ירדן סקופ
ירדן סקופ

משרד החינוך יקים ועדה שתפקידה יהיה "העצמת הזהות של קהילות המזרח במערכת החינוך", בראשות המשורר וחתן פרס ישראל ארז ביטון. בשבועות האחרונים פנה השר נפתלי בנט לביטון והציע לו לעמוד בראש הוועדה, שמטרתה לפי המשרד להביא "לאיזון ביחס למורשתן של קהילות המזרח ולהעמקת תחושת האחדות בעם". על פנייתו של בנט לביטון דווח לראשונה ב"ידיעות אחרונות".

הוועדה תבחן את התוכניות הקיימות בנושא יהדות המזרח ותציע דרכים להרחיב ולבסס אותן במערכת החינוך בכל הגילאים, בתוכניות הלימוד, בתוכניות העשרה, בתנועות הנוער ובסביבה הדיגיטלית. לשם כך היא תיעזר בגופים ובאישים שונים ובהם היסטוריונים, אנשי ספרות, עובדי משרד החינוך וארגוני הגג של יוצאי קהילות המזרח. המלצות הוועדה אמורות להיות מוגשות בתוך שלושה חודשים.

צילום: אבישג שאר-ישוב

בשיחה עם "הארץ" אמר ביטון: "אני חושב שזה דבר נהדר, למרות שאני לא שייך פוליטית לשום מחנה ולא משייך את עצמי למפלגה כלשהי. התייחסתי עניינית לפנייה של השר והיא נראתה לי מפתיעה, מוכיחה סוג של פתיחות ובהחלט מזמינה התייחסות מעמיקה ורצינית. הגעתי למסקנה שנכון שאקח על עצמי לעמוד בראש ועדה שזמן הפעילות שלה מוגדר, וגם הובטח לי שהוועדה לא תהיה מס שפתיים אלא תמליץ המלצות שניתנות למימוש ושאכן ימומשו, גם אם לא בבת אחת אלא בתהליך. בחרנו כרגע מספר אנשים לוועדה, יכול להיות שנרחיב אותה קצת".

כרגע נמנים עם חברי הוועדה המצומצמת, מלבד היו"ר ביטון, ד"ר יהודה מימרן, פרופ' משה עמר, פרופ' יהודה ממן ונציגות משרד החינוך, דינה דרורי וזהבה שמש מלשכת מנכ"לית המשרד. במשרד מחפשים כעת חוקרות ויוצרות מזרחיות שיצטרפו לוועדה. לדברי ביטון, "נזמין עשרות אמנים, עשרות נציגי ארגונים שונים ואנשי מחקר להציג בפנינו. כבר פנו אליי חוקרים ואנשים מגופים ציבוריים שונים שעוסקים בנושאים האלה. ננסה לרכז את המידע, לבחון את הקיים ולהוסיף. אנחנו מקווים שיינתנו תקציבים ייעודיים לנושא. עוד לא דנו בתקציב, אנחנו כרגע בסוג של אופוריה".

במענה לשאלה אם לא היסס להיענות לפניית בנט לאור עמדותיו ביחס ליצירות אמנות שנויות במחלוקת אמר ביטון: "לא סוד הוא שבנושא 'גדר חיה' הייתי בעד לתת ביטוי מוחלט לספר של (דורית) רביניאן. ההתייחסות שלי היא לא לשר ולא לעמדות שלו בנושאים כאלה או אחרים, אלא לפנייה של השר בנושא ספציפי, נושא יהדות המזרח. בעניין הזה אני שלם איתו ואני אפילו רואה בזה נקודות זכות עבורו, שבשונה מאחרים הוא כן פנה וכן רוצה. אני רוצה להאמין שהפנייה נקייה משיקולים זרים וכך אנחנו ננהג. אני לא חושב שכל מי שמסכים להצטרף לוועדה ולתת כתף בהכרח מסכים עם שר כזה או אחר בנושאים אחרים".

לדברי השר בנט, "זהו מהלך היסטורי. אנחנו מתקנים היום עוול של שנים. עושר תרבות המזרח הנו מתנה שמערכת החינוך לא השכילה ליהנות מתפארתו עד היום, וככל הנראה אנחנו עדיין עוד לא יודעים מה אנחנו לא יודעים על התרבות הנפלאה הזאת. מדינת ישראל, שהיא קיבוץ גלויות מכל קצוות תבל, צריכה לחיות על העושר התרבותי הזה ולא לצמצם אותו. אני בטוח שוועדת ביטון, בראשותו של המשורר המופלא שנרתם למשימה, תדע להביא בשורה היסטורית לתלמידי ישראל ולעורר שיח חדש ומבורך בעם".

זהבה שמש, המרכזת את הוועדה מטעם משרד החינוך. הוסיפה: "אנחנו מאמינים שברמה האישית זה יעצים את הזהות של התלמיד, וברמה הקהילתית יפסיק את הניכור סביב העניין הזה ויראה לכולם שיש עולם מלא שצריך להכיר אותו. אנחנו מניחים שברמה הלאומית זה יוביל גם כן להפחתת הניכור והגברת ההרמוניה בין חלקי העם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עמודי הזיכרון של גן הבנים בפארק הירקון

דווקא על מכשיר הריצה בחדר הכושר מול "הלהקה", משהו נסדק בי

"דברים מוזרים", העונה הרביעית. בלי העומק הפסיכולוגי

היא חזרה לנטפליקס פחות מקסימה ומרגשת, יותר מחרידה ואכזרית

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

עדי גרתי

זאת הייתה תשובה מושלמת - כך מסבירים "כיבוש" ב-25 מילים בלבד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב