בג"ץ הורה לנסח תקנות שיאפשרו לנשים להתמודד לתפקיד מנכ"ל בתי הדין הרבניים

ארגוני נשים עתרו נגד תנאי הסף של התפקיד, בהם תואר רבני מוכר בידי הרבנות הראשית. משרד המשפטים יצטרך לנסח תקנות חדשות בתוך חודש. בנוסף, בג"ץ קיבל עתירה למנות דיינים במינוי קבע לבית הדין הרבני הגדול

יאיר אטינגר
יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נשיא בית הדין הגדול הרב יצחק יוסף מארח בביתו דיינים שנבחרו השנה לבתי הדין המחוזיים, בשנה שעברה
נשיא בית הדין הגדול הרב יצחק יוסף מארח בביתו דיינים שנבחרו השנה לבתי הדין המחוזיים, בשנה שעברהצילום: יעקב כהן
יאיר אטינגר
יאיר אטינגר

משרד המשפטים יצטרך לנסח בתוך 30 יום תקנות חדשות שיאפשרו לנשים וגברים כאחד להתמודד על תפקיד ניהול בתי הדין הרבניים הממלכתיים — כך קבע היום (חמישי) בג"ץ בהחלטה שפורצת עוד תקרת בטון שניצבת בפני נשים בישראל.

בג"ץ קיבל את עתירתן של נשים וארגוני נשים נגד נשיא בית הדין הרבני הגדול והמשרד לשירותי דת, לשנות את תנאי הסף של התפקיד, בהם תואר רבני מוכר בידי הרבנות הראשית לישראל — דבר שמונע מנשים מלהתמודד על התפקיד. השופטים קיבלו את טענת העותרות כי דרישת הסף מהמועמדים להחזיק בהסמכה כרב עיר או כדיין גורמת לאפליית נשים וגם אינה רלוונטי לתפקיד מנכ"ל בתי הדין הרבניים, שהוא ניהולי ולא שיפוטי.

"אין סיבה שלא תמונה אשה", אמר בדיון המשנה לנשיאה, השופט אליקים רובינשטיין, "אנו חושבים שהמצב הקיים לא תקין". הוא הציע עם זאת, כי בתי הדין ימנו מרצונם סמנכ"לית אשה. "לו דעתי היתה נשמעת היו ממנים אשה לתפקיד בכיר שני למנהל, ומרגילים את הציבור שיודע שנשים לא צריכות להיות רק בתפקידים טכניים אלא גם בתפקיד בכיר".

בג"ץ קיבל הבוקר גם את עתירתה של "התנועה למדינה יהודית" למנות דיינים במינוי של קבע לבית הדין הרבני הגדול, ולא מינויים זמניים כפי שנוהג נשיא בית הדין הגדול הרב יצחק יוסף. העתירה אוחדה יחד עם עתירת ארגוני הנשים. השופט רובינשטיין אמר כי "הדבר הזה לא מתקבל על הדעת וזה מבזה את המדינה שבבית הדין העליון נותרו רק הרבנים הראשיים במינוי סטטוטורי והיתר כולם נשא הרוח וכולם הלכו לגמלאות".

עו"ד בתיה כהנא-דרור, בשנה שעברה. צפויה כעת להתמודד לתפקיד, לאחר שמועמדותה נדחתה בעברצילום: אמיל סלמן

המאבק למינוי אשה למנכ"לית בתי הדין הרבניים מתנהל מזה כמה שנים, והעתירה בנושא הוגשה לפני קצת יותר משנה על ידי עו"ד בתיה כהנא-דרור וארגונה "מבוי סתום", וכן עורכות הדין גלי עציון מנעמ"ת ועירית גזית מוויצ"ו. העתירה הוגשה בתקופה שבה התנהל מרוץ על איושו של התפקיד, כאשר עו"ד כהנא-דרור ביקשה להגיש מועמדות, אך נדחתה. מי שזכה בתפקיד במינוי זמני הוא הרב עו"ד שמעון יעקובי, היועץ השיפוטי של בתי הדין הרבניים. כל עוד התבררה העתירה נמנע מיעקובי מינוי של קבע בתפקיד, וכעת, כשייפתח המרוץ מחדש, צפויה להתמודד בו לראשונה אשה, עו"ד כהנא-דרור, ואולי גם מועמדות ומועמדים נוספים.

נשיא בית הדין הרבני הגדול הרב יצחק יוסף והשר לשירותי דת דוד אזולאי גורסים כי לא ניתן למנות אשה לתפקיד. אלא שבניגוד אליהם, בנובמבר האחרון הגישה המדינה חוות דעת מטעם היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין כי אין מניעה חוקית למנות אשה לתפקיד, ואף קיימת חשיבות לשקול את מועמדותן של נשים לנוכח הערך הרב של עיקרון השוויון. עם זאת, טענה המדינה כי יש חשיבות לידע הלכתי מקיף, דבר שהשופטים דחו.

מעבר להחלטה העקרונית, הרכב השופטים — רובינשטיין, מני מזוז ואורי שוהם — קיבל גם החלטה מעשית. הם קבעו כי דרישות הסף יהיו רקע במשפטים והתמצאות בדיני משפחה, וכאמור הורו לפרקליטות לנסח תקנות חדשות שיאפשרו לנשים להתמודד לתפקיד.

לדברי כהנא-דרור, להחלטה היום יש "חשיבות עצומה ופורצת דרך הן בפני נשים שיוכלו לראשונה להתמודד לתפקיד, והן בשל האמירה העקרונית שגם בתי הדין הרבניים כפופים לזכויות חוקתיות. זה דבר שיוכל להתבטא גם בפסקי דין שיוצאים תחת ידיהם". יו"ר נעמת, גליה וולוך הוסיפה כי "זהו צעד נוסף ומשמעותי במניעת הדרתן של נשים בציבוריות הישראלית". יו"ר ויצו ישראל גליה אשרת אמרה כי "מדובר בהחלטה דרמטית העומדת בשורה אחת עם החלטות פורצות דרך של בג"ץ כמו עניינה של אליס מילר. ההחלטה מבקיעה את החומה הבצורה של בתי הדין הרבניים בפני נשים ומקדם בלי צל של ספק את מצבן של כלל המשפחות בארץ המתדיינות בבתי הדין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ