פרס ישראל למפעל חיים ולתרומה לחברה יוענק לדורון אלמוג ולרב אלי סדן

שר החינוך קיבל את המלצת הוועדה להעניק את הפרס לאלוף במיל' אלמוג, שהקים כפר שיקומי לפגועי מוחין בנגב, ולרב סדן, שהקים את הפנימייה הקדם צבאית הראשונה בהתנחלות עלי

ירדן סקופ
ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ירדן סקופ
ירדן סקופ

דורון אלמוג והרב אלי סדן הם הזוכים בפרס ישראל על מפעל חיים - תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה לשנת תשע"ו. שר החינוך נפתלי בנט אישר היום (חמישי) את המלצת ועדת הפרס בראשותה של השופטת בדימוס שרה פריש.

אלוף במיל' דורון אלמוגצילום: אליהו הרשקוביץ

בנימוקי ועדת הפרס צוין כי האלוף (במיל') דורון אלמוג "הקדיש את מרבית חייו למדינת ישראל ולאזרחי המדינה, תחילה תוך שירות צבאי משמעותי במשך 35 שנה עד להגעתו לדרגת אלוף, ולאחר מכן ביצוע מעבר חד שנבע תחילה מעולמו האישי הפרטני, אך הוביל למהפכה בתחום הטיפול החברתי באוכלוסייה בעלת צרכים מיוחדים".

אלמוג הקים כפר שיקומי לבוגרים פגועי מוחין בשם "עלה נגב - נחלת ערן", אותו הגדירה ועדת הפרס כ"ייחודי". "יוזמתו הינה מסגרת פורצת דרך אשר מאפשרת לאוכלוסייה זו להתקיים בדרך משמעותית ומכובדת", נכתב. "למעשה מדובר במודל חדשני ופורץ דרך שהוביל לשיפור מיידי ברמת החיים של השוהים במתחם אותו הקים וכיום הוא מנהל, וכמובן שהשפיע על הסביבה הקרובה של בוגריו אך לא רק". לפי הוועדה, "הקמת המרכז בנגב נבעה מתפיסה ציונית עמוקה כי יש ליישב את הנגב, ועל כן אף מדובר במודל ליישום ערכי הציונות תוך מתן דגש על האחר ועל שיתוף הקהילה והסביבה".

הרב אלי סדן הקים בשנת 1988 את המכינה הקדם צבאית הראשונה "בני דוד". בנימוקי ועדת הפרס צוין כי המכינה "היתה למעשה מסגרת ראשונה אשר שמה את עיקר יהבה על שירות משמעותי בצה”ל. המכינה היוותה פריצת דרך מכוננת בדרך השתלבותו של הציבור הדתי לאומי במסגרת הצבאית". לפי הוועדה, "לאחר הקמת המכינה הוקמו בעקבותיה עוד מכינות רבות, כשבשנת 1998 בוצע הצעד הגדול הבא והרב סדן עזר להקים ולייסד את המכינה החילונית הראשונה 'נחשון', ומאז ועד היום הוקמו מכינות קדם צבאיות רבות ושונות המתאימות לאוכלוסיות מגוונות ושונות. מאות המתמודדים שמתמודדים על השתלבות במכינות פונים גם למסגרות מקבילות של התנדבות מרצון למען החברה בישראל", נכתב.

הרב אלי סדןצילום: אמיל סלמן

עוד נכתב בנימוקי הוועדה כי "מעשיו של הרב סדן לא רק הובילו למשרתים בעלי רצון לשירות משמעותי יותר בצה"ל ולאזרחים טובים יותר, אלא היו גשר וחיבור בין ערכי החברה השונים וקירוב הזרמים השונים מהם מורכבת החברה הישראלית, וכן היוו גשר לעשייה משמעותית משותפת לטובת הכלל בדרך של קירוב והבנה ותוך הקפדה על הנחלת ערכים".

השר בנט אמר כי "האלוף (במיל') דורון אלמוג הוא גיבור ישראלי חברתי, צבאי וערכי: סיכן את חייו למען ביטחון ישראל והקדיש את חייו למען החברה בישראל. הוא לוחם למען החלשים בחברה הישראלית, לוחם אמיץ למען בנו זכרו לברכה, ולוחם עז נפש להצלת החטופים באנטבה ובפיקוד יחידות העילית של צה"ל. אלמוג העניק כל חייו למען מדינת ישראל, ויש למדינה את הזכות להעניק לו מעט בחזרה בפרס מפעל חיים זה".

לגבי הרב סדן אמר בנט כי הוא "מהפכן ציוני, שחולל את אחת המהפכות הגדולות בחברה הישראלית. בזכותו, אלפי בני ובנות נוער זכו לשירות משמעותי בצה"ל. הרב סדן חיבר בין חילוניים לדתיים, בין תורה לצבא, בין ממלכתיות לציונות והתיישבות. מפעל חייו של הרב סדן, יסוד המכינות הקדם צבאיות הדתיות והחילוניות, גידל דור של לוחמים עזי נפש ואוהבי מורשתם, ועל כך הוא ראוי לפרס ישראל לא רק בשנה הזאת – אלא בכל שנה ושנה".

בוועדת הפרס ישבו לצד השופטת בדימוס פריש גם חתן פרס ישראל, יהורם גאון, סלמן עמר, איריס ראור-ברץ ואייל גבאי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

עדי גרתי

זאת הייתה תשובה מושלמת - כך מסבירים "כיבוש" ב-25 מילים בלבד

נאסים שומאן בביתו, השבוע. הוא וחברו לא נטלו חלק פעיל בהפגנה, רק הלכו על הכביש

שני סטודנטים הלכו להם, ולפתע חיילים המטירו עליהם אש כבדה

לימודים הומניסטיים לנוער באוניברסיטת בן-גוריון. תוכנית הלימודים לכיתות ו'־ט' מתמקדת ב"הסברה"

מי האנשים שחיו כאן לפני הצלבנים? לתלמידי ישראל אסור לדעת

תומכי טראמפ
בפריצה לקפיטול,
ינואר 2021 . אוהדיו
מוצגים כנבלים

בספר שמקדיש כל כך הרבה לשקרים, ראוי היה להיזהר בעובדות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?