מורים לאזרחות: לא נלמד עם מחוון המושגים החדש של משרד החינוך

מועצת המורים לאזרחות הביעה מחאה על המחוון, שבו מפורטים המושגים לבגרות: "נשגב מהבנתנו איך לנוכח תמונת מצב מדאיגה ביותר של חוסר סובלנות וגזענות בקרב בני נוער, הושמטו ממחוון המושגים נושאים המדגישים את החשיבות של הבנת הדמוקרטיה"

ירדן סקופ
ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ירדן סקופ
ירדן סקופ

מועצת המורים לאזרחות שלחה בסוף השבוע לאחראית על לימודי האזרחות (מפמ"ר), יעל גוראון ולהנהלת משרד החינוך מכתב ובו הם מוחים על השינויים המתחוללים כעת בהוראת מקצוע האזרחות, ובעיקר על מחוון המושגים החדש. המחוון, שיצא לפני כחודש, מפרט בתמציתיות את המושגים שעל התלמידים לדעת לקראת בחינת הבגרות הקרובה.

בפתח מכתבם כותבים המורים כי "לאחרונה מתחוללים מספר שינויים במקצוע האזרחות שלא מאפשרים לנו לעמוד במחויבויות שלנו להורות אותו במקצועיות הנדרשת". המורים טוענים כי לא רק שהמחוון פורסם בעיתוי מאוחר "שאינו מאפשר הטמעה והוראה מתאימה לקראת בחינת הבגרות הקרובה", הוא גם טרם תורגם לשפה הערבית — אף שהוא מחייב את תלמידי החינוך הממלכתי־ערבי. טענתם המרכזית של המורים לאזרחות היא שישנו "חוסר הלימה בין מחוון המושגים לבין עקרונות תוכנית הלימודים המעודכנת שאושרה בתשע"א על ידי ועדה מגוונת מבחינה אידיאולוגית. מעבר לפגיעה החמורה שיש בכך בהיבט הנוהלי, יש בכך גם פגיעה משמעותית בליבת התכנים והערכים המהותיים לחינוך אזרחי".

המורים מוסיפים כי "נשגב מהבנתנו איך לנוכח תמונת מצב מדאיגה ביותר של חוסר סובלנות וגזענות בקרב בני נוער, הושמטו ממחוון המושגים נושאים המדגישים את החשיבות של הבנת הדמוקרטיה כרעיון שמעבר להכרעת הרוב מחייב סובלנות, פלורליזם וזכויות מיעוט". המורים מבקשים להשהות את השימוש במחוון לבגרות הקיץ הנוכחית ומאיימים כי "אם לא תעתרי לבקשתנו ניאלץ להוציא קול קורא למורי האזרחות ללמד על פי עקרונות תוכנית הלימודים תשע"א ועל פי ספרי הלימוד המאושרים — ולא על פי מחוון המושגים החדש. ובמקביל, לערוך מחוון מושגים אלטרנטיבי בחסות אנשי אקדמיה".

המחוון קובע, בין היתר, כי תרבות פוליטית דמוקרטית "איננה תנאי הכרחי להגדרת מדינה כדמוקרטיה", שאחד הגורמים לסכסוך היהודי־ערבי הוא "טענות נגד הפקעת קרקעות בידי המדינה", ושרוב הערבים בישראל מזהים עצמם "כחלק מן האומה הערבית הגדולה". במסמך מופיעה המילה "יהודי", על נגזרותיה השונות, 111 פעמים; המילה "דמוקרטי" — 61 פעמים.

כותבי המכתב מציינים שני תהליכים נוספים המתבצעים כעת ונמצאים בליבת לימודי האזרחות. האחד הוא אישור ספר הלימוד המשוכתב "להיות אזרחים בישראל" והשני מינוי חברים חדשים בוועדת המקצוע. המורים כותבים כי "אנחנו חוששים שמחוון המושגים משקף את ספר הלימוד שעומד לצאת בקרוב. אנחנו יודעים שספר הלימוד נכתב בהליך בעייתי שכן התמנה לו יועץ אקדמי אחד (ד"ר אביעד בקשי), שמבטא גוון אידיאולוגי אחד… אם אכן יתברר שהספר הוא ברוח מחוון המושגים נמשיך בהתנגדותנו לספר". באשר למינוי ועדת המקצוע כתבו המורים כי הם "דורשים שוועדה זו תהיה פלורליסטית בהרכבה".

חבר במועצת המורים לאזרחות שהיה שותף בכתיבת המכתב אמר ל"הארץ" כי "יותר מכל מדאיגה המגמה שבלימודי האזרחות נשמע קול אחד, וזה דבר שבא לידי ביטוי בספר הלימוד ובכתיבת המחוון. החשש הכבד שלנו הוא שמהלך דומה יימשך במינוי חברי ועדת המקצוע. במקצוע ממלכתי של כל זרמי החינוך, שמטרתו לייצר אזרחות משותפת, צריך להיות ביטוי למגוון הקולות". גם מפמ"ר אזרחות שפוטר, אדר כהן, שמלמד כיום אזרחות, כתב את חוות דעתו על המחוון החדש. לדבריו, "במושגון שפורסם יש לטעמי כמה חריגות בוטות מתוכנית הלימודים של תשע"א, מרוחה ומתכניה העיקריים… בחלק מהמקומות ההשמטות וה'פרשנויות' של מושגון זה חורגות מהתוכנית באופן כזה שהוא בעצם הופך או מעוות לחלוטין את 'כוונת המשורר' (ובמקרה הזה: המשוררים הרבים שעמלו עליה)".

כהן הוסיף כי הרעיון הדמוקרטי הוא "נושא שהושמט כמעט כליל מהמושגון, על אף שבתוכנית הלימודים הוא הבסיס לכל הפרק השני העוסק ב'מהי דמוקרטיה'. במושגון הושמטו היסודות של עקרונות החירות והשוויון, רעיון האמנה החברתית, המובן הפורמלי והמהותי".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "המחוון מבוסס על תוכנית הלימודים המעודכנת, ועל הגדרות מקצועיות של השפה המושגית המרכיבה את הדיון בתחום האזרחות. המסמך מיועד להיות לעזר למורים. מסמך זה אינו מחליף את תפקידם המרכזי של המורים - לקיים דיון בחומר הנלמד ובסוגיות העולות מתוכו, תוך הצגת מגוון הדעות והעמדות המרכיבות את הנושאים השונים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עטיפת הספר. העיר שהיתה אמורה להיות ייחודית במינה

לרגע היה נדמה שערד יכלה להיות עיר אחרת לגמרי

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

פרויקט הרצל 138

סוף סוף יש סיבה לעצור ולהביט בבית הבאר ברחוב הרצל

הדרך הקלה והטובה ביותר להימנע מקרני השמש היא להפחית את החשיפה הישירה

מה ההבדל בין כתמי שמש לנמשים ומה גורם להם?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"