כ-3,000 הפגינו בתל אביב נגד הממשלה ומדיניות "ניהול הסכסוך"

המשתתפים צעדו מכיכר רבין לעבר הקריה ודרשו פתרון מדיני. יו"ר מרצ זהבה גלאון פנתה לרה"מ: "כשיתחיל להישפך דם בשם השואה, האצבע המאשימה לא תהיה כלפי המופתי, היא תהיה כלפיך"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ההפגנה בתל אביב, הערב
ההפגנה בתל אביב, הערבצילום: מוטי מילרוד

כ-3,000 איש הפגינו הערב (שבת) נגד הממשלה ומדיניות "ניהול הסכסוך" תחת הכותרת "אין ביטחון בלי פתרון מדיני" בתל אביב.

המפגינים צעדו מכיכר רבין לעבר הקריה, וקראו: "כל שרי הממשלה אחראים להסתה", "ממשלה גזענית לא תביא את התפנית", "שתי בירות לירושלים" וכן "לא סגר ולא מחסום - רק שלום הוא פתרון". הם נשאו שלטים שעליהם נכתב "ממשלת אינתיפאדה הביתה" ו-"ניהול הסכסוך הורג אותנו".

זהבה גלאון בעצרת, הערבצילום: מוטי מילרוד

בקדמת ההפגנה צעדו חברי כנסת ממפלגת מרצ, מלווים במאבטח מהיחידה לאבטחת אישים. "ביבי, נכשלת. נכשלת בלספק ביטחון אישי לאזרחי ישראל, נכשלת בלהציע חזון כלשהו לשינוי המציאות", קראה יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון. "הדבר היחיד שיש לממשלת נתניהו להציע זה לשאת על עצמנו נשק, לדפוק כדור בראש לכל מי שנראה כמו מחבל. הממשלה הזו קוראת לחרם על אזרחי ישראל הערבים, מתירה דם ומסיתה נגד אנשי השמאל", אמרה. "אני אומרת לך ביבי - כשיתחיל להישפך כאן דם בשם שואת יהודי אירופה, האצבע המאשימה לא תהיה כלפי המופתי, היא תהיה כלפיך", הוסיפה.

"הם מובילים אותנו בצעדי ענק אל מדינה דו לאומית, אל החרבת החזון הציוני", אמרה ח"כ סתיו שפיר מהמחנה הציוני על הנהגת המדינה. "במשמרת של מי ירושלים עולה בלהבות? במשמרת של מי אנשים מפחדים לצאת מהבית? במשמרת של מי מבצעים לינץ' בחפים מפשע? במשמרת של נתניהו. במשמרת של מי שמכנים את עצמם בטעות פטריוטים, אוהבי ישראל".

מפגינים בתל אביב, הערבצילום: מוטי מילרוד

מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופניימר אמר: "לקחתם מדינה שלמה, בני ערובה של מלחמת דת מיותרת, וכולנו משלמים את המחיר. הפכתם את המדינה לאלימה, גזענית, נטולת תקווה. באנו לקרוא להפסקת השנאה וההסתה, למאבק בגזענות, לדרוש פתרון מדיני - שתי מדינות לשני עמים".

חברי כנסת מטעם הרשימה המשותפת שביקשו לנאום בהפגנה נענו בשלילה. בין היתר, הציעה ח"כ עאידה תומא סלימאן להגיע לאירוע מאחר שממילא היתה בתל אביב באותה שעה, אולם לדברי מקורות ברשימה המשותפת מארגן האירוע אופנהיימר סירב לאפשר לה לשאת דברים.

מפגינים בתל אביב, הערבצילום: מוטי מילרוד

אופנהיימר אמר בתגובה ל"הארץ": "לא היתה פה החלטה להחרים. כשהם פנו רשימת הדוברים כבר היתה סגורה. החלטנו לקיים אירוע מצומצם עם ארבעה נואמים בלבד". הנואמים באירוע היו חברות הכנסת זהבה גלאון וסתיו שפיר, סגן ראש העיר רהט והאב השכול רוני הירשנזון.

מחר בשעה 19:30 תיערך עצרת יהודית-ערבית ברחבת הסינמטק בחיפה, שמטרתה "להציב אלטרנטיבה לטרור ולייאוש". בשבוע שעבר הפגינו כ-1,500 יהודים וערבים בירושלים תחת הסיסמא "לא נכנעים לייאוש". ההפגנה החלה בגן הסוס במרכז ירושלים, ומשם המשיכו בצעדה ברחובות מרכז העיר לעבר כיכר החתולות. כמאה מפגיני ימין מחו בכיכר החתולות נגד העצרת ושוטרים חצצו בין ההפגנות. המארגנים ביקשו מהקהל להתפזר בקבוצות ולא לצעוד לבד לכיוון מרכז העיר, זאת מחשש לעימות עם פעילי הימין.

ההפגנה היא יוזמה של "עומדים ביחד" — התארגנות יהודית-ערבית משותפת חדשה שהתגבשה בתגובה לגל האלימות הנוכחי. החברים בהתארגנות קוראים ל"עצירה מיידית של האלימות ולסיום הכיבוש". בהפגנה השתתפו גם חברי כנסת ונשאו בה דברים נציגים של קהילת בית הספר הדו-לשוני בירושלים, גילי רעי מוראד מונא, ונציגת פורום המשפחות השכולות הישראלי פלסטיני למען שלום פיוס וסובלנות, מיטל עופר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ