האגודה הסוציולוגית הישראלית תדון שוב בחרם על אוניברסיטת אריאל

ב-2010 החליטה האגודה לא לקיים כנסים במוסד, כשהיה עוד "מרכז אוניברסיטאי", אך כעת אחד ממאות החברים רוצה לערוך שם כנס. בנט: "רואה את החרם הפנימי בחומרה גדולה". היו"ר אורי רם: "אם איננו מעורבים, אין לנו זכות קיום"

ירדן סקופ
ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אוניברסיטת אריאל, ב-2013
אוניברסיטת אריאל, ב-2013צילום: מוטי מילרוד
ירדן סקופ
ירדן סקופ

הנהלת האגודה הסוציולוגית הישראלית תדון בתחילת החודש הבא בחרם על אוניברסיטת אריאל. ההחלטה לקיים את הדיון התקבלה לאחר שד"ר עוזי בן שלום, יו"ר משותף של אחת מקהילות האגודה וחוקר מהאוניברסיטה, ביקש לערוך בה כנס של הקהילה. חברי הקהילה, העוסקת בחקר הקשר בין צבא לחברה, הסתייגו מהבקשה וביקשו כי הנהלת האגודה תדון בשיתוף הפעולה עם האוניברסיטה.

בתגובה לפרסום אודות הדיון המתוכנן אמר הבוקר (שני) שר החינוך נפתלי בנט כי הוא "רואה את החרם הפנימי בחומרה גדולה". "פניתי ליו"ר ה-ות"ת יפה זילברשץ כדי שתציג לפניי צעדים לביטול החרם", הוסיף בנט ואמר: "חרם זה לא חינוך, זה ההפך מחינוך. חרם זה לא פלורליזם, זה ההפך מפלורליזם".

באגודה הסוציולוגית הישראלית חברים כמה מאות חוקרים, בהם כמה עשרות פרופסורים. בסוף 2010, לפני שמכללת אריאל הוכרה כאוניברסיטה, עוד בשלב שבו הוכרה כ"מרכז אוניברסיטאי", הצהירה הנהלת האגודה כי "אין בכוונתה לקיים כנסים, ימי עיון או מפגשים לימודיים במרכז האוניברסיטאי באריאל". בהחלטה נכתב עם זאת כי "מאחר שהחברות באגודה הסוציולוגית הישראלית היא וולונטרית ועל בסיס אישי ולא מוסדי, מרצי המרכז האוניברסיטאי באריאל יוכלו להיות חברים באגודה".

מאז שהמוסד האקדמי באריאל הוכר רשמית כאוניברסיטה לא נערך באגודה דיון בהמשך החרם וכעת תדון ההנהלה בנושא לראשונה מאז שינוי המעמד.

האגודה הישראלית אינה מתוקצבת על ידי ה-ות"ת ולכן לא ברור מה משמעות פנייתו של שר החינוך ליו"ר ה-ות"ת. ככלל, מעמדה של אוניברסיטת אריאל שנוי במחלוקת באקדמיה הישראלית. היא אינה חברה בוועד ראשי האוניברסיטאות - הגוף המאוגד המוביל של האוניברסיטאות בישראל, שאף עתר בעבר לבג"ץ נגד ההכרה במוסד כאוניברסיטה.

פרופ' יגיל לוי מהאוניברסיטה הפתוחה, חבר הנהלת האגודה הסוציולוגית, אמר כי "יש באגודה הסתייגות עמוקה מפני שיתוף פעולה עם האוניברסיטה כמוסד. על רקע זה ההחלטה היחידה שעלתה היא שלא עושים עוד שום דבר, אלא שצריך לדון בנושא. בתחילת אפריל ההנהלה מתכנסת ושם נדון בזה". לוי הוסיף: "אנחנו לא מנדים חוקרים מאריאל מהאגודה, וישנם ארבעה-חמישה חוקרים מאריאל שחברים בה". עוד הדגיש כי כותב בשמחה חוות דעת על אנשי סגל מהאוניברסיטה ועובד עמם ברמה האישית. "אבל לנסוע לשם או להיות חבר בוועדה עבור האוניברסיטה, לזה לא הסכמתי", הוסיף.

יו"ר האגודה הנכנס, פרופ' אורי רם, איש שמאל, הבהיר: "כרגע זו החלטה נקודתית שלי בתור נשיא האגודה להחרים את אריאל, האגודה הסוציולוגית היא עמותה עצמאית, יש אסיפת חברים ויש הנהלה וצריך להביא לדיון החלטה במוסדות האלה".

"אני עושה את זה כאקט של סימון של דגל שחור של אי מוסריות מעל הכיבוש", הוסיף רם. "אני חושב שהאגודה הסוציולוגית לא יכולה לשבת על הגדר ולהתעלם מעשרות שנות כיבוש. לאגודה סוציולוגית אין זכות קיום אם היא לא מעורבת בחברה שהיא חיה בה". בהמשך הדגיש רם כי הוא מבחין בין החרם על האוניברסיטה לבין דיון על חרם אקדמי על ישראל. "אני לא תומך בחרם אקדמי על ישראל, ישראל היא מדינה לגיטימית, הכיבוש הוא לא לגיטימי. אני בוודאי לא מחרים את האקדמיה בישראל, אני חלק מהאקדמיה בישראל ולא מחרים את עצמי".

בהקשר הזה הוסיף לוי: "אנחנו נאבקים היום בחזית רחבה של חרם עולמי שמתחיל לפגוע בנו בכל מיני צורות והדבר הזה מעמיד אותנו בדילמה לא קטנה. אין לנו עניין להחריף את זה ולהעמיד את חברינו בסכנה בכך שנעמיק את שיתוף הפעולה עם אריאל. לאחרונה אנחנו שומעים יותר ויותר על כך שעוינות כנגד ישראל משפיעה על קבלת החלטות בכתבי עת ויש לכך הקרנה שלילית מאוד על חוקרים צעירים שמתמודדים על הפרסומים הללו והקידום שלהם תלוי בהם".

מאוניברסיטת אריאל נמסר בתגובה כי "האוניברסיטה מופתעת ומאוכזבת מכך שאנשים שדגל הפלורליזם הוא הסמל המקצועי שלהם פועלים במודלים של התנהגות סמי פשיסטית שאינה מסוגלת לחיות ביחד עם דעות שונות משלהם". עוד נכתב בתגובת האוניברסיטה כי פועלים בה "אנשים בעלי השקפות עולם שונות זו מזו, יהודים וערבים, דתיים וחילונים, שמאל וימין מכל הערים ויישובים בארץ. הדבר בא לידי ביטוי בולט בתחום הסוציולוגיה". באוניברסיטה הוסיפו כי הם "בטוחים שהדעה שיצאה היום מבטאת דעת מיעוט בקרב הסוציולוגים ובוודאי שאינה מייצגת את דעת כל המאות הרבות של הסוציולוגים בארץ שכלל לא נשאלו לדעתם בנושא".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מצעד מחאה של תומכי הליכוד ונתניהו בכיכר הבימה בתל אביב, בינואר

במידה רבה, זהו סיפור כישלונו של השמאל הישראלי כולו

צילום: אמיל סלמן

האם ייתכן שמגע עם האדמה משפר את המערכת החיסונית?

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות

התינוק הרוקד של "אלי מקביל"

אנחנו נתקלים במילה הזאת כל הזמן, מעטים יודעים מה מקורה

לפי תושבים, הורים המחפשים לילדיהם עתיד טוב יותר לא רושמים אותם לבתי הספר הממלכתיים-ערביים

למעט מאוד ערבים ביפו יש תואר אקדמי. המכשולים מתחילים כבר בגן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ