עיריית ירושלים הודיעה כי תפטר עשרות עובדים סוציאליים המועסקים בקבלנות

כל ירושלמי שביעי מטופל על ידי שירותי הרווחה. בהסתדרות טוענים כי העירייה מנצלת את העובדים כקלף מיקוח במאבק נגד האוצר. הבוקר: כנס חירום של ההסתדרות ואיגוד העובדים הסוציאליים

לי ירון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הפגנה של עובדות סוציאליות מול הכנסת, בחודש שעבר
הפגנה של עובדות סוציאליות מול הכנסת, בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי
לי ירון
ניר חסון

בשבוע שעבר הודיע ראש העיר ירושלים ניר ברקת על פיטורי 55 עובדים סוציאליים המועסקים בשירות העירייה כעובדי קבלן. ההחלטה הועברה למנהל שירותי הרווחה בעירייה, שנדרש להכין רשימת מועמדים לפיטורים מתוך עובדי החברת העירונית "אריאל".

מדובר בקיצוץ של כ–7% מכלל העובדים הסוציאליים בעיר. על פי נתוני משרד הרווחה, אחד מכל שבעה ירושלמים (15.5% מהאוכלוסייה) מטופל בשירותי הרווחה, וכבר היום חסרים בעיר כ–240 עובדים סוציאליים. באיגוד העובדים הסוציאליים מתריעים כי לפיטורים יהיו השלכות קשות על העובדים ועל מקבלי השירות.

"אם הצעד ייצא לפועל הוא עלול לפגוע אנושות בשירות לאוכלוסיות המוחלשות ביותר בירושלים", טוענת יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים צפרא דוויק. "מדובר בעובדים סוציאליים המעניקים שירות לילדים בסיכון, לקשישים, לאנשים בעלי מוגבלויות ולנפגעי סמים". דוויק מוסיפה כי תנאי העסקתם של עובדי הקבלן ירודים גם כך ביחס לעמיתיהם המועסקים ישירות על ידי העירייה.

היום יתקיים כנס חירום של ההסתדרות ואיגוד העובדים הסוציאליים בדרישה לבטל את הפיטורים. "אנחנו מטפלים במקרה חירום אחרי מקרה חירום. אם יפוטר מספר כזה של עובדים אנחנו פשוט נקרוס", סיפרה א' המועסקת כעובדת קבלן בעיריית ירושלים, שקיבלה בימים האחרונים את ההודעה כי היא נמצאת ברשימת המועמדים לפיטורים. "אנחנו עושים את העבודה כמו העובדים שמועסקים דרך העירייה, רק שאיננו זכאים לתנאים שלהם; השכר שלנו נמוך יותר וכל שנה יכולים לפטר אותנו. כשצריך לקצץ, אנחנו הראשונים שנפטרים מהם. בקושי טרחו להגיד לנו שאולי נאבד את העבודה".

בהסתדרות מסבירים כי החלטת הפיטורים נובעת ממאבק שמנהלת עיריית ירושלים מול שר האוצר להעברת תקציבים נוספים לבירה. "לא נאפשר לעירייה לעשות שימוש בעובדים כקלף מיקוח במאבק העירייה באוצר", אמר יו"ר ההסתדרות במרחב ירושלים בני בונפיל. "אי היענות לדרישותינו עלולה לגרור משבר במערכת יחסי העבודה, עד כדי נקיטת צעדים ארגוניים והשבתת המערכת".

ההחלטה על פיטורי העובדים הסוציאליים היא צעד נוסף בתוכנית קיצוצים מקיפה שמוביל ראש העיר ניר ברקת, כחלק ממאבק שלו לקבלת תקציבים נוספים ממשרד האוצר. בשבועיים האחרונים קיבלו עשרות מוסדות תרבות הודעה על ביטול תוכנית "היתרון הירושלמי", שאפשרה חשיפת תלמידים למוסדות ולאירועי תרבות בעיר.

קודם לכן הודיעה העירייה על פיטורי 170 עובדי ניקיון. בעקבות ההודעה פרצה שביתה באגף התברואה והזבל החל להיערם ברחובות, אז הגיעו העירייה ומשרד האוצר להסכם בנושא. ברקת טוען שמשרד האוצר והשר שבראשו מתעלמים מהצרכים האמיתיים של העיר. במשרד האוצר טוענים שהדרישות הכספיות של העירייה מוגזמות. הפער בין הצדדים עומד עתה על כמאתיים מיליון שקלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

מסעדת קוקו תאי

זו לא באמת מסעדה. זה מקום בחוף הים שבו מופיעים כוכבי ריאליטי

Businesswoman and businessman HR manager interviewing woman. Candidate female sitting her back to camera, focus on her, close up rear view, interviewers on background. Human resources, hiring concept

לפני ראיון עבודה בזום, היא קיבלה מייל: "מגזר ערבי, גם קושי בשפה"

מבט מאחור על שלושה ילדים, בן ו בת קטנים ו בת מתבגרת, עם תיקי גב בדרך ל בית הספר
Royalty-free stock photo ID: 1792161653

Happy school children going to school outdoor at sunny autumn day. Rear view of teen girl and two toddler preschoolers with backpack go to the kindergarten.

I
By Inna Reznik

תלמידים
אחים
אחיות
ילקוטים
ילקוט
תיק
ביס
לימודים

במודעת הדרושים נכתב "לא נדרש ידע קודם". לשם תשלחו את הילדים?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"