חמישה עצורים בעימותים מחוץ לבי"ח ברזילי בגלל אשפוזו של האסיר המינהלי השובת רעב

בקטטה בין מפגינים למען האסיר לבין תושבי אשקלון, יידו הצדדים אבנים זה על זה. המפגינים הערבים, רבים מהם עורכי דין, כינו את האסיר גיבור. מפגינים יהודים הניפו שלטים עם הכתובת "מוות לערבים"

שירלי סיידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעצר במהלך העימותים מול בי"ח ברזילי, הערב
מעצר במהלך העימותים מול בי"ח ברזילי, הערבצילום: שי מכלוף, וואלה!NEWS
שירלי סיידלר

חמישה מפגינים, בהם שתי קטינות, נעצרו הערב (רביעי) במחאה סביב אשפוזו והזנתו בכפייה של האסיר המינהלי מוחמד עלאן בכניסה לבית החולים ברזילי באשקלון. בהפגנה פרצה קטטה אלימה בין מפגינים יהודים לבין מפגינים ערבים.

כמאה עורכי דין ערבים-ישראלים באו לבית החולים להפגין והניפו דגלי פלסטין, כחלק מאירועי המחאה המתקיימים מדי יום השבוע, במחאה על המשך מעצרו של עלאן. מולם, הפגינו במקום כ-50 תושבי אשקלון והסביבה, כשהמשטרה חוצצת בין הצדדים.

המפגינים הערבים צעקו כי האסיר המנהלי הוא גיבור, הניפו שלטים וטענו כי שביתת רעב היא מחאה לגיטימית. מנגד, המפגינים היהודים קראו "מוחמד חזיר", הניפו שלטים עליהם נכתב "מוות לערבים" וטענו כי הנפת דגלי פלסטין באמצע העיר היא בגדר הסתה.

הרוחות במקום התלהטו במהרה, והמפגינים החלו ליידות אבנים. כוח משטרה גדול, בסיוע יס"מ ופרשים, פינה את המפגינים הערבים לרכביהם - במהלך שגרר צעקות מהצד היהודי. לבסוף השתמשו הכוחות בזרנוקי מים על מנת לפזר את ההפגנה. המפגינים שנעצרו, האחד תושב הכפר ג'ת והאחר תושב אשקלון, הועברו לחקירה במשטרה. כמה מפגינים נפצעו קל מאוד ולא נזקקו לטיפול רפואי.

עו"ד מוחמד לוטפי שנכח במקום אמר כי עורכי הדין קיימו מחאה בידיעת המשטרה, והם הפכו לקורבנות. "היתה התקהלות חוקית של עורכי דין ומשפטנים. באנו להביע עמדה נגד מעצרים מנהליים וחוק האכלה בכוח של אסירים פלשתינאים. זו הייתה מחאה בידיעת המשטרה ועשינו זאת בצורה חוקית. לצערנו הימין הקיצוני היה מוכן להתנגד להתקהלות שלנו, לקלל, לשסע בנו והצליחו לפגוע בנו באבנים". לדבריו, המפגינים לא אפשרו להם להגיע למכוניות ונזקקו לליווי משטרתי. "המשטרה הייתה חסרת אונים ולא הגנה עלינו מספיק. רק אחרי שהשתמשו בזרנוקי מים הצליחו להשתלט עליהם. הופתעתי ממה שקרה, לא באנו לנקוט באלימות ושמרנו על איפוק", אמר.

מהמשטרה נמסר, כי האבנים יודו בעיקר מהצד היהודי, אך לא רק ממנו. מפקד המחוז הדרומי ניצב יורם הלוי הורה להוריד את הדגלים שהונפו במקום וכן את השלטים שעליהם נכתב "מוות לערבים". לדברי ניצב הלוי, "לא נאפשר הפרות סדר, זריקת אבנים והנפת דגלי אש"ף במטרה להתסיס וללבות אש. כל פעולת אלימות תטופל בנחישות ונגלה אפס סובלנות. כל הפגנה שתהפוך מלגטימית ודמוקרטית לאלימה ומסיתה תפוזר לאלתר, ומפירי הסדר ייעצרו".

שלט עם תמונתו של מוחמד עלאן, בהפגנה מול בית החולים סורוקה השבועצילום: אליהו הרשקוביץ

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ