פקיד הגירה למבקש מקלט: לך לחולות, לפחות לא תהיה לבד

האיש שטיפל בפעוטה האריתראית שנדקרה ונפצעה קשה לפני שנתיים, ביקש לבטל את זימונו לחולות בשל מצבו הנפשי מאז עזיבתה, אולם נתקל בסירוב: "זה מת, לא רלוונטי"

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מתקן חולות, בסוף דצמבר
מתקן חולות, בסוף דצמברצילום: אליהו הרשקןביץ
אילן ליאור
אילן ליאור

רשות האוכלוסין וההגירה זימנה למתקן חולות קרוב משפחה של הפעוטה האריתראית קאקו ימנה, שטיפל בה מאז נדקרה לפני שנתיים וסייע רבות למשפחתה. שלשום הוא התייצב לשימוע בלשכת האוכלוסין בבני ברק וביקש לבטל את הזימון בשל נסיבותיו הייחודיות, אך נתקל בסירוב של פקיד ההגירה. לפי פעילת זכויות אדם שליוותה אותו, המראיין לא התעניין בתשובותיו והיה קצר רוח.

בחודש שעבר עזבו הפעוטה, הוריה ואחותה את ישראל למדינה אירופית שהעניקה להם מעמד הומניטארי. הפעוטה, כעת בת שלוש וחצי, נדקרה בראשה בידי ישראלי סמוך לתחנה המרכזית בתל אביב ונפצעה קשה מאוד. המדינה סירבה להעניק לבני משפחתה מעמד בישראל. המדינה הקולטת התנתה את קבלת המשפחה בכך ששמה לא ייחשף, כדי לא להתעמת עם ישראל. כמו כן סירבה המדינה לקלוט בני משפחה נוספים וכך נותרו בישראל אחיהם של ההורים וילדיהם וגם פיטאווי, קרוב המשפחה שתמך בהם לאחר הדקירה. פיטאווי, בן 36, היה עד לדקירה וזמן קצר לאחריה עבר להתגורר עם קאקו, הוריה יורדנוס ומולי ואחותה רותי. הוא תמך בהם כלכלית, דאג לתחזוקה השוטפת של הדירה וסייע רבות בטיפול בילדות. לפני כשלושה חודשים, טרם עזיבתם את הארץ, קיבל הוראה להתייצב במתקן חולות. הוא ערער על ההחלטה ונקבע לו שימוע חוזר. אשרת השהייה שניתנה לו עם קבלת הזימון לא אפשרה לו לעבוד והוא נאלץ לעזוב את עבודתו. בשימוע הסביר פיטאווי כי מאז נודע לו על עזיבת הילדות והוריהן הוא סובל מלחצים נפשיים ומבדידות ומתקשה לישון.

הפעוטה קאקו ואמה בבית החולים איכילוב בתל אביב, ב–2014 צילום: דניאל בר און

פעילת זכויות האדם סיגל אביבי, שליוותה את המשפחה מאז הדקירה, הצטרפה אליו לשימוע ותמללה את השיחה עם פקיד ההגירה. היא מציינת כי המראיין היה קצר רוח, לא התעניין בתשובותיו של פיטאווי ופעמים רבות קטע אותו באמצע דבריו. רק באמצע הראיון אפשר לפיטאווי לספר על הדקירה, על הקשר שלו עם המשפחה והשפעת האירועים עליו. "אתה אומר שחודשיים אתה לא ישן, הבעיה היא אבל כבר שנתיים", אמר לו המראיין והטיל ספק באמינותו לכל אורך השימוע. לפי התמלול של אביבי, כשהחל פיטאווי לספר לו על תמיכתו במשפחתה של קאקו, קטע אותו המראיין. "זה מת, לא רלוונטי", אמר לו. "אני מרגיש פחד. אני פוחד שאני לבד", המשיך פיטאווי. "מי שמר עליך? שתי ילדות שמרו עליך?", שאל אותו בתגובה פקיד ההגירה. "יש לי אחלה פתרון בשבילך. בחולות לא תהיה לבד. למה שלא תלך לחולות?", הוסיף. "אני מסכים אתך שזה מקרה קשה. משפחה רחוקה שאתה מאוד דואג לה", אמר המראיין, "הסיפור מזעזע, אבל הם לא פה". פיטאווי סיפק מכתבים מפסיכולוגיות ועובדות סוציאליות המעידים על עזרתו הרבה למשפחתה של קאקו, אך פקיד ההגירה לא ייחס להם חשיבות רבה. בסוף השימוע הורה לו להמתין במקום וכשעתיים וחצי לאחר תום הראיון הודיעו לו כי טענותיו נדחות והוא נדרש להתייצב בחולות בעוד שבועיים.

"נדמה כי הנתין ניסה להישען על הקריטריון של 'נסמך על שולחנו' וכעת, כאשר המשפחה איננה בארץ, סעיף זה אינו רלוונטי יותר", כתב פקיד ההגירה בהחלטתו. "הנ"ל טוען כי סובל מלחצים ומחוסר שינה כחודשיים ללא כל אסמכתא, אולם טענה זו, מעבר לעובדה שהועלתה פה פעם ראשונה, אינה נתמכת ואינה מאוששת / מגובה במסמכים או לכל הפחות בעדויות של אחרים. כאשר יגיע למתקן חולות יראה שם רופא אשר יוכל לשפוך בפניו כל טענה או בעיה רפואית ושם יוענק לו טיפול רפואי במידת הצורך. מתקן חולות הינו מתקן פתוח אשר דואג לכל צורכי הדיירים במקום", כתב בהחלטה וציין כי טענותיו אינן מצדיקות קביעת תקופת שהייה קצרה משנה.

"הן כמו ילדים שלי. הילדות כל היום אתי", אמר אתמול פיטאווי ל"הארץ". "עכשיו קשה לי מאוד. הילדים שלי יצאו מישראל. יש כאב על הלב שלי. זה בשבילם טוב, אבל לי זה קשה. עכשיו לא אתי, כואב לי. אני מפחד על הילדות. יש לחץ בראש שלי. אני לא יכול לישון בלילה. מה לעשות אני לא יודע. כל הלב שלי עם הילדות". פיטאווי סיפר שהוא שומר על קשר עם המשפחה, אך מתקשה להתאושש מעזיבתה. "אני בוכה כל יום", אמר. "את העבודה עזבתי כי קיבלתי זימון לחולות. אם אין לי ויזה איך אני אעבוד שם? עכשיו אין לי כסף, אני בדירה חדשה, קשה לי", הוסיף. הוא מתגורר בדרום תל אביב סמוך לקרובי משפחה אחרים וילדיהם. לדבריו, הקרבה אליהם מקלה עליו. "אני עכשיו ליד המשפחה שלי, לראות את הילדים. קצת להוריד מהראש כל מה שהיה. המשפחה שלי קצת מבינה אותי, מה קרה. אני לא יכול להישאר לבד. אני לא יודע מה יהיה בחולות".

המדינה לא עשתה דבר לסייע למשפחה לאחר הדקירה ואף הערימה עליה קשיים. שרי הפנים הקודמים, גלעד ארדן וסילבן שלום, סירבו להעניק מעמד להוריה ובשל כך לא היתה זכאית לקצבה מהביטוח הלאומי ולמימון הטיפולים הרפואיים להם נזקקה. אביה אף קיבל לאחר המקרה זימון למתקן חולות, שבוטל בהמשך. את הטיפולים הרפואיים היקרים של קאקו מימנו באמצעות תרומות.

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר: "אנו מוכנים בהחלט לבחון את המקרה ולבדוק את הפרטים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

סופה בחצי הכדור הדרומי

מחקר: התחזקות סופות שמדענים חזו ל-2080 מתממשת כעת

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

Hand drawn pregnant woman belly, Vector sketch isolated on white background, Line art illustration

בניגוד לכל מה שדמיינתי, יש לי ילד אחד חי וכך זה יישאר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"