שני מיליון תלמידים וילדי גן פותחים את שנת הלימודים; שביתה בבתי הספר הנוצריים

אמש נמנעה שביתה של בתי הספר העל־יסודיים, לאחר שבנט ויו"ר ארגון המורים הגיעו להסכמות. גם איום השביתה בחברה הערבית הוסר לאחר שנתניהו נפגש עם נציגי ראשי הרשויות הערביות

ירדן סקופ
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ירדן סקופ
ג'קי חורי

שנת הלימודים תשע"ו נפתחה הבוקר (שלישי) בכל רחבי הארץ, מלבד בבתי הספר הנוצריים של הכנסייה, בהם לומדים 33 אלף תלמידים, השובתים במחאה על התקציבים שמעבירה להם המדינה. יותר משני מיליון תלמידים וילדי גן החלו את שנת הלימודים, מתוכם 157,477 תלמידי כיתה א', אשר יעשו את צעדיהם הראשונים במערכת החינוך. 118,721 תלמידי י"ב יחתמו השנה 12 שנות לימוד במערכת החינוך. לצדם, יפתחו את השנה 166,208 עובדי הוראה.

אל חדר המצב של משרד החינוך הגיעו אתמול רק דיווחים בודדים על השבתות מקומיות, שצפויות כולן להיפתר בימים הקרובים. אחת הבעיות שהמשרד טרם הצליח לפתור היא שיבוץ של כמה עשרות בודדות של ילדות חרדיות ממוצא ספרדי, שבתי ספר אשכנזיים בבני ברק, ירושלים, בית״ר עילית, אלעד ובית שמש מסרבים לקבלן.

השנה יחלו כמה רפורמות של שר החינוך הנכנס נפתלי בנט, ובהן הוספת סייעת שנייה בכ-4,600 גנים והקטנת מספר התלמידים בכיתות א', שיכילו החל מהשנה עד 34 תלמידים בלבד, ויותר מ-300 כיתות א׳ חדשות ייפתחו לצורך כך.

בנט הציב גם יעד נוסף והוא התוכנית הלאומית לחיזוק לימודי המתמטיקה, שמטרתה להביא להכפלת מספר התלמידים המסיימים בגרות 5 יח׳ מתמטיקה בתוך ארבע שנים. השנה ייפתחו 100 מגמות לימוד חדשות ל-5 יח׳ בבתי ספר שבהם לא היו עד עתה מגמות כאלה.

טקס הכנה לילדי כיתה א' לקראת פתיחת שנת הלימודים, אתמול בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

בחדר המצב של משרד החינוך חזר אתמול השר בנט על היעדים החדשים שהוא מציב למנהלי בתי הספר: ״החל משנת הלימודים הנוכחית משרד החינוך הציב לעצמו כיעד טיפול בתלמידים נושרים. הרבה שנים מנהלי בתי הספר הנשירו את התלמידים החלשים. השנה הכנסנו את ממד ההנשרה למדדים החדשים של המנהלים". יעדים נוספים הוצבו למנהלים: איכות התעודה (עם העדפה למתמטיקה ומדעים) וערכים. לדברי בנט, "נילחם על כל ילד וילד. כל ילד חשוב לנו, ולא רק המצטיינים".

אמש נמנעה ברגע האחרון שביתה שעליה הכריז ארגון המורים העל־יסודיים אתמול בבוקר. הארגון מחה על כמה ליקויים במערכת החינוך ובהם בעיית שתי הרפורמות בבתי הספר השש־שנתיים, שם יש מורים שעובדים לפי רפורמת "אופק חדש" של הסתדרות המורים ומורים אחרים העובדים לפי רפורמת "עוז לתמורה" של ארגון המורים; הסכם עבודת מורי השל"ח; הסכם מורים בתפקידי הדרכה; מנהלים שמשרתם מפוצלת; פגיעה בתנאי הפנסיה של המורים; סוגיות לא פתורות ברפורמת בחינות הבגרות; תגמול מורים בטיולים; וחיוב המורים לעבוד בשבת ואי תגמולם בטענה שאסור להם לעבוד בשבת.

אתמול בערב נפגש עם בנט יו״ר הארגון רן ארז והשניים הגיעו לפשרה שלפיה שנת הלימודים תיפתח. לדברי בנט, "ישבנו ושוחחנו בארבע עיניים, היה יום מורכב, היה איום מורכב וזה מאחורינו, יש שיתוף פעולה הדוק עם שני הארגונים".

גם הלימודים בבתי הספר הערביים עמדו אתמול בסימן שאלה, לאחר שוועד ראשי הרשויות הערביות איים בהשבתה כללית של החברה הערבית, כולל מערכת החינוך, אם לא יקבלו מהמדינה תקציבים לרשויות הערביות. בסופו של דבר הוסר איום השביתה והלימודים בבתי הספר הערביים ייפתחו כסדרם, לאחר שאתמול נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נציגי ועד ראשי הרשויות הערביות והגיע עמם לסיכום על העברת כ-900 מיליון שקלים לרשויות הערביות. בפגישה נכח גם הממונה על התקציבים במשרד האוצר, אמיר לוי.

לפי לשכת ראש הממשלה, הצדדים הסכימו על קידום בתוך 30 ימים של תוכנית רב־שנתית "לשילוב כלכלי ולצמצום פערים באמצעות קידום שינויים מבניים".

כ-33 אלף תלמידים בבתי הספר הנוצריים ברחבי הארץ לא יפתחו היום את שנת הלימודים. ההחלטה התקבלה אתמול על ידי משרד בתי הספר הנוצריים לאחר שהמשא ומתן מול משרד החינוך על תקצוב בתי הספר לא התגבש לכלל הסכם בין הצדדים. לפי ההודעה שפרסמה הנהלת בתי הספר הנוצריים, מדובר בשביתה שלא תהיה מוגבלת בזמן. בבתי הספר הנוצריים טוענים כי משרד החינוך מקצץ זה שנים בהקצבות שמקבלים בתי הספר היסודיים כבתי ספר המסונפים לאגף "המוכר הלא רשמי".

בנוסף טוענים בבתי הספר שבמשרד החינוך הגבילו את אפשרות הגבייה מההורים. "הקיצוץ מחד והחוזר שהגביל את הגבייה מאידך מהווים מכת מוות לבתי הספר הנוצריים", נמסר.

בהנהלת בתי הספר הנוצריים, שחבריה התכנסו אתמול בנצרת, ציינו כי כבר יותר משנה שהם מקיים שיחות בעניין עם משרד החינוך, ללא הועיל.

בשבוע שעבר הזמין נשיא המדינה ראובן ריבלין את נציגי הכנסייה ובתי הספר לפגישה במשכן הנשיא עם שר החינוך נפתלי בנט, אך נציגי בבתי הספר ציינו כי למרות ההצהרות החיוביות שנשמעו בעניין משר החינוך, המשך השיחות אחרי הפגישה אצל הנשיא לא הביאה להסכמות. לדבריהם, מכיוון שהסכומים שהציע משרד החינוך היו רחוקים מלספיק למינימום הנדרש להם.

33 אלף תלמידים לומדים ב-47 בתי ספר נוצריים ברחבי הארץ. בבתי הספר מצפים שהוותיקן יתערב בסוגייה כבר בימים הקרובים בפגישות שיקיים הנשיא רבלין עם האפיפיור ברומא בשבוע הקרוב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ