ירדן סקופ
ירדן סקופ

ועדת החינוך, התרבות והספורט אישרה ביום שני לקריאה שניה ושלישית את "חוק נהרי", המחייב רשויות מקומיות להשתתף בתקצוב מוסדות חינוך מוכרים שאינם רשמיים.

מדובר בחקיקה מחדש של תיקון לחוק חינוך ממלכתי, שהתקבל במקור בשנת 2007, כשמשולם נהרי (ש"ס) היה סגן שרת החינוך. התיקון קובע כי רשות מקומית המשתתפת בתקציבי מוסדות חינוך רשמיים הפועלים בתחומה, תהיה מחויבת להשתתף בתקציביהם של מוסדות חינוך מוכרים לא רשמיים הפועלים בתחומה, וזאת בהתאם לשיעורים ולתנאים היחסיים שבהם תומכת המדינה במוסדות המוכרים הרשמיים. בשנת 2013 העבירה הממשלה לבקשת "יש עתיד" תיקון לחוק על פיו הרשות המקומית אינה חייבת לעשות כן. כעת יחויבו הרשויות שוב להשלים את הסכומים.

משולם נהרי בדיון על חוק נהרי בכנסת, ב-2007

משמעות התיקון היא שההשתתפות של הרשות המקומית תיעשה על פי קריטריונים ברורים ושוויוניים ובהתאם לקבוע ביחס להשתתפות המדינה בכל הארץ. התיקון לחוק אינו מגביל את השתתפות הרשות המקומית המבקשת מרצונה להגדיל את שיעור השתתפותה בתקציבי המוסדות מעבר לשיעור שבו היא מחויבת.

תקצוב החינוך הרשמי בישראל נעשה משני מקורות תקצוב עיקריים: תקציב המדינה והרשויות המקומיות. סעיף 11 א' הידוע בכינויו "חוק נהרי" נוסף בשנת 2007 לחוק חינוך ממלכתי ובו נקבע כי הרשות המקומית תשתתף בתקציביהם של מוסדות חינוך מוכרים לא רשמיים הפועלים בתחומה, בהתאם לשיעורים ולתנאים היחסיים שבהם המדינה תומכת באותם המוסדות. בשנת 2013 בוטל במסגרת חוק ההסדרים ההסדר הנ"ל, כך שהרשות המקומית לא חויבה לתקצב את המוסדות המוכרים שאינם רשמיים הפועלים בתחומה (רשאית להשתתף אך לא חייבת). השבוע הצביעו חברי הוועדה והחזירו את סעיף 11 א' לנוסחו המקורי.

נציגת משרד האוצר בדיון, נועה היימן, אמרה לוועדה כי בשנתיים האחרונות התקבלו הרבה פניות ממוסדות חינוך חרדים מוכרים שאינם רשמיים בערים חרדיות, שהתלוננו כי תקציביהם קוצצו לאחר שהחוק בוטל בשנת 2013. לדברי יו"ר הוועדה, חבר הכנסת יעקב מרגי (ש"ס), הוועדה החזירה למעשה את המצב לקדמותו לפני התיקון לחוק משנת 2013 בזמן ממשלת הבית היהודי, הליכוד ויש עתיד שביטלו את הסעיף המדובר.

סגן שר הרווחה משולם נהרי (ש"ס) אמר כי "ניתנה האפשרות להחזיר עטרה ליושנה", וכי "החוק הזה הוא שוויוני מאין שאינו עושה שימוש בתקציבים ממשלתיים. כל התלמידים במוסדות הללו לומדים לימודי ליבה ולכן מי שאמר בזמנו שהתלמידים אינם לומדים ליבה טעה והטעה". גם חברי הרשימה המשותפת הצביעו בעד החוק.

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, אמרה כי "החוק יחליש את מערכת החינוך הממלכתית ויחזק את העמותות שמפעילות חינוך פרטי במגזר החרדי. החלשת החינוך הממלכתי, שיש לו ערך רב ביצירת ערכים משותפים וסולידריות חברתית, באה במקביל לשגשוג מערכות פרטיות, הממומנות מקופת המדינה, שלא מתקיים לגביהן פיקוח ראוי. מערכות שפעמים רבות מפלות תלמידים בקבלה לבית הספר. חוק נהרי נותן תמריץ לבתי ספר להתנתק ממערכת החינוך הממלכתית, להקטין את הפיקוח ולהגדיל מאוד תשלומי הורים. זה חוק שמנציח את אי השוויון במערכת החינוך, תורם להנצחת העוני במגזר החרדי ומחליש את המערכת הממלכתית שנמצאת כבר היום במשבר עמוק".

כמו כן, ועדת החינוך אישרה השבוע לקריאה שניה ושלישית את התיקון לחוק יום חינוך ארוך ולימודי העשרה, שדוחה שוב, הלכה למעשה, בשנתיים את החלת יום לימודים ארוך. החוק נדחה עוד משנת 1997. בדברי ההסבר לחוק נכתב כי עד היום הוחל בהדרגה יישומו של החוק במוסדות החינוך ב-106 יישובים בהתאם למדדים סוציו-אקונומים ובגני ילדים ב-92 ישובים בהתאם למדדים סוציו-אקונומים. במקומות בהם הוחל יום חינוך ארוך, ימשיך להיות מונהג חוק זה והחלת יום חינוך ארוך ביישובים נוספים ובשכונות נוספות תותאם למועד החדש. עוד נכתב כי בעקבות יישום רפורמת אופק חדש נוספו שעות לימודים המאריכות את יום הלימודים. השלמת החלת חוק יום חינוך ארוך כרוכה בעלויות תקציביות רחבות היקף של למעלה משני מיליארד שקלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

חסון. נמצאת שלב אחד לפני האשמת בנט בכך שהוא מחריש במבה

רגע לפני שכבר לא יהיה במי לחבוט, איילה חסון שפכה את כל הזעם שלה

רוטגר האוור ודריל האנה ב"בלייד ראנר"

40 שנה לסרט המוזר, שהיה גם הצלחה מסחררת וגם כישלון מהדהד

ג'ונתן, צב אלדברה שלפי ההערכות גילו בין 160 ל-190 שנה. איבד את חוש הריח וחוש הראייה

כולם חייבים להזדקן? אצל הצבים האלה, ייתכן שהתשובה היא לא

מחאת הדיור מול הכנסת. הממשלה הנוכחית לא פעלה בנחישות להורדת מחירי הדירות

מי אשם ביוקר המחיה? אלה הנושאים החמים בבחירות הקרובות

איור משנות ה— 50 .
משהו מסתורי
מתרחש במהלך טיסה
שגרתית

זה ספר שהוא בעצם סדרת נטפליקס. לא שרדתי מעבר לפרק הראשון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ