בנט הכריז על שנת אחדות ירושלים במערכת החינוך

לפי תוכנית שר החינוך, ישולבו חומרי לימוד בנושא במקצועות שונים בשנה הבאה ומספר הסיורים יוגדל. יו"ר ועד ההורים: "התוכן נשמע מצוין אך אופן ההצגה יעצים את השסע בין יהודים לערבים"

ירדן סקופ
ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מצעד הדגלים בירושלים, ביום ירושלים האחרון
מצעד הדגלים בירושלים, ביום ירושלים האחרוןצילום: אוליבייה פיטוסי
ירדן סקופ
ירדן סקופ

שר החינוך נפתלי בנט הכריז היום (שני) כי שנת הלימודים הבאה תצוין במערכת החינוך כ"שנת אחדות ירושלים", לציון 50 שנה לאיחודה. במשרד החינוך אמרו כי הם "רואים חשיבות רבה בהגברת הזיקה של התלמידים לעיר ירושלים, תולדותיה ומורשתה". בין היתר מתכננים במשרד להגדיל את מספר הסיורים של תלמידים בעיר ובאתריה השונים: העיר העתיקה, הכנסת, בית המשפט העליון, אתרי הנצחה ועוד. התוכנית החינוכית תושק באופן רשמי במגוון פעילויות ואירועים שיתקיימו ביום ירושלים הקרוב.

עם זאת, במשרד טרם גיבשו את התוכנית במלואה ולא ידעו למסור פרטים על מערכי שיעור או על התאמת התוכנית למגזרי החינוך השונים, ולא ידעו לענות כיצד ילמדו את הנושא במגזר הערבי. הנושא עלול להיות רגיש בתקופה זו של פיגועי דקירה ומתיחות ביטחונית בעיר, שהחלו במובנים מסוימים בשל מחלוקת על שאלת הר הבית וחלקם מתרחשים באזור העיר העתיקה וירושלים בכלל, ומבוצעים על ידי תושבי מזרח העיר.

התוכנית, אשר תיועד לכלל שכבות הגיל (יסודי, חטיבות ביניים ותיכונים) תעסוק בין היתר בהיסטוריה של העיר, באוכלוסייתה, במורשתה ובאתריה. בתי הספר ישלבו את התכנים לאורך שנת הלימודים, ולקראת ציון ימים מיוחדים, בהם יום ירושלים. התוכנית תשלב נושאים מתוך תוכניות הלימודים הקיימות בתחומי הדעת השונים, בהם: היסטוריה, שפה, גאוגרפיה, אזרחות, ספרות, תנ"ך ולימודי ארץ ישראל ותציע מערכי שעור חדשים להפעלה בכתות. בנוסף משרד החינוך יציע למוסדות החינוך לפתח דגמים ומודלים בית ספריים להוראת ירושלים, אשר תואמים את רוח בית הספר ותפיסת עולמו.

בפתח ישיבת סיעת הבית היהודי אמר בנט כי "לקראת 50 שנה לשחרור ירושלים אנו נקדיש את שנת הלימודים הבאה לעיר הבירה המאוחדת שלנו. רבותי, ההיסטוריה שלנו התחילה מירושלים, מהר מוריה בעקידת יצחק, דרך הממלכה המאוחדת של דוד המלך. המשימה שלנו היא לגדל דור חדש של אוהבי ירושלים במדינת ישראל. ילדים שיתרגשו להלך ברחובותיה של ירושלים, שיחושו מחויבים לה, שיתמלאו גאווה, שיחושו חולייה בשרשרת הדורות היהודית שמעולם לא הפסיקה להתפלל 'ולירושלים עירך ברחמים תשוב'".

בנט בצעדה לכותל המערבי, ב-2013צילום: טלי מאייר

ואולם, ישנם מי שמסתייגים מיוזמתו של בנט. פז כהן, יו"ר ועד ההורים בירושלים, אמר כי "על פניו, התוכן והתוכנית - ממה שפורסם - נשמע מצוין. חשוב ללמוד ולהכיר את העיר ואת ההיסטוריה והחיבור של העם היהודי לארץ ולהביא את ילדי ישראל, כולם, לבירתה. אבל הכותרת ואופן ההצגה של התוכנית מדירה חלק מהאוכלוסיה החיה בישראל ותעצים את השסע שהולך ומעצים בזמן האחרון בין החברה היהודית לערבית. אחדות ירושלים חייבת להתבטא בהקצאת משאבים לעיר אשר חוברה לה יחדיו בכלל ולכל חלקיה בפרט. ההזנחה של ממשלות ישראל בתשתיות ובחינוך במזרח ירושלים כבר יובל שנים הנה בכיה לדורות".

ח"כ עיסאוי פריג' (מרצ) ביקר את התוכנית ואמר כי "בנט עבר מחינוך ללאומנות למדע בדיוני. 50 שנות כיבוש לא איחדו את ירושלים, אלא פוררו אותה והפכו אותה לחבית חומר נפץ שכל יום מתפוצצת מחדש. אם בנט רוצה ללמד על ירושלים כדאי שיתחיל בלימוד האפליה הממוסדת נגד כמעט 40% מתושביה, בלימוד על שלילת התושבויות ועל היעדר התשתיות במזרח העיר. ירושלים היא לא עיר מאוחדת, אלא שני עולמות שונים לחלוטין שהממשלה עושה כל שביכולתה בכדי להפריד ולהפלות ביניהם״.

בשלום עכשיו אמרו כי "החלטת בנט להפוך את השנה הבאה לשנת אחדות ירושלים במערכת החינוך הופכת את בתי הספר לסניפים של הבית היהודי בהם מחוייבים המורים והתלמידים ללמוד ולשנן מסרים ימניים שנויים במחלוקת. לקראת השנה הבאה, יכינו בארגון עבור תלמידי ישראל דפי מידע ובהם העובדות האמיתיות על השכונות הפלסטיניות במזרח ירושלים ועל חוסר היכולת להגיע להסדר ללא פשרה בעיר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ