שופט העליון ביקש לדחות את ישיבות המועצה להשכלה גבוהה לאור העתירה נגדה

בתשובת המדינה לעתירתם של עשרה פרופסורים, שביקשו שלא לאפשר למל"ג לפעול בהרכב חסר, נאמר כי "שיתוק המועצה יביא לפגיעה קשה במוסדות להשכלה גבוהה"

ירדן סקופ
ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ירדן סקופ
ירדן סקופ

הפרקליטות הגישה אתמול את תגובתה לעתירתם של עשרה פרופסורים, הדורשים מבג"ץ לעצור את פעילות המועצה להשכלה גבוהה כיוון שהיא פועלת בהרכב חסר. זמן קצר אחרי שהוגשה תגובת המדינה, שבה נטען כי דין העתירה להידחות, ביקש שופט העליון יורם דנציגר לדחות בשבוע את ישיבות המל"ג המתוכננות למחר כדי לקיים דיון בעתירה.

המועצה להשכלה גבוהה פועלת כיום בהרכב חסר היות ושישה מחבריה, כולם נציגי האוניברסיטאות, התפטרו במחאה על מדיניות שר החינוך נפתלי בנט. בין היתר, הם מחו על החלטתו של בנט להדיח את סגניתו במועצה, פרופ' חגית מסר ירון, ולמנות תחתיה את ד"ר רבקה ודמני שאומן, שלה ניסיון אקדמי פחות בהרבה. העותרים דרשו עוד כי ייקבע נוהל ברור למינוי חברים למועצה.

העשרה עתרו לבג"ץ בטענה כי לא ראוי שהמל"ג יקבל החלטות כבדות משקל בהרכב חסר. העתירה דחופה במיוחד משום שכבר לישיבה המתוכננת למחר נקבעה ישיבה של מליאת המל"ג והוצג לוח זמנים עמוס במיוחד של ועדות המשנה שלה, ששלוש מהן אמורות לפעול ולקבל החלטות ללא יושבי הראש שלהן שנמנו עם הפורשים.

"אין כל בסיס משפטי לבקשת העותרים למנוע מן המל"ג להמשיך לפעול בהרכבה הנוכחי במהלך חודשים אלה עד למינוים של החברים הנוספים", טענה עו"ד תדמור עציון מפרקליטות המדינה, המייצגת את המשיבים - שר החינוך, משרד החינוך, המל"ג והיועץ המשפטי לממשלה. לדבריה, "שיתוקה של המל"ג, כמבוקש בפועל על ידי העותרים, יביא לפגיעה קשה במוסדות להשכלה גבוהה, בציבור הסטודנטים בישראל ובציבור הנרשמים ללימודים אקדמיים". המדינה ציינה עוד כי בנט כבר החל בהליך למינוי חברים חדשים, אך זה יימשך כמה חודשים. ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) העביר לאחרונה לבנט רשימה בת 13 חברים שעליהם המליץ למל"ג, ומתוכם ייבחרו שבעה. הרשימה נשמרת בינתיים בסוד ובוועד מסרבים לשתף גם חברי סגל בהמלצותיהם.

המדינה טענה עוד בתשובתה כי "אף בהיעדר מניעה משפטית החליטה הנהלת המל"ג לפעול בתקופה זו בריסון. בפרט, הוחלט להביא לדיון רק נושאים שוטפים שאינם כוללים מחלוקות עקרוניות, או נושאים מערכתיים שיש להם דחיפות או חשיבות מיוחדת להביאם כבר בעת הנוכחית". בין היתר, ציינו המשיבים כי בישיבות הצפויות ביום שלישי ידונו בהרחבת הנגישות של ההשכלה הגבוהה לאוכלוסיה החרדית; שינוי הקריטריונים לתואר שני בתחומי האמנות והעיצוב; דיון בדו"חות הערכה לתוכניות לימודים במשפטים והארכת ההכרה במכללת אורט בראודה. מקור הבקיא בפרטים אמר ל"הארץ" כי לוח הזמנים שהוצג ליום שלישי עמוס במיוחד וכי לא כל מה שמתוכנן בו אכן דחוף.

אחד העותרים, פרופ' אילון ועדיה מהאוניברסיטה העברית, אמר בשיחה עם "הארץ": "אנחנו נלחמים על פעילות ראויה של המל"ג כבר זמן רב. יו"ר המל"ג מצא לנכון לכנס את המועצה בהרכב חסר למרות שבחוק הקיים בפירוש כתוב שהמל"ג צריך לעבוד עם 19 חברים לפחות. במצב שנוצר התפטרו בעיקר נציגי האוניברסיטאות. אמנם הועברו שמות חדשים, אבל יעבור זמן רב עד שהם ייכנסו לתפקידם ובינתיים המל"ג יכול להוציא החלטות שכוללות סוגיות רציניות וכבדות משקל. לזה אנחנו מתנגדים. יכול להיות שמשרד המשפטים ימצא דרך להגן על כינוס המל"ג בהרכב חסר, אבל זה שזה לא ראוי שבייצוג כל כך חסר יתכנס המל"ג כבר ביום שלישי נראה לי ברור".

כתבות מומלצות

מסעדת קוקו תאי

זו לא באמת מסעדה. זה מקום בחוף הים שבו מופיעים כוכבי ריאליטי

זירת הפיגוע ברחוב דיזינגוף בתל אביב, בתחילת אפריל

חברת מטא סירבה לחסום דף פייסבוק שביהמ"ש קבע כי הסית לטרור

Businesswoman and businessman HR manager interviewing woman. Candidate female sitting her back to camera, focus on her, close up rear view, interviewers on background. Human resources, hiring concept

לפני ראיון עבודה בזום, היא קיבלה מייל: "מגזר ערבי, גם קושי בשפה"

ריקי ג'רווייס במופע החדש שלו בנטפליקס. פאנצ'ים צפויים ורעילים

אין סיבה להיעלב ממנו. בסוף הוא קומיקאי שמספר בדיחות וזהו

מבט מאחור על שלושה ילדים, בן ו בת קטנים ו בת מתבגרת, עם תיקי גב בדרך ל בית הספר
Royalty-free stock photo ID: 1792161653

Happy school children going to school outdoor at sunny autumn day. Rear view of teen girl and two toddler preschoolers with backpack go to the kindergarten.

I
By Inna Reznik

תלמידים
אחים
אחיות
ילקוטים
ילקוט
תיק
ביס
לימודים

במודעת הדרושים נכתב "לא נדרש ידע קודם". לשם תשלחו את הילדים?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"