האוניברסיטאות מתעקשות לא לאפשר לסטודנטים לקחת קורסי אנגלית מקוונים בחינם

המכללות כבר מיישמות את הרפורמה, שחוסכת לסטודנטים אלפי שקלים. האוניברסיטאות, שהותקפו על סירובן לאמץ אותה, מסבירות בתגובה: לא התייעצו איתנו, הנתונים של בנט מוטעים

ירדן סקופ
ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ירדן סקופ
ירדן סקופ

פורום הרקטורים של האוניברסיטאות שלחו אתמול (שלישי) מכתב ליו"ר התאחדות הסטודנטים, בו הם מבהירים כי אינם מוכנים לקחת חלק ברפורמה שמציע שר החינוך, נפתלי בנט, להוזלת לימודי האנגלית. במכתב משיבים הרקטורים ליו"ר התאחדות הסטודנטים גלעד ארדיטי, שתקף את האוניברסיטאות וטען כי הן פועלות שלא בסמכות בסירובן להשתתף בתוכנית של בנט.

מטרת התוכנית שהציע בנט היא להוזיל את לימודי האנגלית לסטודנטים הנדרשים להגיע לרמת פטור על מנת לסיים תואר ראשון. בנט הציע שבמקום לקחת קורסים באוניברסיטה, לדבריו בעלות של עד 10,000 שקלים, יוכלו סטודנטים להירשם לקורס מקוון של האוניברסיטה הפתוחה בחינם, ולגשת לבחינה באוניברסיטה בתום הסמסטר. המכללות כבר החלו ביישום התוכנית בסמסטר הנוכחי שנפתח לפני כשבועיים, ואילו האוניברסיטאות מסרבות לעשות זאת. לפי התאחדות הסטודנטים, כ-10,000 סטודנטים נפגעים מאי-קיום היוזמה באוניברסיטאות.

סטודנטים באוניברסיטת תל אביב, ב-2013. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: דודו בכר

במכתב הרקטורים נאמר כי לפני ההחלטה על הרפורמה "המל"ג לא התייעצה עם אף גורם מקצועי באוניברסיטאות לגבי פיתוח הקורסים המתוקשבים. לא זומן שום דיון על עצם יעילותם של קורסים מתוקשבים בלבד, ללא תיווך מרצה, בלימוד שפה זרה. יתרה מזאת, למוסדות לא ניתנה כל אפשרות לבחון את הקורסים המקוונים ולהעיר את הערותיהם".

הרקטורים מוחים גם על הצגתו של בנט את החיסכון לסטודנטים כעומד על 10,000 שקלים. לדבריהם, לאוניברסיטאות לא מתקבלים בדרך כלל סטודנטים שצריכים להשלים את הידע באנגלית בכמות קורסים בעלות כה גבוהה. קורס שנתי עולה בין 1,000 ל-2,000 שקלים - וזה החיסכון לסטודנטים, כתבו.

עוד טוענים באוניברסיטאות כי הקורסים המקוונים הם בהיקף של 15%-6% בלבד מהיקף השעות הנדרש על ידי המל"ג עצמו לקורסים הפרונטליים באוניברסיטאות. במכתב מבהירים הרקטורים כי "שום אוניברסיטה (…) אינה יכולה לבחון על חומר שלא היא לימדה". לדבריהם, קבעו פגישה בנושא עם מנכ"ל מל"ג-ות"ת לשבוע הבא, ועד הדיון בנושא תישאר היוזמה מוקפאת בכל האוניברסיטאות.

מהמל"ג נמסר בשם שר החינוך כי "רובם המוחלט של המוסדות האקדמיים בישראל כבר החלו בביצוע ההחלטה ועשרות אלפי סטודנטים ילמדו קורס אינטרנטי באנגלית. האוניברסיטאות, שבהן ישנן מספר בעיות נקודתיות, מחוייבות גם הן ליישם את ההחלטה. עם מוסדות אלה יתקיימו שיחות בימים הקרובים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לואיס המילטון

מרצדס ייצרה מכונית ש"קופצת כמו קנגורו". גם המילטון סובל

מדפי ממתקים בסופר

כיף כף מטורקיה ופתי בר מפולין: החברות שמוכרות כחול לבן מחו"ל

עטיפת הספר. העיר שהיתה אמורה להיות ייחודית במינה

לרגע היה נדמה שערד יכלה להיות עיר אחרת לגמרי

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"