ס) מצויד בנשק. החרמת ציוד האסור בהחזקה נעשית על פי הכללים של המרכז והחפצים המוחרמים מועברים לשמירה בפיקדונם האישי. המזון במרכז מבוסס על לוחות מזון שנבנו על ידי דיאטנים ובעלי מקצוע, כמו בשאר מתקני השב"ס. הכנסת מזון על ידי שוהים אסורה מטעמי בטיחות, בריאות וביטחון, כל צורכיהם התזונתיים מסופקים על ידינו ללא חסר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ