ירדן סקופ
ירדן סקופ

מאות אקדמאים חתמו ביומיים האחרונים על עצומת מחאה נגד מהלכיו של שר החינוך נפתלי בנט במועצה להשכלה גבוהה (מל"ג), ובהם הדחת סגנית יו"ר המל"ג, פרופ׳ חגית מסר־ירון ומינוי ד"ר רבקה ודמני שאומן במקומה. "התנהלות כוחנית זו אינה ראויה, הן במישור הציבורי והן במישור האישי", נכתב בעצומה. האקדמאים דורשים מבנט לפעול למינוי מל"ג חדשה ווועדה ציבורית שתקבע את דרישות הסף לחברות בה.

על העצומה חתמו עד אתמול 750 חברי סגל אקדמי ודוקטורנטים באוניברסיטאות ומכללות, והיא תישלח לשר החינוך כאשר ייאספו כ–1,000 חתימות. "התנהלותך בנוגע לפרופ' חגית מסר־ירון, ומינויה של מחליפה שאינה עומדת בסף הנדרש לתפקיד, גרמו לנו לאבד אמון במל"ג הנוכחית. ובפרט בך כיו"ר המל"ג", לשון העצומה.

שר החינוך בנט בישיבת הממשלה, לפני כשבועייםצילום: אלכס קולומויסקי

האקדמאים דורשים למנות ועדה ציבורית בראשות נשיאת האקדמיה הישראלית למדעים או שופט/ת בדימוס בבית המשפט העליון, שתקבע את דרישות הסף לחברות במל"ג ולתפקיד סגן יו"ר המל"ג. "רק צעד מעין זה ימנע משבר אמון עמוק בין הסגל האקדמי למל"ג, ובכך המשך פגיעה אנושה במערכת ההשכלה הגבוהה עליה אתה אמון", נכתב.

לדברי אחד מיוזמי העצומה, פרופ׳ דוד לוי פאור מהאוניברסיטה העברית, זהו צעד ראשון בסדרה של צעדים, ובהם כינוס ישיבות סנאטים של האוניברסיטאות לדון בנושא וכינוסים עצמאיים של חוקרים. יוזם אחר של העצומה, פרופ׳ אילון ועדיה מהאוניברסיטה העברית, אמר: "אני מרגיש שנעשה פה מעשה שהפסיק להיות פוליטי־דמוקרטי והפך להיות אכיפת הדעה של השר. הפוליטיקאים לא יכולים לכפות עלינו איך לחשוב. האקדמיה תמיד היתה פתוחה. לפני כמה שנים התחילו להגביל את מחשבותינו ומחקרינו ואסור לנו להרשות שזה ימשיך".

פרופ׳ ערן פייטלסון, גם הוא מהאוניברסיטה העברית, הוסיף כי "האמירה הכי חזקה היא שלציבור ההשכלה הגבוהה אין עוד אמון ביו"ר המל"ג. בנט מתיימר להיות מנהיג לאומי, מי שמנהיג לאומי לא יכול שהתחום שעליו הוא אחראי יביע בו אי אמון, זה כישלון מהדהד של שר חינוך". פייטלסון הוסיף, "אני מקווה שיש לבנט שמץ רגישות ציבורית לשמוע את מה שאנחנו אומרים. אם לאף אחד בממשלה לא אכפת שההשכלה הגבוהה תידרדר, אז הנזק ייגרם. אני מקווה שיש שם מישהו שהמדינה חשובה לו. גם לבנט המדינה חשובה".

מהמועצה להשכלה גבוהה נמסר בתגובה: ״אנו מברכים על שיח פלורליסטי וחשוב זה. כמובן שההחלטות התקבלו באופן דמוקרטי, על פי כל דין ובתמיכת ראשי המוסדות האקדמיים״.

מועד ראשי האוניברסיטאות נמסר: "ראשי האוניברסיטאות הביעו חוסר שביעות רצון מהמינוי של סגנית יו"ר המל"ג הנוכחית והתנו את הסכמתם למינוי, בכך שיהיה זה מינוי זמני עד לבחירת סגן יו"ר מל"ג חדש בעוד חודשים מספר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ