שנה חדשה, טעויות חדשות: מאות מורים לא קיבלו שכר או שנוכו להם סכומים גבוהים

מורה אחד התלונן ש"לא קיבל שקל", מורה אחרת קיבלה 680 שקלים. אחרים מצאו בתלוש חיובים גבוהים במיוחד, לפעמים של עשרות אלפי שקלים. משרד החינוך מכחיש

ירדן סקופ
ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ירדן סקופ
ירדן סקופ

מאות מורים בישראל גילו שנוכו להם סכומים ניכרים ממשכורת חודש ספטמבר שקיבלו לאחרונה, ללא הסבר מספק, וכמה מהם אף גילו שכלל לא קיבלו שכר. עשרות מורים התלוננו על בעיות בשכרם בקבוצות פייסבוק שנועדו לברור אי בהירות במשכורות ובתלושי השכר.

מורה אחד כתב כי ״5 שנים במערכת, מחזיק מעמד מול הסטטיסטיקה, את הלב ואת הנשמה אני נותן לעבודה — והחודש לא ראיתי שקל״. מורה אחרת סיפרה שקיבלה שכר של 680 שקלים בלבד, אף שהיא מחנכת העובדת במשרה מלאה כמעט. הקבוצות מלאות בדיווחי מורים, חדשים וותיקים, המתלוננים על שכר זעום במיוחד או שלא כלל קיבלו שכר, ללא התרעה מוקדמת. חלקם מצאו בתלוש חיובים גבוהים במיוחד, לפעמים של עשרות אלפי שקלים, על סעיפים לא ברורים, ללא הסבר. חלק מהמורים טוענים שלא קיבלו את תלושי השכר שלהם ושאינם יכולים לראות אותם במערכת הממוחשבת המיועדת לכך.

במשרד החינוך הגיבו לטענות בהכחשה. דוברת המשרד חגית כהן מסרה כי ״ככלל, המשרד לא ניכה שכר למורים. ייתכנו מקרים בודדים של טעויות בדיווח. בכל מקרה, הנושא נבדק בימים אלו ומטופל בהקדם לרווחת המורים״.

פתיחת שנת הלימודים השנה בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

כמעט בכל תחילת לימודים שהיתה בשנים האחרונות התגלו בעיות בתשלום שכר המורים. המשרד בדרך כלל תולה את האשמה במערכת הממוחשבת, עקב השינוי בחישוב שכר המורים במעבר לרפורמות ״אופק חדש״ ו״עוז לתמורה״. בשנה שעברה, למשל, נוכו סכומים משכרם של 500 מורים, וחלקם גילו כי בשל טעויות חישוב שנמשכו שנים, הם חייבים למשרד עשרות אלפי שקלים. הסכומים הללו החלו לרדת ממשכורתם ללא הודעה מוקדמת, כמעט בלי הסבר על גובהם. במקרה הקיצוני ביותר קיבלה מורה הודעה שהיא חייבת למשרד כ-100 אלף שקלים, בשל טעויות בחישוב משכורתה שנעשו במשך שבע שנים, בלי שאיש במשרד שם לב לכך. בעקבות מאבק, הוקפאו ניכויי שכר המורים הללו והנושא הועבר לבירור במשרד האוצר. אך למורים הנוגעים בדבר טרם נודעו תוצאות הבירור. באותו בירור התברר כי מלבד 500 המורים החייבים סכומי כסף למשרד, יש עוד 5,000 מורים ששולם להם שכר נמוך מזה המגיע להם במשך שנים, והמשרד נדרש להחזיר סכומים אלו.

למורים עצמם קשה מאוד לעקוב אחר שכרם, בגלל שיטת חישוב מורכבת במיוחד, הנעשית על ידי מערכת ממוחשבת. כך נופלות טעויות בשכר הנמשכות שנים בלי שמישהו יידע. תלושי השכר מורכבים מאוד ויש בהם נתונים וסעיפים רבים הכתובים בקיצורים ובקודים שקשה לעקוב אחריהם ולזהות טעות. הבעיה מוכרת למורים, שרובם נאלצים לקבל את שכרם בלי להבין את התלוש, בתקווה שלא לגלות טעות וחובות שהם צריכים להחזיר. יש גם בעיה של כוח אדם מצומצם יחסית הזמין למאות אלפי המורים לבירור משכורותיהם. פעמים רבות נדרשים מורים לבוא ללשכות אגף השכר של משרד החינוך במחוזות השונים, הפועלות בדרך כלל בשעות הבוקר, שבהן המורים עובדים, ולא בכל יום בשבוע.

במשרד דאגו בשנים האחרונות לשיפור המערכת הממוחשבת שמאפשרת למורים בירור השכר המגיע להם, אך נראה שהפעולות שנעשו אינן מספיקות לפתור את הבעיות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ