ועד ראשי האוניברסיטאות הציע רק שתי נשים כמועמדות למל"ג מתוך 13 מועמדים

רק שתי נשים מועמדות למועצה להשכלה גבוהה מתוך רשימה של 13 מועמדים. בנוסף, נמתחה ביקורת על העדר מועמדים מזרחים ברשימה. "לאנשים נדמה שהמזרחים הם רוב בישראל כי הם בולטים ב'כוכב נולד'. אבל אנחנו לא קיימים בספרי ההיסטוריה ולא בגופים בכירים"

ירדן סקופ
ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ירדן סקופ
ירדן סקופ

ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) הציע רק שתי נשים כמועמדות למועצה להשכלה גבוהה (מל"ג), מתוך רשימה של 13 מועמדים שהועברה לשר החינוך נפתלי בנט — כך נודע ל"הארץ" מגורמים בסביבת ור"ה. מתוך הרשימה של 13 המועמדים, אמור בנט לבחור שבעה נציגים.

לפי ההסכם בין ור"ה לבנט המועמדים שייבחרו עתה ימשיכו לכהן גם במל"ג הבאה, החל מפברואר 2017, לעוד חמש שנים. פירוש הדבר שמיעוט נשים בקרב המועמדות כעת יביא למיעוט נשים גם במל"ג הבאה. יש לציין עוד שמתוך ששת חברי מל"ג שפרשו במחאה על מדיניותו של בנט, ארבע היו נשים ונוסף על כך אשה נוספת שהיתה נציגת האוניברסיטאות פרשה מוקדם יותר — וגם אותה מועמדים אלה אמורים להחליף. בוועד ראשי האוניברסיטאות סירבו להגיב לפניית "הארץ" בניסיון לברר את החלוקה המגדרית של המועמדים שהוצעו וענו כי "רשימת המומלצים חסויה והשר יפרסם את זהות הנבחרים בבוא העת".

פרופ' לביאצילום: ירון קמינסקי

בנוסף, ארז ביטון, העומד בראש הוועדה להעצמת מורשת יהדות המזרח שהקים בנט, פנה לפני כשבועיים ליו"ר ור"ה, פרופ' פרץ לביא, וביקש ממנו להציע גם מועמדים מזרחים למל"ג. ביטון הציע ללביא כמה שמות ממגוון אוניברסיטאות. הוא נענה מטעם נציגת ור"ה כי "המועמדים המומלצים על ידי נשיאי האוניברסיטאות לחברות במועצה להשכלה גבוהה, נבחרו ונבחרים רק על בסיס הניסיון והבכירות האקדמית שלהם, מתוך האמונה שמי שמכהן במועצה להשכלה גבוהה מחויב לטובת הכלל, ועליו להתמקד בחיזוקה, שיפורה וטיפוחה של מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל", וכי פנייתו הועברה גם לשאר הנשיאים בור"ה.

מאוחר יותר נענה ביטון כי נשיאי האוניברסיטאות כבר פנו לאנשים שהוזכרו במכתבו ונענו בשלילה. ואולם בדיקה של ביטון עם המועמדים שהציע העלתה כי לא נעשתה אליהם פנייה מראשי האוניברסיטאות לגבי הצעת מועמדותם למל"ג. לאחר שעימת אותם ביטון עם טענות אלה, הוא נענה כי חלה אי הבנה וכי ראשי האוניברסיטאות פנו לחוקרים מזרחים אחרים — אך אלה סירבו. עד עתה לא ברור אם אכן הוצעו מועמדים מזרחים חדשים למל"ג, ובור"ה סירבו להשיב בעניין זה.

פרופ' חביבה פדיה, חברה בוועדת המשנה להשכלה גבוהה של ועדת ביטון ויו"ר מרכז אליישר ליהדות ספרד והמזרח באוניברסיטת בן גוריון בנגב, שהיתה מעורבת במהלך, אמרה ל"הארץ": "אנחנו כועסים על ור"ה כי אנחנו מרגישים שמתעלמים מההודעות שלנו. קיבלנו מור"ה הודעה מטשטשת לפיה כביכול פנו ואנשים לא רצו וכשניסינו יותר לחקור לא קיבלנו נתונים".

לדבריה, "לאורך כל השנים לימודי המזרח באקדמיה סובלים מכמה סיבות. המזרחים כמעמד חברתי נחות פחות התקדמו באקדמיה לעמדות בכירות ולמל"ג מתקבלים מי שהגיעו לעמדות בכירות בהשכלה הגבוהה. דבר נוסף הוא שבתכני הלימוד הקבוצה הזו לא מיוצגת. לגבי ייצוג נשים וערבים היו ועדות שקבעו כיצד צריך לנהוג, בנושא המזרחי זה לא קיים. לאנשים נדמה שהמזרחים הם רוב בישראל כי הם בולטים ב'כוכב נולד' למשל. אבל אנחנו לא קיימים בספרי ההיסטוריה ולא קיימים מספיק בגופים בכירים כמו המל"ג. חשוב במיוחד שיהיו במל"ג גם אנשים ממוצא מזרחי ממדעי הרוח והחברה שמשנים מדיניות של חינוך לערכים ההיסטוריים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"